„Naród, który nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Słowa te ponad 100 lat temu wypowiedział Józef Piłsudski, jeden z twórców niepodległej Rzeczpospolitej. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, bowiem historia jest jednym z najważniejszych czynników tworzących naród. Historia to fundamenty przyszłych losów każdego narodu.
Na przestrzeni X wieków, my Polacy przeżywaliśmy liczne wzloty i upadki, lecz szczególnie trudny był dla nas wiek XIX. Prowadziliśmy wówczas nierówną walkę o odzyskanie niepodległości. Jednym z takich zdarzeń było powstanie styczniowe, które wybuchło 158 lat temu, w 1863 r. Był to ostatni polski zryw narodowy, którego celem było odzyskanie niepodległości. Słabo uzbrojeni powstańcy, często tylko w broń myśliwską lub kosy, w środku zimy podjęli walkę o charakterze partyzanckim z przeważającymi siłami armii rosyjskiej. W czasie powstania stoczonych było ponad 1200 bitew, z czego aż jedna czwarta rozegrała się na terenie Kielecczyzny.
Nasza gmina również była świadkiem tych zdarzeń. Pod Skałką u stóp Świętego Krzyża 11 lutego 1863 r. pod dowództwem gen. Mariana Langiewicza stoczona była jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania. Niestety bitwa pod Jeziorkiem zakończyła się niepowodzeniem.
Klęska powstania sprawiła, że wielu Polaków przestało myśleć o walce zbrojnej jako jedynej drodze do wolności. Powstanie jednak zapoczątkowało stworzenie różnych nowoczesnych nurtów politycznych, które podjęły walkę o niepodległość innymi metodami, nie tylko zbrojnymi. Nadzieja i wiara w to, że kiedyś Polska będzie wolnym i suwerennym krajem nigdy nie umarła wśród Polaków. Niestety tylko nieliczni powstańcy doczekali upragnionej niepodległości, którą Polacy uzyskali w 1918 r.
Bohaterska walka Polaków w czasie powstania styczniowego została uwieczniona w licznych pieśniach i poezji. Wzruszająco to zdarzenie w swoim wierszu przedstawiła Maria Kaczorowska:
„ROK SZEŚĆDZIESIĄTY TRZECI”
Był taki rok- rok 63
Gdy garść Polaków pełna męstwa mocy
Silna nie liczbą, ale wolą ducha,
Chciała powalić olbrzyma północy,
Zerwać kajdany niewoli łańcucha.
Śnieżył się styczeń,
Poszli niepomni przestrogi, obliczeń,
Poszli, by walczyć najgodniej, najprościej,
Życie położyć przy budowie dzieła,
Które się zwało wskrzeszeniem wolności,
I krzyknąć światu- Polska nie zginęła!
Lasy ich skryły.
Był taki rok- rok 63.
Bój beznadziejny, odwaga bez miary.
Przez krew, łzy, droga mozolna.
Był przedostatni etap.
Próba wiary- aby w nas dzisiaj
Żyła Polska wolna!
Na pamiątkę tych zdarzeń 49 lat temu w 1972 r. nasza szkoła otrzymała imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Od tamtej pory, co roku na przełomie stycznia i lutego społeczność naszej szkoły uroczyście obchodzi Święto Patrona. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zawsze ze wzruszeniem słuchają patriotycznych wierszy i pieśni, które przypominają o minionych zdarzeniach. Pamiętamy również o modlitwie i zapaleniu zniczy przy pomniku poświęconym Bohaterom Powstania Styczniowego.
W tym roku ze względu na pandemię Covid-19, po raz pierwszy nie odbędą się oficjalne obchody Święta Patrona. By uhonorować Polaków-powstańców, zachęcamy do modlitwy, refleksji, zapalenia znicza przy pomniku ...., a także do napisania kilku słów do powstańców. Pobudź swoją wyobraźnię, pomyśl, napisz!
Napisane listy, w których możecie wyrazić swój podziw dla bohaterstwa powstańców, a także podziękować za dzielną postawę i za..................( każdy indywidualnie musi napisać coś od siebie), proszę wysyłać na maila:
justyna.gasior@spnowaslupia.edu.pl
Najpiękniejsze podziękowania, napisane od serca zostaną upublicznione i nagrodzone.