Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WIZYTA ŚW MIKOŁAJA.
WIZYTA ŚW MIKOŁAJA
MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO BAJKOLANDII
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO BAJKOLANDII.
„Mikołajkowy Turniej Szachowy”
Dnia 6 grudnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku odbył się „Mikołajkowy Turniej Szachowy”. Uczestniczyło w nim pięciu uczniów z naszej szkoły: Jan Dziekan, Dominik Miśkiewicz, Tomek Sasak, Wiktor Wiącek i Kasia Żebrowska. Wszyscy są uczniami klasy IIIb (SP) i uczą się grać w szachy od klasy pierwszej - w ramach projektu „Szachy w szkole”. Zajęcia prowadzi wychowawczyni klasy – Agnieszka Zuba. Dużą radość sprawiło nam dwóch uczniów zdobywając miejsce na podium: Janek Dziekan – II miejsce, Dominik Miśkiewicz – III miejsce. W turnieju uczestniczyło 20 zawodników. Gratulujemy!
VI GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJUM
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
W „ VI GMINNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJUM ”,
KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE 3 STYCZNIA (wtorek) o godz. 12.30.
Arkusze konkursowe są zróżnicowane i odpowiadają poziomowi uczestników – klasa I, klasa II, klasa III.
Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców na każdym poziomie. Uczniowie, którzy zajmą I, II i III miejsce otrzymają nagrody i zostaną zaproszeni do ich odebrania podczas obchodów Dnia Języków Obcych.
Materiał zawarty w arkuszach konkursowych nie wykracza poza podstawę programową dla kursu kontynuacyjnego w gimnazjum. W arkuszu występują zarówno zadania zamknięte jak i otwarte. Zadania obejmują:
· rozumienie tekstu czytanego,
· znajomość środków językowych i funkcji językowych,
· wypowiedź pisemną,
· zagadnienia dotyczące historii Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
PROSIMY O ZGŁOSZENIA DO NAUCZYCIELI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DO 16 GRUDNIA (PIĄTEK), LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Roksana Ponikowska, Olga Zyzman-Ponikowska
Regulamin konkursu do pobrania w zakładce "GIMNAZUM/Ogłoszenia"
Spotkanie z "Trollami"
W dniu 6 grudnia z okazji mikołajek klasa IIa i IIb (SP) wyjechały pod opieką p. R. Storzysz, p. H. Janik, p. E. Pikus oraz rodziców p. A. Ziewiec, p. E. Wróblewskiej i p. E. Błędzińskiej do kina Helios w Starachowicach na animowany film przygodowy pt. „Trolle”. Tytułowe trolle to przepełnione radością życia, rozśpiewane stworki, które obdarzono bajecznie kolorowymi włosami układającymi się w niezwykłe fryzury. Film o magicznych stworkach bardzo nam się podobał. Szczególnie podziwialiśmy jedną z mieszkanek krainy trolli, Poppy, która postanowiła uratować swoich przyjaciół. Świat, przez który wędrowała dziewczynka był niezwykły i pełen niebezpiecznych pułapek. Wyprawa Poppy zakończyła się szczęśliwie.
Po obejrzeniu filmu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka klas III do Starachowic
6 grudnia w ramach Mikołajek uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami p. Renatą Witkowską, p. Markiem Sieńkiem, oraz p. Edytą Brożyną i Kamilem Pietrzykiem, wybrali się na wycieczkę do Starachowic. W pierwszej części wyjazdu, jedna grupa uczniów zwiedzała zasoby Muzeum Przyrody i Techniki, druga zaś udała się do Zakładu „MAN”, gdzie mieści się jedna z największych na świecie fabryk produkujących autobusy miejskie. Pracownik fabryki oprowadzał uczniów po halach produkcyjnych i pokazywał proces produkcji autobusu od podstaw, aż do momentu wyjazdu na ulicę miast. Uczniowie dowiedzieli się z jakich części, materiałów i w jakiej kolejności produkuje się autobus, w jakim tempie i kto jest jego odbiorcą. Padało wiele pytań, na które przewodnik wyczerpująco odpowiadał. Chłopcy byli pod dużym wrażeniem zakładu i dopytywali, jakie wykształcenie należy zdobyć, aby zostać pracownikiem firmy „MAN”. Wizyta w zakładzie była elementem realizacji zajęć preorientacji zawodowej, realizowanej przez uczniów naszego Gimnazjum.
W drugiej części uczniowie udali się do kina Helios, gdzie oglądali film „ Za niebieskimi drzwiami”. Wszyscy wracali bardzo zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.
Wizyta Świętego Mikołaja W Zespole Szkół w Nowej Słupi
5 grudnia Zespół Szkół w Nowej Słupi odwiedził Święty Mikołaj. W asyście pięknych śnieżynek wędrował od klasy do klasy i obdarował wszystkie dzieci słodyczami. Najwięcej wrażeń i radości przysporzył maluchom z przedszkola i z klas I-III. Starsi uczniowie również przyjęli gościa z Laponii bardzo serdecznie. Święty nie zapomniał także o Dyrekcji, nauczycielach i pracownikach obsługi. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami i kartkami świątecznymi. Dziękując Mikołajowi za wizytę, mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.
"Na Świętego Andrzeja w sercach dziewcząt nadzieja..."
W pewien listopadowy poranek gromady zuchowe "Świętokrzyskie Diablątka" i "Świętokrzyskie Orły" zorganizowały swoim kolegom i koleżankom z klas I-III andrzejkowe zabawy i wróżby. Strzałą Amora przebijano papierowe serca, aby dowiedzieć się czyją się jest sympatią. Jedną z wielu wróżb był także wyścig butów. Za próg sali wyszły buty: Kacpra Pazderskiego z klasy IIIA oraz Zuzi Kozera z tej samej klasy. Oboje zostali ukoronowani honorowymi tytułami Andrzeja i Andrzejowej. Odtańczyli uroczysty taniec. Nagrodzono ich także okrzykiem. To spotkanie dzieci będą długo wspominały.
ERASMUS+ GOAL! Go On And Lead your team through Europe - II WIDEOKONFERENCJA
W dniu 30.11.2016 uczniowie z klas: 6 i 5 wzięli udział w niecodziennej lekcji języka angielskiego. W ramach projektu „GOAL!” po raz drugi została zorganizowana wideokonferencja Skype z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej SEI:"GALILEO GALILEI" znajdującej się w mieście Umag w Chorwacji.
Nasi uczniowie powitali zaskoczonych Chorwatów polską piosenką, za co otrzymali brawa.Konwersacje odbywały się w parach. Uczniowie wymienili się danymi osobowymi, rozmawiali o ulubionych formach spędzania wolnego czasu, hobby, rodzinie.
Dla obu stron rozmowa w języku angielskim była niemałym wyzwaniem, chociaż niektórzy przyznali, że za drugim razem było już łatwiej. Planowane są kolejne wideorozmowy uczniów z krajów partnerskich. Celem tego działania jest wzrost motywacji do nauki języków obcych, a zwłaszcza języka angielskiego.
„Świętokrzyskie Dni Sportu” – Badminton w Zespole Szkół w Nowej Słupi
W naszej szkole, 25 listopada 2016 r. w godzinach od 8.00 do 15.00 odbywały się rozgrywki międzyklasowe w badmintona związane z projektem Kuratora Oświaty w Kielcach” Świętokrzyskie Dni Sportu”. Celem turnieju było promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, propagowanie wybranych sportów oraz wspieranie i promowanie działalności szkół w zakresie rozwoju kultury fizycznej.
Chętni uczniowie ze wszystkich klas gimnazjum i klas IV-VI szkoły podstawowej uczestniczyli w eliminacjach klasowych w dwóch kategoriach chłopców i dziewcząt. Wyłonieni zostali najlepsi zawodnicy w obu kategoriach. Następnie wszyscy finaliści rozgrywali dalszą część turnieju, rywalizując” każdy z każdym” . W finale wyłoniliśmy „mistrzów badmintona”. Zwycięzcom wręczono nagrody w postaci świątecznych kubeczków i dyplomów, ufundowane przez Dyrekcję szkoły. Rozgrywkom towarzyszyła dobra zabawa w miłej i przyjaznej atmosferze. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy:
- szkoła podstawowa:
I miejsca - Wiktoria Pająk, Mikołaj Wróbel
II miejsca – Zuzanna Wiecha, Brajan Jurasz
III miejsca – Julia Pióro, Miłosz Cebula
- gimnazjum:
I miejsca – Natalia Wiącek, Wiktor Salwerowicz
II miejsca – Roksana Kosiarska, Grzegorz Łuszczyna
III miejsca – Natalia Sikora, Błażej Cieślik
Turniej przeprowadzili: pani Renata Jadwidzic i pan Łukasz Kowalski.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Pluszowe misie – miękkie, puchate i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci już od ponad 100 lat. Pocieszają, dodają otuchy i są niezbędną przytulanką przy zasypianiu.
W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono „Światowy Dzień Pluszowego Misia", który świętujemy 25 listopada. W poniedziałek 28 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Uroczystość rozpoczęła się od powitania a następnie od przedstawienia historii pluszowego misia. Wszystkie grupy zaprezentowały swoje pluszaki przy śpiewie wybranych piosenek. Były także konkursy, recytacja wierszy. Zabawę zakończyliśmy wspólnym tańcem oraz wręczeniem każdej grupie słodkiego upominku.
Obchodzone święto przygotowały p. Anna Samson, p. Agnieszka Żebrowska, p. Paulina Wierzbińska-Loranty, p. Halina Miśkiewicz, p. Kasia Cichońska.
"Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”.
25 listopada w Przedszkolu (grupa starsza) zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.
Anna Samson
Szlachetna Paczka 2016
SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący w przemyślany sposób tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.
W tym roku nasza szkoła po raz siódmy włączyła się w tę akcję. Wybraliśmy dwie rodziny z bazy danych, którym zamierzamy pomóc. Zazwyczaj odzew społeczności szkolnej jest tak duży, ze udaje nam się dodatkowo obdarować potrzebujących z naszego najbliższego otoczenia. Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym staniemy na wysokości zadania, zgromadzimy wszystkie potrzebne rzeczy i spowodujemy, że kilkanaście osób będzie przygotowanych na wolne od troski Święta Bożego Narodzenia.
Rodziny potrzebują:
produkty żywnościowe: herbata, cukier, konserwy mięsne i rybne, kawa, olej, dżem, warzywa w puszkach, soki, słodycze
środki czystości i artykuły higieniczne: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, płyny czyszczące, szampon, szczoteczki do zębów, kosmetyki (męskie i damskie)
odzież: spodnie dresowe męskie (wzrost 180 i 170 cm), kurtka damska (rozmiar 50), (dres damski rozmiar 50), bambosze damski (rozmiar 40)
materiały szkolne: zeszyty, przybory do pisania
wyposażenie mieszkania: kołdra, ręczniki, pościel, poduszka
Podzielmy się dobrem, dajmy nadzieję na lepsze życie, poczujmy radość z pomagania.
Dary proszę przynosić do biblioteki szkolnej w Zespole Szkół w Nowej Słupi do dnia 6 grudnia 2016 r.
Koordynatorzy Szkolnej Akcji Szlachetna Paczka i członkowie koła PCK
PASOWANIE NA UCZNIA
Dnia 17 listopada 2016 roku nasi najmłodsi uczniowie musieli pokazać, że zasługują już na miano ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi.
Uroczystość prowadzili uczniowie klasy piątej Zuzanna Wiecha i Krzysztof Witkowski. Komisję Kwalifikacyjną stanowili uczniowie: Kinga Bernat – superniania, Dominik Sasak – Robert Lewandowski, Maksymilian Żebrowski – policjant, Natalia Dąbrowska – generał wojska. Pierwszoklasiści musieli zdać egzamin z miłości do Ojczyzny, znajomości zasad bezpieczeństwa, zasad zdrowego odżywiania, grzecznej zabawy i pilnej nauki w klasie, a nawet sportu!
Po zdanym egzaminie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Emilia Żebrowska pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia ołowkiem, a pan dyrektor Rafał Karcz wręczał pamiątkowe dyplomy. Społeczność uczniowska gromkimi brawami przyjęła nowych kolegów do swojego grona. Pełnoprawnymi uczniami zostali: Jan Bergandy, Gabriela Dąbrowska, Kajetan Dziekan, Adam Grzegorczyk, Sandra Kowalska, Wiktor Lasota, Marcelina Pietralska, Helena Ponikowska, Wiktor Więcław, Oliwia Wójcicka, Bartosz Żebrowski. Ukoronowaniem uroczystości było wręczenie przez pana wójta Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora legitymacji "Małego Mistrza". Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki oraz życzenia od pana wójta Andrzeja Gąsiora, pana dyrektora Rafała Karcza, swoich rodziców, przewodniczącej Rady Rodziców pani Ewy Mazur oraz wychowawczyni Małgorzaty Jakubczyk.
Dzień ten uczniowie pierwszej klasy będą bardzo miło wspominać, bo był pełen emocji, śmiechu i radości.
Turniej o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia w mini piłkę nożną w Zespole Szkół w Nowej Słupi
W dniu 16 listopada 2016 w Hali Sportowej w Nowej Słupi odbył się Turniej o Puchar Wójta w mini piłkę nożną. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn: Rudki, Jeziorko, Stara Słupia, Jeleniów, Pokrzywianka, Nowa Słupia. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach. Zwycięzcy grup walczyli w finale o pierwsze dwa miejsca, natomiast drużyny z drugich miejsc grały o miejsca trzecie i czwarte. Po bardzo wyrównanej walce wyniki są następujące:
I miejsce SP Rudki
II miejsce SP Jeleniów
III miejsce SP Stara Słupia
IV miejsce SP Jeziorko
Udział SP Pokrzywianka i SP Nowa Słupia.
Nasza druzyna w składzie:
Mikołaj Wróbel, Piotr Wiącek, Jakub Krogulec, Kamil Kupisz, Sasak Dominik, Maksymilian Żebrowski, Brajan Jurasz, Karol Jasiak. Opiekunem drużyny był pan Łukasz Kowalski.
Ogłoszenie o spotkaniu - Erasmus+ gimnazjum
Kolejne działanie w projekcie ERASMUS + w gimnazjum dotyczy realizacji filmu o naszej szkole.
We wtorek - 29.11.2016 r. o godz. 11.30 w sali nr 18 odbędzie się spotkanie z uczniami, którzy chcą włączyć się w realizację tego działania.
Czekamy na Wasze propozycje.
szkolny koordynator projektu
Sukces Oliwii
Uczennica klasy VI Oliwia Jaworska zajęła II miejsce w konkursie organizowanym w ramach Programu Edukacji Ekologicznej dla Związku Gmin Świętokrzyskich na 2016 rok pod tytułem "Z ekologią przez Góry Świętokrzyskie".
GRATULUJEMY!
Kolejne zadania projektu Erasmus+ w gimnazjum.
Legendy o naszym regionie (dziedzictwo niematerialne)
Zadania:
1. Wybranie legendy o naszym regionie i jej opracowanie . Tekst opracowania legendy nie może przekraczać 1 strony kartki formatu A4, z użyciem czcionki wielkości :12, z odstępami : 1,5. Tytuł wybranej przez siebie legendy należy zgłosić do koordynatora ( termin: do 29 listopada- wtorek). Opracowanie legendy należy wykonać w terminie do 6 grudnia - wtorek.
( maks. liczba punktów: 3)
- Tytuły wybranych legend zamieszczone zostaną na tablicy w dn. 30 listopada.
2.Tłumaczenie wybranej legendy będzie odbywać się pod kierunkiem p. Roksany Ponikowskiej w czasie dodatkowych zajęć w szkole w terminie do 20 stycznia. Tłumaczenie należy dostarczyć do p. R. Ponikowskiej w formie elektronicznej lub przesłać na adres e-mail: erasmus_gimn@o2.pl
( maks. liczba punktów:3)
3. Uczniowie, którzy zdecydują się na przygotowanie ilustracji do wybranej przez siebie legendy zgłaszają swój wybór do koordynatora i wykonują pracę do 20 stycznia(maks. liczba punktów: 3);
Technika wykonania pracy: dowolna, format A4.
4. Zaprojektowanie okładki do broszury zawierającej wybrane legendy o naszym regionie (termin: 20 stycznia 2017 r.)
Technika wykonania pracy: dowolna , format A4.
Na okładce muszą być umieszczone: logo Erasmus +, tytuł, ilustracja/symbol nawiązujący do tematu
( maks. liczba punktów: 3)
Praca może odbywać w grupach ( maks. 2-osobowych). Każdy uczestnik może brać udział w dowolnej ilości zadań.
Erasmus + Publicznym Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi
”Constructing European identity through material and intangible heritage”
Od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r. w gimnazjum realizowany jest projekt Erasmus+ „ Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”.
Koordynatorami projektu są nauczyciele ze szkoły hiszpańskiej w Badalonie, w regionie Katalonii, a partnerami oprócz nas, szkoły z Grecji, Włoch oraz Turcji. Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu w kwocie 15750 Euro = ok. 65 755 zł
Oprócz głównego celu projektu: poszerzenie wiadomości na temat dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego regionu, uczniowie opracują film promujący szkołę i region, zaprojektują logo i stroną internetową projektu, przygotują video-książkę kucharską z regionalnymi przepisami, wykonają aplikację na tablety lub smartfony na temat dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego regionu.
W czasie realizacji projektu przewidziane są dwa wyjazdy uczniów (każdy po 5 osób) do Hiszpanii i Grecji, oraz 2 spotkania robocze nauczycieli w tych samych szkołach partnerskich.
Na stronie szkoły w zakładce: Nasze Projekty, zamieszczone zostały opracowane wcześniej regulaminy: Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie oraz Regulamin uczestnictwa w wyjazdach zagranicznych.
Pierwsze spotkanie robocze przeznaczone dla nauczycieli poświęcone będzie wprowadzeniu w zasady działania Systemu Informacji Geograficznej i poznaniu sposobu tworzenia aplikacji mobilnych. Wiadomości zdobyte w czasie warsztatów zostaną wykorzystane przy tworzeniu aplikacji mobilnej, która jest jednym z najważniejszych produktów końcowych projektu.
Praca nad pierwszym działaniem – ankietą w języku angielskim „Co wiesz o Polsce” została zakończona, a jej podsumowanie ukaże się wkrótce
Na stronie naszej szkoły umieszczone będą informacje dotyczące kolejnego działania - filmu promującego naszą szkołę.
Rozstrzygnięcie konkursu literacko - plastycznego promującego bibliotekę i czytelnictwo oraz konkursu fotograficznego (gimnazjum)
Wyniki II szkolnego konkursu bibliotecznego:
KATEGORIA – WIERSZ
1.miejsce Jakub Jop - kl. III a
2.miejsce Weronika Kiciak - kl. III a, Marta Kwiatek - kl. I a, Lena Kozera - kl. II b
3.miejsce Iwona Sałata - kl. III a, Julia Ciszewska - kl. I b, Klaudia Bernat - kl. III a
KATEGORIA – FRASZKA
1.miejsce Błażej Cieślik – I b
KATEGORIA - PLAKAT
1.miejsce Karolina Tatarek - kl. I a
2.miejsce Lena Kozera - kl. II b
Wyniki konkursu fotograficznego „Ja czytam, Ty czytasz, My czytamy”:
W konkursie wzięły udział trzy osoby:
Aleksandra Wojciechowska - kl. I b,
Małgorzata Tofil - kl. I b
Antonina Bereszka - kl. II a
Jury oceniło zgodność prac z tematyką konkursu, ich oryginalność i poziom artystyczny.
Po burzliwych obradach komisja stwierdziła, iż wszystkie trzy prace zasługują na I miejsce.
Nagrodzone prace będą zaprezentowane na tablicy znajdującej się obok biblioteki szkolnej, na dolnym korytarzu.
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom za udział.Zwycięzcom składamy gratulacje!
Archiwum Aktualności