W dniach 25-27.10.2016 delegacja Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Nowej Słupi brała udział w trzecim międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu „GOAL”. Szkołę reprezentowały: koordynator projektu Ewa Pikus oraz nauczyciele: Agnieszka Pawlik-Osuch i Olga Zyzman-Ponikowska. Wizytę zorganizowała szkoła partnerska CEIP José Antonio, która znajduje się w mieście Tomelloso (środkowa Hiszpania).
Głównym celem spotkania było podsumowanie działań projektowych za okres: maj-październik 2016 r. oraz szczegółowe zaplanowanie i omówienie kolejnych zadań.
We wtorek nastąpiło oficjalne powitanie gości w szkole. Pierwszą rzeczą, która zwróciła naszą uwagę po przekroczeniu progu szkoły, były przepiękne dekoracje wykonane przez dzieci rozwieszone w całym budynku. Napisy „CZEŚĆ”, mapy i flagi Polski z zaznaczoną Nową Słupią, plakaty ze Świętym Krzyżem znajdowały się na każdym piętrze i budziły nasze wzruszenie.
Ze względu na ciepłą, słoneczną pogodę, uroczysty apel powitalny odbył się na dziedzińcu szkoły. Delegacje szkół partnerskich powitane zostały przez dyrektora szkoły, burmistrza miasta i pracownika departamentu oświaty. Następnie uczniowie pozdrawiali każdy kraj wniesieniem powiewającej na wietrze flagi przy akompaniamencie hymnu danego państwa. Po tym, każda klasa zaprezentowała się tańcząc i śpiewając do melodii ludowych czy znanych piosenek hiszpańskich takich jak np. „Asere jè, a przy „Makarenie” cała publiczność została porwana do tańca.
Poznawałyśmy kulturę, historię i tradycję narodową Hiszpanii. W środę uczestniczyłyśmy w wycieczce do miasta Toledo położonego na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Najpierw udałyśmy się do miejsca widokowego, gdzie oglądałyśmy przepiękną panoramę miasta. Następnie zwiedziłyśmy Katedrę Najświętszej Marii Panny i Synagogę Santa Maria la Blanca. Podziwiałyśmy też XVII wieczny Ratusz, most św. Marcina, bramy miasta, Alkazar – twierdzę z XI wieku wzniesioną w najwyższym punkcie miasta oraz obrazy El Greco znajdujące się w tamtejszym muzeum poświęconemu malarzowi.
Kosztowałyśmy specjałów kuchni hiszpańskiej, takich jak: paella, gazpacho czy tortilla ziemniaczana oraz typowych dań regionalnych: lokalny owczy ser smażony na oliwie, turon, toledańskie marcepany. Miałyśmy możliwość wejścia na arenę walki byków i porozmawiania z torreadorem. Podziwiałyśmy też tancerki flamenco.
W czwartek zgodnie z aktualną tematyką projektu – paraolimpiadą, zorganizowane zostały rozgrywki sportowe, w których każdy uczeń, jak i nauczyciel mógł wcielić się w osobę niepełnosprawną ruchowo lub niewidomą. Gra w piłkę siatkową czy koszykówkę na siedząco, chodzenie z zasłoniętymi oczami nie były nawet dla nas, zdrowych osób, łatwymi zadaniami.
W czasie całego spotkania projektowego panowała wyjątkowa, ciepła i przyjazna atmosfera. Jesteśmy wdzięczne nauczycielom i uczniom hiszpańskiej szkoły za wspaniałe przygotowanie wizyty.
Koordynator projektu
Ewa Pikus
GALERIA