Miesiące oczekiwań. Tygodnie przygotowań. Pisanie scenariusza, zdobywanie zdjęć archiwalnych, rozmowy z emerytowanymi nauczycielami. Dziesiątki prób. Tysiące raz po raz powtarzanych wersów, setki prześpiewanych fraz. Przygotowywanie kostiumów, dekoracji. Wciąż nowe pomysły, dyskusje, burze mózgów. Czasem troszkę nerwów, dużo śmiechu. Wreszcie trema. I ten szczególny dzień. Wszystko gotowe, pięknie ubrana sala, dostojni goście, lekko zestresowani młodzi artyści i ich opiekunowie…
24 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się główna uroczystość obchodów 45. rocznicy nadania szkole imienia Bohaterów Powstania Styczniowego.
Ucieszyła nas obecność zaproszonych gości: pana wójta Andrzeja Gąsiora, radnych powiatu kieleckiego – pani Danuty Żebrowskiej i pana Marki Partyki, radnych gminnych – pani Ewy Pastuszyńskiej, Jadwigi Kot, Lidii Wiącek, Roberta Klefasa; kierownika Zespołu Obsługi Szkół pani Anny Karcz, skarbnika gminy pani Danuty Fijas. Zaszczycili nas też swą obecnością dyrektorzy szkół z terenu gminy, księża, absolwenci, rodzice naszych uczniów i przyjaciele szkoły. Szczególnym gościem był pan profesor Wiesław Caban
Wyjątkową radością była dla nas obecność emerytowanych nauczycieli, którzy zechcieli towarzyszyć nam w tym wyjątkowym dniu. Dziękujemy paniom i panom:
Danucie Świątkiewicz-Trzcińskiej, Krystynie Kurkowskiej, Krystynie Bereszce, Teresie Pawlik, Mariannie Gawlik, Ewie Ponikowskiej, Józefowi Bereszce, Józefowi Tokarczykowi, Mirosławowi Szwugrowi.
Uroczystość poprowadzili absolwenci naszej szkoły: Katarzyna Mazur i Błażej Cieślik. Rozpoczęliśmy tradycyjnie, po polsku – polonezem odtańczonym przez uczniów klasy szóstej. Ten taniec przygotowała pani Anna Samson przy wsparciu pani Renaty Jadwidzic.
Następnie gości powitał gospodarz uroczystości, pan dyrektor Rafał Karcz. W swym wystąpieniu podkreślił, że obchody objął swym honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.
Ciekawym punktem spotkania była prezentacja przygotowana przez emerytowanego nauczyciel historii, pana Józefa Bereszkę, który przedstawił zdjęcia sprzed 45 lat i barwnie opowiedział historię związana ze staraniami o imię dla naszej szkoły oraz przywołał wspomnienia z uroczystości, której był uczestnikiem w 1972 roku.
Interesującą lekcją historii był wykład pana profesora Wiesława Cabana, historyka, wybitnego specjalisty w zakresie powstania styczniowego. Pan profesor opowiadał nam o przebiegu powstania na terenie Gór Świętokrzyskich w bardzo ciekawy sposób. Podkreślił też rolę mieszkańców małych miasteczek, takich, jakim była Nowa Słupia w 1863.
Po historycznym wstępie przyszła pora na występ artystyczny. Klasa szósta, przygotowana przez wychowawczynię, panię Iwonę Wieczorek, przy wsparciu pań: Pauliny Pawlik i Krystyny Banaczek zaprezentowała nie tylko wiązankę wierszy patriotycznych. Uczniowie zaprezentowali tez swoje umiejętności aktorskie w dwóch scenkach: fragmencie „Wiernej rzeki” oraz „Ech leśnych” Stefana Żeromskiego.
Oprawę muzyczną przygotował z uczennicami pan Jacek Góra, który był również odpowiedzialny za nagłośnienie całej uroczystości. Wspaniałe dekoracje i kostiumu aktorów przygotowała pani Justyna Gąsior, przy wsparciu pań: Izabeli Gawlik i Anny Samson.
Gdy wybrzmiały brawa dla młodych aktorów, wróciliśmy do wspomnień. Pani Ewa Ponikowska przedstawiła zebranym krótki rys historyczny na temat oświaty w Nowej Słupi. Opowiedziała o powstaniu naszej szkoły, zaprezentowała tez wiele ciekawych archiwalnych fotografii. Prezentacje zdjęć na przestrzeni lat przygotowała pani Agnieszka Pawlik – Osuch. Pan Robert Domański przygotował zaś kompilację slajdów z prezentacji konkursowych na temat powstania styczniowego, przygotowanych w styczniu przez klasy IV – VI.
Wspaniałym akcentem był występ młodziutkich tancerzy. Najmłodsi zaprezentowali wspaniałego krakowiaka. Ich perfekcyjne przygotowanie to zasługa pani Eweliny Barwicz – instruktorki tańca, prowadzącej zajęcia w świetlicy środowiskowej.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście w swych wystąpieniach gratulowali nam wspaniałego jubileuszu i życzyli szkole dalszych sukcesów.
Uroczystość dobiegła końca, wybrzmiały brawa, można było z satysfakcją i radością udać się na poczęstunek.
Uroczystość jubileuszowa nie byłaby tak wspaniała, gdyby nie rzesza osób zaangażowana w jej organizację. Oprócz wymienionych wyżej osób, na szczególne słowa uznania zapracowali:
Ania Bereszka, Ania Tokarczyk, Wiktor Romański – stworzyli wspaniały poczet sztandarowy, wyglądali pięknie i godnie, co jest dużą zasługą przygotowującego ich pana Adama Dwojewskiego.
Nauczyciele, którzy przygotowali szkołę na przyjęcie gości, dbając nie tylko o wygląd placówki, ale także o zapewnienie poczęstunku, przeprowadzenie konkursów (historycznego, plastycznego) i poświęcali wiele dodatkowych godzin swej pracy.
Pan Piotr Bereszka, który zadbał o to, by uroczystość została zapisana nie tylko w naszej pamięci, ale i w fotografiach.
Pracownicy niepedagogiczni szkoły, którzy ciężko pracowali, by w tym wyjątkowym dniu w szkole było jak w domu.
Pani wicedyrektor, Renata Storzysz, która była dobrym duchem całego przedsięwzięcia i dbała o logistyczne połączenie w całość wszystkich jego elementów.
Rodzice uczniów – wspierali nauczycieli podczas przygotowań, robiąc stroje dla tancerzy; zadbali o strawę dla ciała, przygotowując poczęstunek, a wcześniej włączyli się w akcję renowacji sztandaru, pozyskując fundusze. Bez pomocy rodziców i ich wsparcia tak wspaniała uroczystość na pewno nie doszłaby do skutku.
Uczniowie – bez Was tak naprawdę szkoła nie byłaby szkołą i nie byłoby co świętować.
Dziękujemy!