Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja.
Uroczystość poświęcenia Krzyża Katyńskiego
28 kwietnia 2024 roku uczniowie, nauczyciele oraz poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Wójcicka, Lena Jurasz, Kajetan Dziekan, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej poświęconej pomordowanym Polakom na wschodzie w szczególności w Katyniu.
Po mszy świętej w uroczystej procesji wszyscy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie nastąpiło poświęcenie Krzyża Katyńskiego wraz z tablicą pamiątkową. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.
6
Laureaci konkursów poezji w języku angielskim
W czwartek 25.04 w siedzibie Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbyły się etapy finałowe Świętokrzyskich Konkursów Poezji w Języku Angielskim zorganizowane przez metodyków Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Występy uczniów były oceniane pod kątem stopnia opanowania pamięciowego tekstu, interpretacji utworu, wrażeń artystycznych, prawidłowej intonacji, oraz doboru i stopnia trudności wiersza.
IX Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim skierowany był dla uczniów klas 4-6. W tej kategorii naszą szkołę reprezentowało troje uczniów – zwycięzcy etapu szkolnego. Z dumą informujemy, że prezentacje wierszy całej trójki zostały dostrzeżone przez jury.
Laureatem 1 miejsca uhonorowany został (już po raz drugi) Kajetan Pawlik z klasy 5, laureatką 3 miejsca została Kaja Kończak z tej samej klasy, a wyróżnienie otrzymała Patrycja Mierzejewska z klasy 6.
W IX Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim dla uczniów klas 7-8 jedyny reprezentant szkoły w tej kategorii wiekowej Ksawery Pawlik został laureatem 4 miejsca.
Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom, podziękowanie za udział, książkę w języku angielskim oraz gadżety przydatne w nauce języka angielskiego.
W przypadku Kajetana, Kai i Ksawerego dodatkową, bardzo ważną nagrodą jest fakt, że konkurs został wpisany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do wykazu konkursów wiedzy, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich.
Komisja konkursowa pochwaliła wszystkich uczestników za świetną znajomość języka oraz umiejętności sceniczne.
Składamy podziękowania Burmistrzowi Miasta i Gmina Nowa Słupia p. Andrzejowi Gąsiorowi za zapewnienie bezpiecznego transportu oraz pani Emilii Kończak za fotorelację z konkursu.
https://www.facebook.com/share/p/THYqcEy549zT41wz/
Olga Zyzman-Ponikowska
12
WARSZTATY EKOLOGICZNE W "PYTLÓWCE"
- 13
25 kwietnia klasy: III, IV A i B pod opieką wychowawczyń: p. B. Gałązkiewicz, p. R. Jadwidzic i p. A. Roguli wybrały się do Gospodarstwo Agroturystycznego "Pytlówka" w Tarczku na bezpłatne warsztaty edukacyjne. W zagrodzie można było doświadczyć trudów i radości życia z dala od cywilizacji. W gospodarstwie oprócz zwierząt domowych i drobiu znajdują się króliki, owce, kozy, koniki polskie. Spotkanie ze zwierzetami zafascynowało uczniów. Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądała dawna wieś, poznali stare przedmioty, We wnętrzu stodoły zgromadzono kilkadziesiąt ciekawych eksponatów, w tym: krosna, maselnice, młocarnie, wialnie, stare miechy kowalskie. Uczniowie mieli możliwość przygotowania i zabrania do domu kuli z nasionami łąki kwietnej. Rozmowa na temat odnawialnych źródeł energii okazała się bardzo interesująca. Gospodarze zadbali również o poczestunek. Naleśliki z dżemem lub serkiem stały się hitem. Na koniec jeszcze podyt w bawialni. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Sukces naszego ucznia w finale powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
23 kwietnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Naszą szkołę i gminę w kategorii klas V-VIII reprezentował uczeń klasy V: Kajetan Pawlik, który zajął I miejsce w swojej kategorii i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.
Po napisaniu testu wiedzowego i eliminacjach ustnych, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia obiektu oraz poznali specyfikę pracy zawodowego strażaka.
Organizatorem konkursu była Komenda Miejska PSP w Kielcach oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Serdecznie gratulujemy Kajetanowi i życzymy sukcesów podczas kolejnych etapów turnieju.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia za zapewnienie bezpiecznego transportu na Turniej Wiedzy Pożarniczej.
3
PODSUMOWANIE AKCJI "ŻONKILE"
- 5
19 kwietnia uczniowie klas I - VIII oraz oddziałów przedszkolnych wzięli udział w akcji "Żonkile" upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wychowankowie klas I-III obejrzeli bajkę „Pamięć drobinek” oraz uzupełnili karty pracy związane z pamięcią o dawnych wydarzeniach. Dzieci musiały zaprojektować peleryny superbohaterów, narysować emocje, zastanowić się, co pomaga nam pamiętać oraz wymyślić tytuły dla wybranych scen z filmu. Baśniowa historia przybliżyła dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.Starsi uczniowie z klas 4-8 podczas lekcji historii, a także zajęć z wychowawcą obejrzeli animację opowiadającą o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbyli podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Przedstawiciele SU aktywnie włączyli się w akcję rozdając wykonane własnoręcznie żółte żonkile – symbol akcji. Społeczność szkolna dowiedziała się także, dlaczego właśnie ten kwiat jest znakiem rozpoznawczym akcji i dlaczego tak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach. Pani Justyna Gąsior, nauczycielka historii i plastyki, przygotowała piękną i ciekawą gazetkę, która pozwoliła uczniom utrwalić najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem.
Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych
Przedstawiciele klasy VIII reprezentowali naszą szkołę w XIII Międzyszkolnym Turnieju Pocztów Sztandarowych. Turniej przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się 12 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach i był to konkurs wiedzy o symbolach narodowych i szkolnych. Drugi etap odbył się 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach. Była to rywalizacja musztry i przemarsz pocztów sztandarowych
Szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Marcelina Pietralska, Oliwia Wójcicka, Adam Grzegorczyk.
Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia za zapewnienie bezpiecznego transportu na turniej.
PODSUMOWANIE KIERMASZU WIELKANOCNEGO
W dniach 18.03-27.03.2024 r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszej szkole został zorganizowany Kiermasz, podczas którego można było zaopatrzyć się w piękne i kreatywne ozdoby, rękodzieło, świąteczne gadżety oraz dekoracje wykonane przez dzieci, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców uczniów. Codziennie sprzedawane przepyszne domowe wypieki, rurki z kremem, muffinki, oponki, tęczowe galaretki a także świeże i ciepłe gofry z dodatkami, przyciągnęły rzesze szkolnych łasuchów. Finalnie zebraliśmy 4111 zł a dochód z kiermaszu zostanie przekazany na bieżące potrzeby szkoły.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji za możliwość zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu. Dziękujemy paniom z trójek klasowych za pomoc, zaangażowanie, ogrom pracy włożony podczas Kiermaszu. Podziękowania kierujemy również do osób kupujących, Nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi oraz Urzedu Miasta i Gminy Nowa Słupia, rodziców, dzieci, oraz do wszystkich osób, które okazały nam wsparcie oraz swoją hojnością wsparły inicjatywę Rady Rodziców.
Opiekunem kiermaszu była Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Anna Stachyra- Hińcza.
„Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży - BAKCYL ”
„Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży - BAKCYL ” to nazwa ogólnopolskiego programu, do którego pani dyrektor Renata Storzysz zgłosiła naszych najstarszych uczniów z klas V – VII.
W ramach realizacji akcji uczniowie uczestniczyli w lekcjach online „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”, na których konstruowali bezpieczne hasła, brali udział w quizach sprawdzających ich wiedzę związaną z zagrożeniami internetowymi.
Niniejszy program wpisał się w realizację szkolnych obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”.
13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- 3
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024
W ramach akcji „Dni Bezpiecznego Internetu” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskich lekcjach online prowadzonych przez pracowników Safer Internet, instytucji, która zajmuje się promowaniem właściwych zasad korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.
Uczniowie naszej „Zerówki” uczestniczyli w spotkaniu „Z internetem świat jest bliski”, uczniowie klas I-III wzięli udział w cyklu spotkań „Sieciaki”. Starsi uczniowie obejrzeli lekcję „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”. Natomiast siódmoklasiści zwiększali swoją wiedzę z zakresu „Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?”
Działanie to koordynowała pani Agnieszka Pawlik- Osuch.
MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI
„Między nami kobietkami” to program edukacji prozdrowotnej, skierowany do uczennic klas VI szkół podstawowych zalecany przez MEN. Nasze uczennice, w ramach zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie”, odbyły spotkanie z panią Karoliną Langier przedstawicielką firmy Procter and Gamble. Tematem prelekcji były przemiany związane z fizjologią oraz problemy wieku dojrzewania zaprezentowane w atrakcyjny i przystępny sposób. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jego uczestniczki otrzymały specjalne zestawy edukacyjne: książeczki informujące o zmianach w ich organizmie w okresie dojrzewania, opracowane przez Centrum Informacji „Always” oraz pakiety próbek produktów sanitarnych.
Wieczorek filmowy klasy V .
- 1
„Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” - konkursy
Nasz szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” . W ramach programu uczniowie odbędą zajęcia profilaktyczne dotyczące tematyki bezpiecznego użytkowania Internetu prowadzone przez funkcjonariuszy policji. Mogą również uczestniczyć w poniższych konkursach.
Kategorie konkursu realizowanego w ramach projektu:
- kategoria pierwsza – uczniowie klas I–III szkół podstawowych.
Uczniowie przygotowują indywidualnie jedną pracę plastyczną na temat „Komputery są bezpieczne - do nauki użyteczne”. Praca powinna być ilustracją do jednej z kart 13- stronicowego, rocznego kalendarza ściennego. Praca nie powinna zawierać kalendarium (dat i napisów). Uczniowie wykonują pracę samodzielnie, w dowolnej technice plastycznej, z wyłączeniem technik przestrzennych (wydzieranka, collage z elementami plasteliny itp.) Mile widziane są prace malarskie, rysunkowe (pastele olejne, kolorowe tusze). Nie jest dopuszczalne korzystanie z gotowych klipartów, grafik, zdjęć. Praca powinna być wykonana na arkuszu w formacie A3 (297 mm x 420 mm), w układzie wertykalnym (wysokość pracy powinna być dłuższym bokiem), jednak obszar wykorzystany na ilustrację powinien mieć wymiary: szerokość 270 mm x wysokość 270 mm (na dole arkusza powinna zostać wolna przestrzeń).
- kategoria druga – uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych.
Uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację na temat: „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie”. Prezentacja powinna zostać wykonana w serwisie canva.com lub w programie PowerPoint oraz składać się z siedmiu slajdów (slajd tytułowy, pięć slajdów merytorycznych, slajd końcowy zawierający informację o źródłach). Elementy graficzne mogą być wykonane przez ucznia lub mogą pochodzić z bezpłatnych serwisów stockowych (w tym z canva.com). Prezentacja powinna zostać wyeksportowana z poziomu serwisu canva.com lub programu PowerPoint do pliku wideo w formacie MP4 pod nazwą Imię_Nazwisko.mp4.
Prace konkursowe będą oceniane przez Szkolną i Wojewódzką Komisję Konkursową na podstawie następujących kryteriów:
1) oryginalność;
2) zgodność z tematem konkursu;
3) czytelność przekazu;
4) pomysłowość;
5) ciekawa forma graficzna;
6) walory artystyczne;
7) atrakcyjność pracy;
8) staranność wykonania.
Decyzja Szkolnej i Wojewódzkiej Komisji Konkursowej w zakresie oceny prac zgłoszonych do konkursu jest ostateczna, a uczniom nie przysługuje prawo odwołania ani protestu.
Nadsyłając i udostępniając pracę uczestnicy oświadczają, że są jej autorami i posiadają wszelkie prawa do dysponowania pracą i wszystkimi jej elementami. Jeśli w pracy wykorzystywane są elementy pochodzące z innych zasobów niż własne (np. teksty, pliki graficzne), autor bezwzględnie musi wskazać dokładne źródło ich pochodzenia. Ponadto uczestnicy oświadczają, że nadesłana praca nie narusza praw osób trzecich, w szczególności wszystkich osób na niej widocznych, posiadają prawa do rozpowszechniania ich wizerunku, o ile taka ochrona występuje, oraz że osoby te wyraziły pisemną zgodę na wykorzystanie ich wizerunku w konkursie. W przypadku osoby niepełnoletniej zgodę taką musi wyrazić jej opiekun prawny. W przypadku braku takiej zgody uczestnicy biorą na siebie odpowiedzialność za wszelkie uzasadnione roszczenia osób trzecich.
Nagrody dla uczniów.
Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii nagroda rzeczowa dla ucznia w wysokości do 2000 zł;
Za zajęcie drugiego miejsca nagroda rzeczowa dla ucznia w wysokości do 1800 zł;
Za zajęcie trzeciego miejsca w każdej kategorii nagroda rzeczowa dla ucznia w wysokości do 1600 zł
Za zdobycie wyróżnienia nagroda rzeczowa dla każdego ucznia w wysokości do 700 zł
Prace należy dostarczyć do 26 kwietnia do sekretariatu lub do pedagoga szkolnego pani Agnieszki Pawlik-Osuch.
Młodzież z naszej szkoły w Finałach Mistrzostw Województwa w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.
- 38
W dniach 4 i 5 kwietnia reprezentanci Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi wzięli udział w siatkarskich mistrzostwach Województwa w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców klas 6-7 ( roczniki 2010 i młodsi ). Była to już 3 edycja rozgrywek organizowanych przez Stowarzyszenie Sport CK oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Dziewczęta i chłopcy spisali się doskonale rywalizując w rozgrywkach grupowych w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 25 w Kielcach kwalifikując się do fazy finałowej. Rozgrywki finałowe odbywały się w hali sportowej w Bilczy, gdzie nasi reprezentanci bardzo dzielnie walczyli o jak najlepszy wynik.
Składy naszych drużyn:
Dziewczęta: Marcelina Pietralska, Kinga Góźdź, Patrycja Mierzejewska, Joanna Żebrowska, Magdalena Tokarczyk, Wiktoria Szczykutowicz, Agata Jasińska.
Chłopcy: Adam Grzegorczyk, Filip Kuchniak, Bartosz Wieczorek, Olaf Sala, Paweł Skuza, Ksawery Pawlik, Jakub Błędziński.
Trenerem była Pani Renata Jadwidzic.
Serdecznie gratulujemy sportowcom udziału w turnieju finałowym.
KONKURS
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej
do udziału w konkursie
„ Książka do której chętnie wracam”Cele konkursu:
- zachęcenie uczniów do czytania
- doskonalenie umiejętności literackich i plastycznych
- rozwijanie wyobraźni twórczej
- motywowanie do samokształcenia
Forma realizacji:
1. pisemna
2. plastyczna
Sposób realizacji:
a) pisemna
- Wypowiedź pisemna (np.: opowiadanie, list, wiersz itp.), w której uczeń ma przedstawić książkę i zachęcić do jej przeczytania.
- Ocenie podlega zawartość merytoryczna, ortograficzna, interpunkcyjna, językowo-stylistyczna.
- Format pracy: 1-2 str. Wydruku komputerowego, czcionka 14.
b) plastyczna
- Praca plastyczna (np.: broszura, plakat), w której uczeń przedstawi książkę
i zachęci do jej przeczytania. - Ocenie podlega m.in.: pomysł, estetyka, czytelność, sposób przekazu informacji, zawartość merytoryczna. `
Termin realizacji:
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy składać w bibliotece do 17 maja 2024r.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 0 - III Szkoły Podstawowej
do udziału w konkursie plastycznym.
„Mój ulubiony bohater książkowy”Cele konkursu:
- kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
- rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznychRegulamin konkursu:
- technika plastyczna dowolna
- format dowolny
- prace indywidualne
- każda praca powinna zawierać opis: nazwa bohatera i tytuł książki, imię, nazwisko
i klasa ucznia
- prace oceniane będą przez nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela plastykiKryteria oceny:
- pomysłowość w ujęciu tematu,
- walory artystyczne,
Termin realizacji:- Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy składać w bibliotece do 17 maja 2024r.
Podsumowanie XII Gminnego Konkursu Języka Angielskiego
5 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie XII Gminnego Konkursu Języka Angielskiego. Na uroczystość zostali zaproszeni laureaci Konkursu oraz uczący ich nauczyciele języka angielskiego.
Wręczenia dyplomów i nagród książkowych uczniom oraz podziękowań dla nauczycieli dokonali dyrektor szkoły pani Renata Storzysz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia pan Andrzej Gąsior.
Po części oficjalnej wszyscy Laureaci oraz kilkoro uczniów naszej szkoły zostali podzieleni na drużyny i wzięli udział w przygotowanej specjalnie na tę uroczystość grze językowej Va Banque. Uczestnicy mogli się wykazać m.in. znajomością słownictwa, znajomością brzmienia innych języków, podstawową wiedzą dotyczącą Stanów Zjednoczonych Ameryki i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii czy umiejętnością czytania zapisów fonetycznych.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą powyższych zagadnień, a sam udział w grze wywoływał zaciekawienie i spore emocje wśród uczestników oraz publiczności.
42
Archiwum Aktualności