30 października uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się na miejscowy cmentarz oraz lokalne miejsca pamięci. Celem wyjścia było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych. Uczniowie klas starszych odwiedzili cmentarz. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla nich głębokim przeżyciem, wprowadził ich w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o zmarłych, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na żołnieskich grobach. Z kolei uczniowie klas: I-III wybrali się na Skałkę - zbiorową mogiłę, która znajduje się na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, kilkaset metrów na lewo od znakowanego szlaku turystycznego prowadzącego na Święty Krzyż. Uczniowie także zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Niewątpliwie takie wyjścia to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Uczniowie tego dnia poznawali tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Uczyli się, jak właściwie zachowywać się na cmentarzu.
SZKOŁA PAMIĘTA 2024
- 13
Dzień Klapka
Czy po szkole można chodzić w klapkach? Dlaczego nie 🙂 25 października w naszej szkole obchodzono Dzień Klapka. Pomysłodawcą nietypowego wydarzenia był Samorząd Szkolny. Uczniowie zamiast butów zmiennych założyli klapki, kapcie – propozycje, w których na co dzień chodzą po domu. Kolorystyka, wzory oraz kształty obuwia naprawdę zaskoczyły. Mamy nadzieję, że ten dzień zagości już na stałe w naszym szkolnym kalendarzu.
Kajetan Pawlik
WIEDEŃSKIE PEREŁKI
W czwartek, 24 października, naszą szkołę pierwszy raz w nowym roku szkolnym odwiedzili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert zatytułowany był "WIEDEŃSKIE PEREŁKI". Wysłuchaliśmy kilku pięknych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego twórczość związana była głównie z Wiedniem. Mozarta uznaje się za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki. Kompozytor wraz z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”. Instrumentem, który poznaliśmy podczas koncertu, były najmniejsze spośród instrumentów smyczkowych skrzypce. Mogliśmy je zobaczyć z bliska i poznać ich budowę. Dowiedzieliśmy się także z czego są on wykonane. Na zakończenie muzycy wykonali "Marsz Turecki", do którego wszyscy wspólnie klaskali w rytm. To była bardzo ciekawa lekcja muzyki.
Wieczorek filmowy klasy 5a
W dniu 22 października 2024r. ( wtorek ) w Hali Sportowej odbył się wieczorek filmowy klasy 5a pod opieka wychowawczyni Pani Renaty Jadwidzic. Po projekcji filmu "Koralina i tajemnicze drzwi" odbyła się klasowa dyskoteka na kórej m.in. uczniowie wspólnie doskonalili 'Belgijkę". Na wieczorek dzieci przygotowały samodzielnie w domu zdrowe przekąski i wypieki.
WIECZOREK FILMOWY W KLASIE VB
18 października z okazji Dnia Chłopaka odbył się długo wyczekiwany wieczorek filmowy, w którym wzięła udział klasa VB pod opieką wychowawczyni A.Roguli. Spotkanie było doskonałą okazją do obejrzenia filmu „Paddington” o małym sympatycznym misiu, który przybył do Londynu w tajemniczy sposób, aż z Peru. Podróż ta była dopiero początkiem przygód niezwykłego zwierzaka. Spokojne życie rodziny Brown, która przygarnęła uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu nabrało barw. Przezabawne sytuacje przeplatały się z niesamowitymi, magicznymi, a nawet niebezpiecznymi zdarzeniami. Projekcja filmu dostarczyła obecnym wielu miłych i niezapomnianych przeżyć. Kolejną część obejrzymy już w kinie 5 grudnia.
Dziękujemy rodzicom za poczęstunek w postaci pizzy.
Światowy Dzień Warzyw i Owoców w klasach I-III
- 11
18 października obchodzony jest Światowy Dzień Warzyw i Owoców. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 21 października. Działania były przeprowadzone w ramach Programu Dla Szkół i poprzedzone zostały cyklem zajęć nt. zdrowego odżywiania. Głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Pod czujnym okiem swoich wychowawczyń, uczniowie wykonali piramidę zdrowego odżywiania oraz przygotowali przepyszny sok owocowo-warzywny. Wspólne zrobienie soku dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się również, że przyrządzanie posiłków wymaga zachowania szczególnej higieny. Wszyscy z wielkim apetytem degustowali przygotowany własnoręcznie sok, który był prawdziwą bombą witaminową.
Wystawa w „ Opatówce”
Dnia 27 września 2024r. klasy: V, IV, I i oddziały przedszkolne wraz z opiekunami miały okazję zobaczyć wystawę poświęconą twórczości ludowej lokalnych grup KGW i klubów seniora pt. „Skarby ze świętokrzyskiej szuflady”.
Uczniowie zachwycali się kolorowymi wycinankami z ludowym motywem jelenia czy świętokrzyskiej czarownicy, obrazami wyszywanymi ściegiem krzyżykowym, serwetkami, ozdobami dzierganymi na szydełku i wieloma innymi pięknymi wytworami rąk. Wszystko było opatrzone komentarzem pani Izabeli Pańtak - pracownika GOKSiT. Wystawa tak podobała się uczniom, że niektórzy odwiedzili ją jeszcze raz.
Obchody XXIV Dnia Papieskiego
W niedzielę 13 października br. uczniowie i uczennice naszej szkoły wzięli udział w obchodach XXIV Dnia Papieskiego. Jest to dzień szczególnej pamięci i wdzięczności za osobę Jana Pawła II. Zaangażowanie naszych uczniów polegało na zbieraniu przed kościołem parafialnym w Nowej Słupi przez cały dzień ofiar do puszek na stypendia dla uczniów i studentów z ubogich rodzin. Zbiórkę zorganizowała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, natomiast ze strony naszej szkoły odpowiadali za nią nauczyciele: p. Krystyna Banaczek, p. Agnieszka Żebrowska, p. Renata Jadwidzic oraz ks. Michał Mazur. Za zbieranie ofiar dziękujemy: Laurze Hińczy, Kornelii Brackiej, Lenie Rafalskiej (z klasy 4), Julii Budzińskiej, Idze Kończak, Zuzi Lipiec, Patrycji Szewczyk, Adzie Olszewskiej (z klasy 5a), Karolinie Iwańskiej, Zosi Sitek, Nadii Siejce, Gabrielowi Cieślikowi, Jakubowi Sadowskiemu i Wojciechowi Grzegorczykowi (z klasy 5b), Kai Kończak (z klasy 6) oraz Jakubowi Mazurowi i Jakubowi Pierzchale (z klasy 8).
Sukcesy naszych reprezentacji szkoły w Gminnym Turnieju o Puchar Burmistrza Rady Miasta i Gminy w Nowej Słupi.
- 13
W dniach 7 i 8 października 2024r. na boisku Orlik w Rudkach reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Rady Miasta i Gminy w Nowej Słupi.
Turniej odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii młodszej chłopcy zajęli II miejsce, natomiast starsi zawodnicy zajęli I miejsce zwyciężając w turnieju. W turnieju wzięło udział 7 szkół z terenu naszej gminy.
Najlepszymi zawodnikami zostali: Kuba Ziomek – kl. VI i Bartosz Wieczorek – kl. VII
Składy naszych drużyn:
Grupa młodsza:, Kuba Ziomek, Bartłomiej Witkowski, Jakub Błędziński, Łukasz Kotwa, Olivier Duś, Mateusz Ogłaza, Pawlik Kajetan, Jakub Nowak, Gabriel Cieślik, Kuba Sadowski, Kacper Wiącek, Filip Bęben, Jan Paździor.
Grupa starsza: Filip Kuchniak, Bartosz Wieczorek, Olaf Sala, Paweł Skuza, Cieślik Igor, Hińcza Igor, Kuba Ziomek, Bartłomiej Witkowski, Błędziński Jakub, Gabriel Cieślik, Kacper Wiącek, Jakub Sadowski
Opiekunem drużyn był Pan Łukasz Kowalski. Serdecznie gratulujemy naszym młodym sportowcom sukcesów.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 15 października 2024r. Uczniowie klasy IV naszej szkoły pod kierunkiem wychowawczyni p.Olgi Zyzman-Ponikowskiej i opiekuna Samorządu Szkolnego p.Iwony Wieczorek oraz czujnym okiem polonistki p.Justyny Cieślik słowem i piosenką podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud. W żartobliwych scenach ukazali różne typy nauczycieli oraz osobowość uczniów. Nie zabrakło również życzeń od przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali quiz Kahoot "Kto to jest?". Zadaniem uczestników było odgadnięcie ze zdjęć z dzieciństwa który z nauczycieli jest na fotografii. Wszyscy doskonale się bawili! Osoby, które najlepiej poradziły sobie z zadaniem, otrzymały pamiątkowe dyplomy.
22
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi,
nauczyciel również czegoś się uczy."
- Paulo Coelho
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
składam wszystkim Pracownikom szkoły podziękowania
za codzienny trud, za poświęcenie i zaangażowanie
w pracy z dziećmi, za inspirowanie i motywowanie
ich do podejmowania wyzwań jakie niesie współczesność.
Życzę Państwu
zdrowia, pomyślności, cierpliwości i wytrwałości, aby służba
dzieciom tym dużym i tym małym zrodziła wiele szlachetnych owoców.
Dyrekcja szkoły
Renata Storzysz
Zaproszenie na kiermasz książki
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek (w godzinach otwarcia biblioteki).
W ofercie znajdują się: słowniki, atlasy, repetytoria, bajki, baśnie, wiersze, legendy, kolorowanki, poradniki, literatura piękna i popularno - naukowa.
Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Tuliszków - Tania Książka. Wszystkkie książki są pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach!
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!
XIV Rajd Edukacyjny „Puszcza Jodłowa” już za nami!
W dniu 4 października 2024r drużyna w składzie Laura Hińcza (kl. IV), Karolina Iwańska (kl.Vb), Hanna Wojda (kl.Vb), i Marcela Sadkowska (kl. Vb) reprezentowały naszą szkołę w XIV Rajdzie Edukacyjnym "Puszcza Jodłowa". Grupa w trakcie przemarszu szlakiem niebieskim: Święta Katarzyna - Miejska Góra (426 m n.p.m) - Bodzentyn miała za zadanie podcas przystanków rozwiązać zadania za które otrzymywała punkty. Wysoki poziom rywalizacji sprawił, że walka o podium była bardzo zacięta. Ostatecznie na podstawie zdobytych punktów drużyna ukształtowała się na III miejscu pośród 8 drużyn biorących udział w rajdzie.
Pogoda nie była łaskawa i towarzyszyły nam deszczowe chmury, lecz pozytywne nastawienie i zaangażowanie drużyny sprawiły, że dzień spędzony w naturze był niezwykle udany!
Serdecznie gratulujemy!
10
Dzień Jabłka
- 2
Dnia 28 września obchodzony jest „Światowy Dzień Jabłka”. W naszej szkole w klasach I-III ten dzień świętowaliśmy 30 września. Była to akcja prozdrowotna w ramach Programu Dla Szkół, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Dzień ten rozpoczęliśmy od pogadanek na temat witamin i wartości odżywczych, które kryją w sobie nasze rodzime owoce. Była to też, okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. W ramach obchodów zrobione zostały gazetki tematyczne o jabłkach oraz różne prace plastyczne, które udekorowały szkolne klasy.
Z wizytą na Rogatym Ranczo
- 39
3 października 2024r. uczniowie klas II, III a oraz III b pod opieką wychowawczyń: p.Ewy Mazur, p.Pauliny Wierzbińskiej-Loranty, p.Agnieszki Zuby oraz p.Izabeli Gawlik wzięli udział w wycieczce do Podszkodzia, gdzie znajduje się „Rogate Ranczo”. Jest to teren pełen niespodzianek i atrakcji, gdzie można bawić się i przebywać w towarzystwie zwierząt. Na miejscu dzieci miały okazję obserwować oraz karmić stada: jeleni, owiec, króliczków oraz kóz. Wiele przyjemności dostarczyły dzieciom zabawy terenowe – przeciąganie liny, skoki w workach, a także zabawy na zjeżdżalniach i huśtawkach. Podczas wyprawy nasi uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek o zwierzętach. W trakcie pobytu na „Rogatym Ranczu” odbyło się ognisko w ramach Święta Pieczongo Ziemniaka. Na szczęście pogoda dopisała. Wyprawa udała się, a dzieci mogły wybiegać się do woli na świeżym powietrzu.
Tropem Wilczym
- 54
26 września odbył się w naszej szkole bieg „ Tropem Wilczym”. Bieg został przełożony z marca ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wszyscy chętni uczniowie z klas IV- VIII wzięli udział w dodatkowej aktywności fizycznej i uczcili pamięć o żołnierzach wyklętych. Tropem Wilczym to największy liczebnie bieg pamięci w Polsce. Upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944–1963 w przedwojennych granicach Polski.
Nie miejsca ale udział był najważniejszy, ale jak w każdej rywalizacji sportowej muszą być najlepsze wyniki.
Wśród dziewczyn:
1 miejsce – Siejka Nadia kl. Vb
2 miejsce – Góźdź Karolina kl. VII
3 miejsce – Tokarczyk Magdalena kl. VII
4 miejsce – Hińcza Laura kl. IV.
Wśród chłopców:
1 miejsce – Kuchniak Filip kl. VIII
2 miejsce – Borek Bartłomiej kl. VIII
3 miejsce – Witkowski Bartłomiej i Ziomek Kuba kl. VI.
Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami, koszulkami i komiksami, które wręczyła Dyrektor szkoły Pani Renata Storzysz.
Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Patronką tego święta jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o najmłodszych. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. 27 września Pani pedagog odczytała dzieciom z oddziałów przedszkolnych przez radiowęzeł wierszyki o dobrym wychowaniu: „ Nie wyśmiewaj się z innych” i „ Dziel się z innymi”. Następnie w salach odbyło się wspólne czytanie wierszyków Jana Brzechwy. W klasach I -III Panie wychowawczynie czytały wspólnie z wychowankami książki pt. „ Drzewo do samego nieba”, „Oto jest Kasia”. W klasach IV-VIII uczniowie czytali fragmenty lektur i ulubionych książek między innymi „ Balladyna”, "Chłopcy z placu broni”, „ Opowieści z Narnii”. Uczniowie mieli okazję wybrać dowolny fragment i odczytać go zachęcając tym samym kolegów i koleżanki do wypożyczenia prezentowanej książki. Czytanie wspiera rozwój psychiczny dzieci, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia, buduje relacje a odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie. Czytanie ma wiele zalet, więc weź do ręki książkę i poczytaj!
17
Próbny alarm pożarowy
W dniu 30 wrześniaa 2024r. przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Ćwiczenia w takiej formie przygotowują nas do odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Na kilka minut wszystkie sale lekcyjne, pomieszczenia administracyjne, kuchenne i gospodarcze pozostały puste. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Wrzesień to czas, gdy w szkole przypominamy dzieciom, tym młodszym i starszym, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
„Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię?” „Co oznaczają znaki drogowe?” „Na co, pieszy powinien zwracać szczególną uwagę, poruszając się po drodze?” Na te i inne pytania naszych przedszkolaków odpowiedzi udzielał- funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Kielcach aspirant Tomasz Klimczewski. Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego też mogły się one wcielić w rolę pieszych i kierowców, którzy poruszali się perfekcyjnie po - Miasteczku Ruchu Drogowego.
Natomiast uczniowie z klas V, powtórzyli najważniejsze wiadomości związane z ruchem rowerowym, analizowali skrzyżowania drogowe. By później zdać, praktyczny egzamin na na kartę rowerową. Wszyscy chętni uczniowie, otrzymali swoje upragnione pierwsze „prawo jazdy na jednoślad”, pokonując tor przeszkód oraz wykorzystując znajomość znaków drogowych
4
Archiwum Aktualności