Uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach, które odbyły się w Klimontowie w dniu 02.12.2015 roku. Uczestnicy spotkania obejrzeli film, który stał się kanwą dalszych zajęć. Dotyczyły one głównie spraw wychowawczych oraz tematyki dyskryminacji i związanego z tym pojęcia tolerancji. Opiekę sprawowały panie Iwona Wieczorek i Agnieszka Pawlik-Osuch.
Warsztaty profilaktyczne dla klasy V
Zbliża się 24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
24 Finał WOŚP odbędzie się 10 stycznia 2016 roku. Tradycją już jest, że uczniowie naszej szkoły będą wolontariuszami sztabu utworzonego przy Zespole Szkół w Nowej Słupi. Będą oni przeprowadzać kwestę w okolicy kościołów parafialnych w Nowej Słupi i Dębnie oraz kaplicy w Paprocicach. Wolontariusze tym razem zbierają datki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Funkcję szefa sztabu pełni pan Rafał Karcz, a wspierają go nauczyciele naszego gimnazjum.
Pozdrawiamy mieszkańców i zapraszamy do wsparcia kwesty.
Oj, będzie się działo!
Warsztaty plastyczne
Za oknami wciąż jesień, ale do naszej szkoły powoli wkrada się zimowo-świąteczna atmosfera. Oczekiwanie na Mikołajki i Boże Narodzenie umilali sobie uczniowie klas IV – VI, biorąc udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez GOK. Tematyka zajęć obejmowała wykonywanie kart bożonarodzeniowych różnymi technikami. Panie: Izabela Pańtak i Edyta Jaros – Mokrzańska najpierw pokazały dzieciom karty zrobione przez siebie, zaprezentowały też kilka ciekawych technik wykonywania kartek i ozdób. Później mali artyści plastycy samodzielnie lub z niewielką pomocą prowadzących przygotowali własne pocztówki.
Andrzejki
Andrzejki to stara polska tradycja. W wigilię imienin Andrzeja panny wróżą sobie, by poznać swoja przyszłość, a przede wszystkim imię przyszłego męża i przybliżoną datę zamążpójścia. Kawalerowie to samo czynią w Katarzynki, czyli w wigilię imienin Katarzyny. Oba te święta to czas zabaw, wróżb, lania wosku. W naszej szkole corocznie bawimy się na zabawie andrzejkowej. W tym roku odbyła się ona dokładnie 25 listopada, czyli w dniu imienin Katarzyny. Młode panienki i młodzi kawalerowie- uczniowie klas IV – VI bawili się na dyskotece przy ulubionych piosenkach. Nie zabrakło też wróżb i przepowiedni. Całą imprezę przygotował prężnie działający Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Ewy Pikus i Iwony Wieczorek.
Uczniowie z klas młodszych również świętowali andrzejki. W swoich klasach, pod opieka wychowawców, uczniowie tańczyli, wróżyli sobie, poznając w ten sposób jedna ze starych polskich tradycji. Zabawa w obu grupach wiekowych była przednia i wszyscy wytańczyli się przed nadchodzącym czasem Adwentu…
ANDRZEJKI w klasie "0"
Hokus - pokus, czary – mary!
Aby wróżby się spełniły – złóżmy dary!Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami.Nasi uczniowie klasy 0 również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka dlatego też dnia 26.11.2015r. zorganizowane zostały Andrzejki pt. “Czarowanki Przebieranki”. W tym dniu dzieci przybyły do szkoły w pięknych strojach, przybyły księżniczki, czarodziejki, pirat, policjanci, strażak, kowboje, Batman, Spiderman, a nawet wampir. Podczas wspólnych wróżb dzieci dowiedziały się co je czeka w przyszłości, kim zostaną gdy dorosną oraz komu będzie sprzyjać szczęście. Nie zabrakło też malowania twarzy, a czas pomiędzy wróżbami umilała zabawa przy dźwiękach wesołej muzyki.
MISIE, MISIE
„Miś ma uszy do targania,
po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania
i wytarcia łez”
Dnia 25.11.2015r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z kl. 0 obchodzili Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, żółte i kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Podczas zajęć dzieci poznały historię święta pluszowego misia, bawiły się w zabawy muzyczno-ruchowe „Niedźwiadek”, „Misie dwa” itp., tańczyły z misiami, wykonały pracę plastyczną pt.: „Niedźwiedź” oraz opowiadały o tym dlaczego lubią i kochają swoje misie.
Ten dzień w szkole pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Nowosłupska Lekcja Muzealna (G)
W dniu 20 listopada młodzież klas III naszego gimnazjum uczestniczyła w Nowosłupskiej Lekcji Muzealnej w Muzeum Starozytnego Hutnictwa Przemysłowego. Tematem lekcji były " Krzemień i żelazo w służbie człowieka na Kielecczyźnie. Tradycyjne i nieinwazyjne metody badań w archeologii." Zajęcia poprowadził pan dr hab. Szymon Orzechowski - pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zwyciezcy Konkursu literacko-plastycznego promującego bibliotekę szkolną i czytelnictwo (G)
Oto wyniki I szkolnego konkursu bibliotecznego
KATEGORIA – WIERSZ, FRASZKA
1. Alicja Paluch kl. III a
2. Patrycja Jadwidzic kl. III c
3. Weronika Kiciak kl. II a, Klaudia Bernat kl. II aKATEGORIA - PLAKAT
1. Patrycja Jadwidzic kl. III c
2. Lena Kozera kl. I b
3. Julia Gębura kl. I aWYRÓŻNIENIE otrzymała:
Izabela Stępień kl. I a
Nagrodzone prace będą wywieszone na tablicy znajdującej się obok biblioteki szkolnej, na dolnym korytarzu .
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom za udział. Szczególne gratulacje składamy zwycięzcom.
Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej z Nowej Słupi w Umag (Chorwacja)
W dniach 16.11 – 20.11.2015 r. w Umag w Chorwacji odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach realizowanego od września b.r. projektu Erasmus+ „GOAL! Go On And Lead your team through Europe” – „Idź dalej i prowadź swoją drużynę przez Europę”. Wzięło w nim udział troje nauczycieli: Małgorzata Jakubczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi, Olga Zyzman-Ponikowska – nauczyciel języka angielskiego oraz Ewa Pikus – koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele partnerskich szkół z Finlandii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii oraz Chorwacji.
Umag to malownicze miasto w Chorwacji, położone na wybrzeżu półwyspu Istria. Zajmuje powierzchnię 87 km² i jest zamieszkałe przez 12 tysięcy osób. Znajduje się w nim kilka historycznych obiektów i zabytków, które mogliśmy zobaczyć, m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Pelegrina, kościół św. Roko. Zwiedziliśmy także starówkę, która jest ciekawym miejscem ze względu na swoje położenie. Morze wcinające się w ląd, otacza miasto, sprawiając, że centrum wygląda malowniczo.
Podczas pobytu w Umag poznaliśmy chorwacki system edukacji. W szkole, która nas gościła, uczą się dzieci chorwackie oraz włoskiej mniejszości narodowej. Uczestniczyliśmy w różnych zajęciach lekcyjnych oraz kołach zainteresowań. Szczególnie podobała się nam korelacja muzyki z matematyką i fizyką.
Mieliśmy możliwość poznania kultury i historii tego kraju. Zwiedziliśmy przepiękne XI wieczne miasteczko Roć, położone na wzgórzu otoczonym murami. Jednym z najważniejszych, znajdujących się tu zabytków, jest romański kościół św. Roka. Jego wnętrze zdobią freski w dwóch warstwach z XIV i XV wieku. Roć był centrum chorwackiego czytania, pisania, publikowania i drukowania głagolicą. Właśnie w tym mieście uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Każdy z uczestników wykonał część logo naszego projektu, techniką fresku barwnego.
Odwiedziliśmy również Hum – najmniejsze na świecie miasto, liczące zaledwie 20 mieszkańców, a w nim pochodzący z XII wieku kościół św. Hieronima, który charakteryzuje się wyjątkową akustyką.
Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy, było miasto Pula. Jest ono położone na 7 wzgórzach. Od 43 roku Pula była kolonią rzymską, przez co stała się ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. Z tego okresu zachowały się liczne budowle, m.in. przepiękny amfiteatr, przypominający Koloseum. Został on zbudowany przez rzymskiego cesarza Wespazjana. Mógł pomieścić 23 tysiące osób. Obecnie, w miesiącach letnich, odbywają się tam różne koncerty.
Punktem kulminacyjnym wizyty była ceremonia otwarcia , w której uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych. Po raz pierwszy usłyszeliśmy hymn projektu. Składa się on z sześciu zwrotek, pisanych w języku angielskim. Autorami tekstu są uczniowie każdej ze szkół biorącej udział w realizacji zadań projektowych. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu na logo projektu. Zwyciężyła szkoła grecka.
W czasie wizyty wymieniliśmy się wzajemnie doświadczeniami wynikającymi z realizacji projektu, dokonaliśmy ewaluacji dotychczasowych działań, zaplanowaliśmy kolejne oraz ustaliliśmy termin następnej wizyty roboczej. Pod koniec kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi gościć będzie u siebie wszystkich partnerów projektu.
Jesteśmy bardzo wdzięczni nauczycielom i uczniom z Umag za wspaniałe przygotowanie pierwszego spotkania projektowego, stworzenie wyjątkowo serdecznej i przyjaznej atmosfery. Mamy nadzieję, że po wizycie w naszej szkole goście będą równie zadowoleni, jak my z pobytu w Chorwacji.
Koordynator projektu
Ewa Pikus
Spotkanie z rodzicami
19 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami zwane potocznie wywiadówką. Przybyli na spotkanie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Pololicji w Kielcach przedstawili filmy o bezpiecznym poruszaniu się na drodze, przypominając jednocześnie o obowiązku noszenia odblasków. Po krótkiej informacji o programie profilaktycznym i wychowawczym szkoły przedstawionej przez panią Paulinę Pawlik, rodzice rozeszli się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Dlaczego ….. TAK???!!!
13 listopada 2015r. obiegła Świat wiadomość, że Paryż został zaatakowany przez terrorystów. Zginęli ludzie. Ogromny snutek, żal, niepewność i lęk. Dlaczego... TAK...?
16 listopada 2015r. uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zginęli z rąk terrorystów we Francji.
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM
W dniu 10 listopada 2015 miała miejsce w naszej szkole bardzo podniosła uroczystość. Łączyła ona w sobie dwa wyjątkowe święta: Narodowe Święto Niepodległości oraz uroczyste ślubowanie klas pierwszych naszego gimnazjum. Apel odbył się pod hasłem: Ślubujemy wolnej Polsce. W pierwszej części uczniowie klas drugich zaprezentowali wiersze patriotyczne polskich poetów. Jako artyści wystąpili: Emilia Moczoń, Kornelia Lasek, Jan Ponikowski, Michał Stachyra, Maciej Tofil, Natalia Sitek, Wiktoria Wojciechowska, Klaudia Wiecha, Karolina Rutkowska, Tomek Nadolski, Iwona Wiącek, Jakub Majewski. Oprawę muzyczną zapewnił chór dziewcząt i chłopców z klasy III c: na szczególna uwagę zasługują tu solowe występy Izy Jagiełło, Piotra Mazura, Mikołaja Kozłowskiego i Kuby Domańskiego.
W dalszej części spotkania odbyło się ślubowanie klas pierwszych, których uczniowie tym samym stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej, a ślubując na sztandar zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły.
Uroczystość uświetnił tez występ scholi parafialnej prowadzonej przez księdza Stanisława. Dziewczęta zaprezentowały piękną pieśń o patronie – bł. Bronisławie Markiewiczu oraz polska wersję znanego przeboju „ We are the world”.
W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział znamienici goście: Pani Danuta Żebrowska, Jadwiga Kot, Ewa Pastuszyńska, pan Sylwester Kozłowski oraz rodzice i najbliżsi pierwszoklasistów.
Spotkanie to miało wyjątkowo uroczysty charakter także dzięki biało-czerwonym wstążkom, przypiętym symbolicznie na sercu każdego ucznia, nauczyciela, gościa.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości
Ślubujemy wolnej Niepodległej
W rocznicę Święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych mieli swoje święto - Pasowanie na Ucznia. Do uroczystości przygotowywały je panie - Renata Storzysz i Halina Janik. Od 12 listopada 2015 roku pierwszoklasiści są pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Ceremoniału tego dokonywali: Wójt Gminy Nowa Słupia pan Andrzej Gąsior i Dyrektor Zespołu Szkół pani Małgorzata Jakubczyk.
Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali piękny program artystyczny nacechowany patriotycmem i umiłowaniem kraju poprzez recytację wierszy i śpiew pieśni i hymnów: państwowego i szkolnego. W uroczystości uczestniczyli rodzice dzieci, którym za tak liczne przybycie bardzo dziękujemy.
Uroczystość ta miała również wymiar historyczno-literacki nawiązujący do Święta Niepodległości Polski. Rocznicowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy VI. Program obfitował w recytacje i śpiewy pieśni historycznych. Uczniów przygotowywali pani Grażyna Czechowska i pan Jacek Góra.
Dziękujemy za te chwile lekcji z umiłowania Ojczyzny.
Patrycja Jadwidzic w finale XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej!
3 listopada 2015 r. uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Bł. ks. Bronisława Markiewicza Patrycja Jadwidzic przygotowana przez panią Edytę Dziedzic wzięła udział w eliminacjach rejonowych Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego. Po ciężkich zmaganiach znalazła się trójce uczestników nominowanych do udziału w eliminacjach wojewódzkich.
W czwartek, 5 listopada w WDK im. J. Piłsudskiego w Kielcach odbyły się kolejne eliminacje wojewódzkie 38. Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej. W konkursie wzięło udział wielu uczniów szkół gimnazjalnych, młodzieży licealnej i dorosłych. Każdy uczestnik musiał zmierzyć się z trudną sztuką żywego słowa oraz wystąpić w dwóch utworach literatury polskiej- prozie i poezji ze szczególnym uwzględnieniem twórczości pisarzy regionu świętokrzyskiego. Celem konkursu było propagowanie piękna mowy ojczystej i gwary regionalnej.
Patrycja zaprezentowała się w utworach:
Marka Tercza- „Prawdziwa historia powstania świata”
oraz „Wysokie drzewa” - Leopolda Staffa.
Po wysłuchaniu prezentacji recytatorskich i poezji śpiewanej wszystkich uczestników wymagające jury w składzie:
Barbara Kurek - komisarz turnieju ze Starachowickiego Centrum Kultury
Piotr Kędziora - instruktor Starachowickiego Centrum Kultury
Anna Paluch - instruktor teatralny ze Starachowic
Hubert Guza - instruktor teatralny WDKpostanowiło nominować Patrycję Jadwidzic do udziału w finale Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej.
W finale Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej Patrycja zmierzy się 21-22 listopada.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ZAPROSZENIE
ZAPRASZAMY RODZICÓW UCZNIÓW
NA UROCZYSTOŚĆ NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
POŁĄCZONĄ ZE ŚLUBOWANIEM KLAS PIERWSZYCH
10 LISTOPADA 2015 R. O GODZINIE 13:00.
„WSZYSCY ŚWIĘCI BALUJĄ W NIEBIE..” (G)
Zamiast Hallowen, 31 października 2015 został zaproponowany Marsz Wszystkich Świętych. Pomysł okazał się wspaniały. Ponad 250 osób: dzieci, młodzież, dorośli, a nawet dziadkowie i duchowieństwo wzięło udział w tym wydarzeniu. Zaproszenie zostało wysłane do okolicznych gmin i parafii. Noc Świętych rozpoczęła się o godz. 19.00 u podnóża góry – przy Krzyżach Katyńskich. Całość prowadzili O. Oblaci ze Świętego Krzyża, a modlitwie przewodniczył ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy. Zamiast duchów, czarownic, zaklęć i magicznych dyń, przedstawiciele poszczególnych parafii i szkół w procesji uwielbienia i dziękczynienia nieśli relikwie i wizerunki błogosławionych i świętych. Na czele procesji niesiono relikwie Drzewa Krzyża Świętego, następnie relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego, a także relikwie: św. Jana Pawła II, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. o. Pio, św. Mikołaja, św. Stanisława, św. Franciszka z Asyżu, św. Rozalii, św. Faustyny, św. Zeli i Ludwika Martin, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Andrzeja Boboli, bł. Michała Sopoćki, bł. Dzieci Fatimskich, św. Antoniego, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy. W marszu uczestniczyli także uczniowie naszego gimnazjum z Nowej Słupi wraz z opiekunami: ks. Stanisławem i p. Robertem Domańskim. Młodzież ubrana w mundurki niosła relikwie i obraz swojego patrona, bł. ks. Bronisława Markiewicza. Kulminacyjnym punktem modlitewnego czuwania była Eucharystia celebrowana przez dwudziestu kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa Antoniego. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy mogli się napić gorącej herbaty i zjeść coś słodkiego.
Podsumowanie projektu „Kotwice kariery” (G)
Uczestnicy działań projektowych po raz ostatni wzięli udział w spotkaniu z doradcą zawodowym prowadzącym zajęcia projektu – panią Katarzyną Cukierską.
Uczniowie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu doradztwa zawodowo-edukacyjnego dla uczniów zdolnych, szczegółowe raporty dotyczące diagnozowanych u nich obszarów oraz poradniki dla rodziców.
W projekcie uczestniczyli:
Anita Dąbrowska
Karolin Kaczor
Alicja Paluch
Bartłomiej Pietrzyk
Tomasz Zaczkiewicz z kl. IIIa
Kacper Malec
Michał Moczoń z kl. IIIb
Gabriela Kozłowska
Izabela Jagiełło
Patrycja Jadwidzic
Mateusz Metryka z kl. IIIc
Gratulujemy ukończenia kursu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pomocne będą w planowaniu przyszłej kariery szkolnej i zawodowej.
Bezpieczeństwo na piątkę
Uczniowie klasy V: Oliwia Lauko, Jakub Krogulec i Bartosh Zwadło reprezentowali naszą szkołę podczas powiatowego etapu konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”. Trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa na drodze, pierwszej pomocy przedmedycznej. Oceniana była również praca plastyczna oraz umiejętności jazdy na rowerze. Uczniów do konkursu przygotowywała pani Justyna Gąsior oraz pani Agnieszka Pawlik-Osuch.
Sukces uczennic w IV Powiatowych Konfrontacjach Historycznych (G)
W ramach IV Powiatowych Konfrontacjach Historycznych im. Prezydenta Kazimierza Sabbata , które odbyły się 22 października br. w Bielinach miały miejsce dwa konkursy: wiedzowy (historyczny) oraz recytatorski.
Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły zostały ich laureatkami:
Izabela Jagiełło – zajęła I miejsce w konkursie recytatorskim,
Alicja Paluch – II miejsce w konkursie wiedzowym.
Do konkursów przygotowały uczniów – p. Edyta Dziedzic i p. Justyna Gąsior.
Serdecznie gratulujemy!
Zaproszenie
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów Powstania Styczniowego
w Nowej Słupimają zaszczyt zaprosić
Rodziców i przyjaciół szkoły
na uroczystość Narodowego Święta Niepodległości
połączoną ze ślubowaniem klas pierwszych
w dniu 12 listopada 2015 roku o godzinie 11:00.
Archiwum Aktualności