Czytać każdy może..., tak uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Biblioteki, który przebiegł pod hasłem "Przez epoki z wierszem". Klasa VI zaprezentowała wiersze poetów z różnych epok literackich od autorów anonimowych przez tworczość klasyków i poetów Noblistów. Uczniowie zostali przygotowani do występu przez panią Grażynę Czechowską.
Dzień Biblioteki
XVIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej
- Dnia 11 maja 2015 w Łagowie odbył się etap dekanalny XVIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie". Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej i dzieci ze szkół podstawowych. Wraz ze swoimi opiekunami, katechetami przybyli uczestnicy z Łagowa, Rakowa, Baćkowic, Paprocic, Rudek i Nowej Słupi. Uczestnicy zmagali się z treścią listów św. Pawła: do Rzymian oraz pierwszego i drugiego listu do Koryntian. Nasze gimnazjum reprezentowali: ks. Stanisław oraz uczniowie Michał Moczoń II b, który zdobył trzecie miejsce oraz Karolina Gałka z I b, która osiągnęła piąty wynik.Po zakończeniu konkursu organizatorzy zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek i herbatę.Dziękujemy Michałowi i Karolinie za godne reprezentowanie naszej szkoły.
XII OLIMPIADA SPORTOWA IM. BISKUPA JANA CHRAPKA ZAKOŃCZONA (G)
Murawa podeptana, puchary i medale rozdane, w nogach czuć wysiłek wielu przebiegniętych kilometrów, a w sercu zostały wspomnienia. Czas wielkiej rywalizacji, emocji, pięknych akcji, cudownych bramek, ale też czas prawdziwej młodzieńczej wspólnoty, braterstwa, zawiązanych przyjaźni oraz doświadczenia Boga dobiegł końca - olimpiada 3 maja 2015 dobiegła końca.
Do zawodów zgłosiło się 10 drużyn z całej Polski: Sami Swoi Pawlikowice; Sparta Krosno; Pielgrzym Nowa Słupia; Concordia Pawlikowice; Mareckie Tytany Marki; Gang Plebanii Słupno; Skalni Gorzków; Uskrzydleni Warszawa Bemowo; Żywieccy Górale oraz gospodarze Tymczyszyn Team Górki.
Drużynę naszego gimnazjum reprezentowali: Konrad Cichoń III b; Kacper Chojnacki III b; Marcin Jakubowski III c; Kamil Nowak II c; Wojciech Sikora III a; Arkadiusz Jasiński II b; Jakub Domański II c; Kuba Makówczyński III b. Opiekunem naszej ekipy był ks. Stanisław.
Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym, 2x po 10 minut. Nasi chłopcy odnieśli 6 zwycięstw; padł jeden remis i ponieśli 2 porażki, co dało czwarte miejsce i awans do półfinału. Tu nie dali rady gospodarzom, ulegając 0:3. W niedzielnym meczu o trzecie miejsce było wszystko: zwroty akcji, dramaturgia, jeszcze 2 minuty przed końcem było 1:0 dla nas. Niestety, Żywieccy Górale wyrównali w samej końcówce, co podłamało chłopaków, a w dogrywce dołożyli następne bramki i tym samym zajęliśmy czwarte miejsce. To jest najlepszy wynik od wielu wielu lat. BRAWO!!!
Trzeba dodać, że Konrad Cichoń został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. Natomiast Marcin Jakubowski zdobył pierwsze miejsce w trójboju ( pchnięcie kulą + slalom z piłką na czas + rzut lotką ). GRATULUJEMY.
Oprócz zawodów sportowych młodzież również dbała o kondycje duchową. W piękny sobotni wieczór wszyscy zawodnicy i opiekunowie uczestniczyli w nabożeństwie Fatimskim, na które przybyło 3 tysiące wiernych, a przewodniczył mszy świętej J. E. ks. bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa.
Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w olimpiadzie: Dyrekcji Gimnazjum; Księdzu Proboszczowi z Nowej Słupi oraz Urzędowi Gminy w Nowej Słupi za pomoc w transporcie.
Dziękujemy naszym CHŁOPAKOM za walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły w czasie Olimpiady.
Świeto Konstytucji 3 maja
Dnia 30 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaź słowno-muzyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani Krystyny Banaczek, Pauliny Pawlik i pana Jacka Góry.
Rekolekcje szkolne – Wielki Post 2015
W dniach 30 III – 1 IV 2015 wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Słupi przeżywali doroczne rekolekcje wielkopostne. W tym roku nauki rekolekcyjne głosił o. Krzysztof Jamroży, ze Zgromadzenia Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża. Kaznodzieja przypomniał nam wszystkim, że: „Jezus przynosi niesamowitą radość. Mimo trudności życia, jakich doświadczamy – potrzeba podnieść oczy i zobaczyć Niebo”. Wezwał nas do codziennej pracy nad upiększaniem swego człowieczeństwa. „Od najmłodszych lat mamy starać się być dobrymi ludźmi. To dlatego Jezus brał dzieci i je błogosławił”.
Ostatni dzień rekolekcji to dzień łaski sakramentu pokuty. W kościele parafialnym w Nowej Słupi uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we mszy świętej, kończącej rekolekcje szkolne. Oprawę muzyczno-liturgiczną przygotowała Schola parafialna, a mszy przewodniczył ks. prob. Krzysztof Bartochowski. Po niej ks. proboszcz, w imieniu wszystkich uczestników rekolekcji, podziękował ojcu Krzysztofowi za trud głoszenia Słowa Bożego i życzył wszystkim spokojnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Dzień Ziemi
W dniu 28 kwietnia 2015 r. uczniowie kl. IIIa i IIIb pod kierunkiem swoich wychowawczyń p. R. Storzysz i p. H. Janik przedstwili widowisko o tematyce ekologicznej z okazji Święta Ziemi pt. „Dla Ziemi, dla siebie – zostań przyjacielem przyrody”. Dzieci były przebrane za różne zwierzęta i rośliny. Recytowały wiersze związane z ochroną przyrody i śpiewały piosenki o tematyce ekologicznej. Występowały także skrzaty i czarownice. Pięknie zaprezentowały się w barwnych strojach podczas układu tanecznego do piosenki Michaela Jacksona pt. „Planeta Ziemia”. Dekorację przygotowały p. E. Pikus i p. I. Gawlik.
FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH 2015 (G)
W dniu 20 marca w naszej szkole odbył się Festiwal Projektów Edukacyjnych. Projekty realizowali uczniowie klas drugich w 5 i 6 osobowych grupach.
Młodzież zaproponowała w tym roku następujące tematy:
1. Kultura i tradycje państw członkowskich Unii Europejskiej.
2. Historia komputera.
3. Muzyka różnych kultur europejskich.
4. Fizyka lub chemia w praktyce.
5. Bohaterowie historyczni naszego regionu.
Koordynatorem projektów była Izabela Gawlik, a opiekunami grup : pani Edyta Dziedzic, Ewa Mądzik, Renata Witkowska, Justyna Gąsior, Paulina Pastuszyńska oraz panowie Rafał Karcz, Jacek Góra, Robert Domański i Marek Sieniek.
Projekt "Bezpieczna woda"
Celem wyjazdu 15.04.2015 r. uczniów klasy V do Kielc był udział w projekcie "Bezpieczna woda". W ramach programu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teoretycznych oraz praktycznych. Ponadto uczniowie zwiedzili ekspozycję multimedialną w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Centrum Geoedukacji, gdzie największą atrakcją był film 5D “Podróż do wnętrza Ziemi”. Opiekę sprawowali Agnieszka Pawlik- Osuch i Jacek Góra.
Projekt „Kotwice Kariery” (G)
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi uczestniczyli w kolejnych zajęciach warsztatowych w ramach ogólnopolskiego projektu „Kotwice Kariery”.
Do udziału w programie zostało zakwalifikowanych 11 osób z klas drugich.
Projekt „Kotwice Kariery” to zbiór działań skierowanych do doradców zawodowych i uczniów zdolnych. Głównym ich celem jest przygotowanie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej do świadomego podejmowania decyzji dotyczących jej przyszłej kariery edukacyjnej i zawodowej.
Projekt jest realizowany w bieżącym roku szkolnym przez firmę Lechaa Consulting z Lublina w ramach umowy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i finansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Spotkania z uczniami prowadzone są przez edukatora zewnętrznego – pracownika firmy Lechaa.
Elementem działań projektowych jest również opracowanie przez zespół ekspertów kompleksowego narzędzia do diagnozowania predyspozycji zawodowych uczniów zdolnych. Zostanie ono wdrożone do użytku w naszej szkole oraz pozostałych uczestniczących w projekcie 79 gimnazjach na terenie 10 województw.
II miejsce w konkursie wiedzy leśno-ekologicznej
Dnia 10 kwietnia 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego wzięli udział w konkursie wiedzy leśno-ekologicznej organizowanym przez Nadleśnictwo Łagów.
Uczniowie w składzie: Oliwia Lauko (klasa IV),Marta Kwiatek (klasa V), Antonina Bereszka (klasa VI), zajęli zwycięskie II miejsce. Konkurs polegał na wypełnieniu testu składającego się z 32 pytań, w których należało między innymi rozpoznać przedstawione na fotografii ptaki, znaki ekologiczne, oraz rozpoznać przedstawione na nagraniu dźwięki ptaków i ssaków. Test nie był łatwy ale nasza drużyna poradziła sobie znakomicie. Zwycięzcy otrzymali książki i albumy o tematyce przyrodniczej, oraz pamiątkowe gadżety.
„DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH” (G)
„DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH”
5 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych, zorganizowany już po raz szósty. Była to wspaniała okazja do rozstrzygnięcia konkursów związanych z nauką języków oraz do spróbowania swoich sił w śpiewaniu piosenek obcojęzycznych.
Pierwszym punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród książkowych (ufundowanych przez wydawnictwo Pearson) w IV Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum. Organizatorzy pogratulowali laureatom z naszej szkoły oraz z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach, którzy zostali zaproszeni na uroczystość.
Następnie, ogłoszono wyniki III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, który odbył się 4 marca. W konkursie wzięło udział szesnaścioro uczniów. W teście wystąpiły elementy związane z geografią, literaturą, muzyką dawną i współczesną, historią, sportem, współczesnym ustrojem Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Zwycięzcą został Michał Moczoń z klasy 2b - otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo Lektorklett.
W styczniu ogłoszono szkolny konkurs na plakaty (w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim) prezentujące różne kraje europejskie. Dziesięcioro uczniów wykonało 14 plakatów. Podczas Dnia Języków Obcych autorzy najlepszych prac zaprezentowali je społeczności szkolnej. W kategorii „język angielski” przyznano ex aequo dwa I miejsca uczennicom z kl. IIa: Anicie Dąbrowskiej (plakat prezentujący Włochy) oraz Karolinie Kaczor (plakat o Irlandii Północnej). II miejsce w tej samej kategorii zajęła Patrycja Jadwidzic z kl. IIc za pracę o Hiszpanii. W kategorii „język niemiecki” zwyciężyły: I miejsce – Patrycja Jadwidzic (Niemcy), II miejsce – Anita Dąbrowska (Szwajcaria). Najlepsza prezentacja w języku rosyjskim przedstawiająca Rosję została wykonana przez Aleksandrę Piotrowską z kl. IIIb.
Osiem uczennic wzięło udział w konkursie „Mistrz Angielskiej Wymowy”. Jest to tegoroczna nowość – zadaniem uczestniczek było przeczytanie otrzymanego wcześniej fragmentu tekstu w języku angielskim. Tekst „naszpikowany” był wyrazami o nieregularnej wymowie i stanowił duże wyzwanie dla startujących w konkursie. Miejsce I zajęła Nikola Maliszewska (IIa), która zaprezentowała nie tylko świetną wymowę, ale także prawidłową intonację wiersza. II miejsce przypadło Patrycji Jadwidzic (IIc), a III miejsce – Aleksandrze Ocios (Ib).
Najciekawszym punktem programu była Gala Piosenki Karaoke. Galę poprowadziły: Marzena Pankowska i Magdalena Dadziak z kl. IIIb. Młodzi wykonawcy zaśpiewali znane przeboje w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim. W jury zasiedli: wicedyrektor Renata Storzysz jako przewodnicząca, nauczyciele – Ewa Pikus, Roksana Ponikowska, Jacek Góra i Marek Sieniek oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Teresa Czekaj. Jury oceniało wymowę tekstu, umiejętności wokalne oraz ogólne wrażenie artystyczne. Widzowie mogli także ocenić wykonawców przyznając Nagrodę Publiczności. Do „walki” stanęło 4 solistów, dwa duety oraz jeden zespół. Warto zauważyć, że po raz pierwszy w konkursie wykonano piosenkę w języku niemieckim. Zaprezentował ją świetny duet Mikołaj & Mikołaj. Wszyscy uczestnicy pokazali wysoki poziom i zapewnili widzom wspaniałą rozrywkę.
Jury po długich naradach wybrało zwycięzców.
I miejsce zajęła Izabela Jagiełło z kl. 2c za utwór pt. „Rude" zespołu Magic.
II miejsce zdobyła: Weronika Kiciak z klasy 1a za piosenkę „Gori, gori maja zwiezda” Anny German.
III miejsce przyznano Izabeli Jabczyk (3a) i Karolinie Metryce (3b) za „Blank space” Taylor Swift.
Publiczność bawiła się doskonale, brawami i okrzykami wspierała na duchu wykonawców. Przyznano również Nagrodę Publiczności, którą zdobył jedyny występujący zespół „Sitek Band” w składzie: Wiktor Sitek (3a), Marcin Jakubowski (3c), Kacper Chojnacki (3b), Mateusz Bzymek (3a) oraz Hubert Kuszewski (3a). Wszyscy zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATOM I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!
Projekt eTwinning
Szkoła w Nowej Słupi realizuje we współpracy ze szkołą z Holandii projekt pt. "Telling about your culture and mine". Uczniowie w multimedialny sposób prezentują siebie i swoją szkołę. Uczestnicy projektu pod opieką pani Olgi Zyzman-Ponikowskiej i przy współpracy pana Roberta Domańskiego przygotowali film o naszej szkole, który można zobaczyć na YOUTUBE.
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO (G)
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO
w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi
realizowany w dniach 9-13 marca 2015r.
MOTTO:
„Jak obłok wiedza tajemna,
Jak obłok fantasmagoria”.
W bieżącym roku proponujemy działania skupione wokół powyższego motta. Zapraszamy do świata wyobraźni i przygody. Zachęcamy do udziału w konkursach, które niewątpliwie przypadną Wam do gustu.
Już 9 marca inaugurujemy TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO, uczestnicząc w warsztatach filmowych pt. „Jak stworzyć świat fantasy”, które odbędą się w WDK w Kielcach. Pozostałe propozycje znajdziecie w poniższym harmonogramie.
CELE:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- doskonalenie umiejętności pracy twórczej i sposobów jej prezentacji,
- doskonalenie umiejętności redagowania rozprawki i opowiadania,
- wyszukiwanie i weryfikowanie informacji w różnych źródłach, krytyczne podejście do informacji,
- świadome prezentowanie własnej twórczości,
- pozytywne nastawienie do odbioru sztuki,
- uwrażliwienie na słowo,
- różne formy wyrażania uczuć,
- rozwijanie umiejętności tworzenia komiksów,
- przestrzeganie zasad etyki słowa,
- rozwijanie talentów i umiejętności poetyckich.
Tematyka działań
Osoby realizujące zadanie i opiekunowie
Termin realizacji
-
Udział w interaktywnych warsztatach filmowych pt.
„Jak stworzyć świat fantasy”?
Uczniowie wszystkich klas pod opieką nauczycieli.
9 - 13 marca
-
Redagowanie rozprawki na jeden z wybranych tematów: a) Niewyjaśnione zjawiska, fantastyczne istoty i niecodzienne zdarzenia inspirowały i nadal inspirują artystów. Podaną tezę uzasadnij, odwołując się do przykładów literackich oraz z innych dziedzin sztuki. b) Dlaczego sięgamy po literaturę fantasy? Rozważ problem w formie rozprawki.
Uczniowie pod opieką polonistów i n-la bibliotekarza.
9 – 13 marca
-
Napisz interesujące opowiadanie fantasy. Nadaj mu tytuł.
Uczniowie pod opieką polonistów.
9– 13 marca
4. Zostań poetą i napisz wiersz
osadzony w klimacie fantasy.
Uczniowie pod opieką polonistów.
9– 13 marca
-
Na podstawie fragmentu ulubionego utworu fantasy stwórz komiks składający się z co najmniej 12 kadrów.
Uczniowie pod opieką polonistów i n-la plastyki.
9 – 13 marca
6. Wyłaniamy Mistrza Ortografii. Magiczne dyktando.
Uczniowie pod opieką polonistów.
9 - 13 marca
Zapraszamy do aktywnego udziału! Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować do organizatorów. Prace będą przyjmować p. Ewa Kowalska i p. Edyta Dziedzic.
Opracowała – Edyta Dziedzic.
-
Tydzień Kultury Języka Polskiego
Hasłem przewodnim Tygodnia Kultury Języka Polskiego w roku bieżącym było motto z Wiliama Szekspira "Mówić to mało - trzeba mówić do rzeczy". Każdego dnia między 9 a 16 marca odbywały się dodatkowe działania na rzecz obchodów. Było to m.in.:
- konkurs na rymowanki zachęcające do używania pięknej polszczyzny,
- konkurs na wiersz,
- łamańce językowe,
- poranki z poezją,
- poranki z baśnią,
- konkurs o tytuł "Mistrza Ortografii".
Tytuł ten otrzymali: w kategorii klas I-III uczennica klasy III a Zuzanna Wiecha, w kategorii klas IV-VI uczeń klasy V Błażej Cieślik. Uczniowie ci nie popełnili żadnego błędu.
Liczba π
Liczba π
Juz drugi rok nasza szkoła organizuje konkurs na prezentację liczby π na plakacie z okazji Światowego Dnia Liczby π, który przypada 14 marca. Uczniowie z klas IV-VI wykonali piękne plakaty, wśród których wyłoniono najciekawsze i tak:
I miejsce zajęła Oliwia Jaworska z kl. IV,
II miejsce wspólnie zajęli Julia Cebula z kl. VI i Sebastian Kwiatek z kl. V,
III miejsce zajęła Marta Żelazowska z kl. V.
Uczniowie, którzy wykonali najlepsze prace oraz którzy brali udział w konkursie otrzymali nagrody.
Dzień Języków Obcych
Dnia 20.03 odbył się Dzień Języków Obcych pod hasłem "Języki Obce bogactwem Europy". W ramach obchodów klasa V przygotowała montaż słowno-muzyczny, w którym ukazali jak ważna jest znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach.
Klasa VI przedstawiła inscenizację bajki pt. "Czerwony Kapturek" w języku angielskim prezentując bardzo dobrą wymowę i umiejętności w aktorskie.
Powitanie Wiosny
23 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi uroczyście powitali wiosnę. Rozpoczęło się wszystko kolorowym korowodem ulicami Nowej Słupi, następnie wszyscy zebrali sie w sali gimnastycznej, gdzie odbyły się róznorakie konkursy.
Gminne zawody w mini piłkę siatkową
Zabawa choinkowa - wspomnienie
Zabawa choinkowa była tradycją naszej szkoły, zanim jeszcze którykolwiek z jej obecnych uczniów przyszedł na świat. I w tym roku ferie nie mogły się rozpocząć bez tej wspaniałej zabawy. Jak co roku jej organizacją zajęli się rodzice - tym razem postarali się o DJ-a, który bawił dzieci od rana aż do zmierzchu. Rodzice zapewniliteż uczniom poczęstunek a nauczyciele sprawowali opiekę nad swoimi wychowankami.
Rodzicom i wychowawcom gorąco dziękujemy.
Podsumowanie akcji "Szlachetna Paczka"
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła już po raz piąty do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka". Przyłączyli się do niej uczniowie, nauczyciele
i pracownicy Zespołu Szkół w Nowej Słupi. Z bazy danych zostały wybrane dwie rodziny, które otrzymały paczkę 6 - go grudnia. Oto relacja wolontariusza ze spotkania przy wręczaniu paczek:Kiedy tylko wnieśliśmy wszystkie paczki, dzieci od razu zabrały się do rozpakowywania prezentów." Tato, patrz!, tato patrz!", "ale to jest fajne!", "o ja cię", rozchodziło się ze wszystkich stron. "Ile ołówków, będę miał na cały rok! - cieszył się Michał. "Ale mam piórnik!" wtórował mu Tomek. Nawet Kasia, która początkowo tylko nieśmiało przyglądała się wszystkiemu z boku za namową braci zaczęła rozpakowywać swój prezent. Chłopcy szybko porzucili zainteresowanie nową piłką na rzecz lalek Kasi. "Patrzcie jaka lalka, nawet ma lusterko!" - krzyczeli do siebie. Pani Ewa trzymająca na rękach małą Olę przyglądała się, jak jej mąż rozpakowuje kolejne paczki. "To wszystko dla nas?" pytała z niedowierzaniem. Rodzina najbardziej cieszyła się ze środków czystości i żywności. Pan Jan mówi:" Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom o dobrym sercu którzy pomogli naszej rodzinie."
"O ja, ale się przyda!" - reakcja pani Krystyna na chusteczki nawilżane. "Normalnie raj!" wtóruje jej córka, pani Urszula, wyciągając z pudełka kaszki dla dzieci. Okrzyki te towarzyszyły nam przy otwieraniu każdej kolejnej paczki. Sporo kłopotu zajęło nam zmieszczenie w drzwiach rozkładanego fotela, ale i z tym sobie poradziliśmy. "Nigdy nie wiedzieliśmy czy kiedykolwiek będzie nas na niego stać, a teraz mamy go za darmo! - cieszy się rozemocjonowana pani Ula. Bartek ignorując wszystko inne od razy zaczął bawić się plastikową łaciatą krową na dywanie. "Szach, moje!" - krzyczy pani Ula wydobywając z jednej z paczek pasek do spodni. Pani Krystyna najbardziej cieszyła się z artykułów chemicznych - "bardzo się przydadzą: - mówiła
Ponadto, nasza szkoła udzieliła wsparcia sześciu rodzinom.
Archiwum Aktualności