Nagłówek
REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM.BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO
W NOWEJ SŁUPI
Ustawa z 14 grudnia 2016r. ustawę – Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017r. poz.59)
– art.2 ust. 12, art68 ust.1 pkt 9, art. 85 ust. 6 i 7, art. 98 ust. 1 pkt 21
Ustawa z 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1817ze zm.)
„ Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela”
Jan Paweł II
Postanowienia ogólne
1.Wolontariat- to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
2. Wolontariusz- osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
3. Szkolne Koło Wolontariatu ma za zadanie organizować i świadczyć pomoc najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
4. Członkiem Koła może być każdy uczeń, który ukończył 13 lat i przedłożył pisemną zgodę rodzica / opiekuna ustawowego na działalność w kole. Do koła mogą być wpisani uczniowie przed ukończeniem 13 roku życia, za zgodą rodziców/ ustawowych opiekunów, którzy mogą prowadzić działania pomocowe poza szkołą tylko pod nadzorem nauczyciela-koordynatora.
Cele Szkolnego Koła Wolontariatu:
1.Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu.
2. Angażowanie uczniów w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym.
3. Promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw: wrażliwości na potrzeby innych, empatii, życzliwości, otwartości i bezinteresowności w podejmowanych działaniach.
4.Organizowanie aktywnego działania w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej na terenie szkoły i w środowisku rodzinnym oraz lokalnym.
5.Tworzenie przestrzeni dla służby wolontarystycznej poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy do ich realizacji.
6. Pośredniczenie we włączaniu dzieci i młodzieży do działań o charakterze wolontarystycznym w działania poza szkolne, promowanie i komunikowanie o akcjach prowadzonych w środowisku lokalnym, akcjach ogólnopolskich i podejmowanych przez inne organizacje.
7. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
8. Promowanie idei wolontariatu.
9. Prowadzenie warsztatów, szkoleń, i cyklicznych spotkań wolontariuszy i chętnych do przystąpienia do Koła lub chętnych do włączenia się do akcji niesienia pomocy.
10. Angażowanie się w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych działaniach o charakterze charytatywnym.
Wolontariusze:
1.Wolontariusz, to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.
2. Wolontariuszem może być każdy uczeń, który na ochotnika i bezinteresownie niesie pomoc, tam, gdzie jest ona potrzebna.
3. Warunkiem wstąpienia do Koła Wolontariatu jest złożenie w formie pisemnej deklaracji, do której obowiązkowo jest załączana zgoda rodziców ( prawnych opiekunów).
4. Po wstąpieniu do Koła Wolontariatu uczestnik podpisuje zobowiązanie przestrzegania zasad wolontariatu i regulaminu, obowiązującego w szkole.
5.Członkowie Koła mogą podejmować pracę wolontarystyczną w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych.
6. Członek Koła kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.
7. Członek Koła wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań.
Formy działalności Szkolnego Koła Wolontariatu:
1. Działania na rzecz środowiska szkolnego.
2. Działania na rzecz środowiska lokalnego.
3. Udział w akcjach ogólnopolskich, za zgodą dyrektora szkoły.
Nagradzanie wolontariuszy:
1. Nagradzanie wolontariuszy ma charakter motywujący, podkreślający uznanie dla jego działalności.
2. Wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność wolontarystyczną i społeczną na rzecz szkoły przy ocenianiu zachowania ucznia, zgodnie z WZO statutu szkoły.
Formy nagradzania:
1.Pochwała dyrektora na szkolnym apelu.
2. Przyznanie dyplomu.
3. Wyrażenie słownego uznania wobec zespołu klasowego.
4. Pisemne podziękowanie dla rodziców.
5. Wpisanie informacji o działalności społecznej w ramach wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły. Wpis na świadectwie uzyskuje uczeń, który przez trzy lata nauki brał udział w co najmniej trzech akcjach pozaszkolnych oraz systematycznie w każdym roku szkolnym uczestniczył w co najmniej czterech działaniach szkolnych.
Struktura Klubu Wolontariusza:
1. Na czele Klubu stoją opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu ( p. Renata Jadwidzic i p. Iwona Wieczorek- klasy IV-VIII, p. Krystyna Banaczek- klasy I-III, p. Agnieszka Żebrowska i p. Edyta Brożyna- grupy przedszkolne).
2. W Kole pomoc swą oferują inni nauczyciele, którzy wykazują taką chęć i dobrą wolę współpracy. Wszelkie inicjatywy podejmowane są na bieżąco.
3. Szkolne Koło Wolontariatu funkcjonuje w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego.
4. Samorząd może ze swojego składu wyłonić radę wolontariatu.
5. Spotkania SKW odbywają się wg potrzeb.