Akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Konkurs plastyczny " Rok bez smogu w Górach Świetokrzyskich"
Miło nam poinformować, iż 34 uczniów z klas I - IV pod kierunkiem pana Jacka Góry i 6 uczniów z klas V - VIII pod kierunkiem pani Izabeli Gawlik przygotowało prace plastyczne na konkurs "Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich" w ramach " Programu edukacji ekologicznej dla Związku Gmin Gór Świętokrzyskich na 2021 rok". Celem konkursu jest promocja zachowań proekologicznych w zakresie przeciwdziałania powstawania zjawiska smogu, zwrócenie uwagi na problem spalania odpadów i promowanie odnawialnych źródeł energii. Wykonane prace zostały przekazane do siedziby współorganizatora i czekają na werdykt jury. Za wszystkich uczestnków trzymamy kciuki.
Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu
Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Nominacja w Plebiscycie Edukacyjnym
Miło nam poinformować, iż nasza szkoła została zgłoszona do nagrody w plebiscycie Szkoła Roku. Zachęcamy do głosowania:
Podziękowania od Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi
„Szkoła do hymnu” 2021
Zapraszamy wszystkie klasy i oddziały przedszkolne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbędzie się w klasach o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.
Konkurs plastyczny „Święty Mikołaj w oczach dzieci”
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III i IV-VIII szkół podstawowych „Święty Mikołaj w oczach dzieci”.
Tematyka prac powinna być ściśle związana z ideą konkursu, to jest z przedstawieniem sylwetki oraz działalności św. Mikołaja. Prace konkursowe można przesyłać do 15 listopada 2021 r.
Jesteśmy w CMI!
Od października 2021 r. 12 uczniów klas 7-8 naszej szkoły uczestniczy w zajęciach kółka informatycznego w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Jest to ogólnopolski projekt grantowy, którego celem jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.
CMI umożliwia uczestnikom odkrywanie i rozwój talentów uczniowskich, szczególnie w zakresie informatycznym, nastawionym na rozwiązywanie problemów. Uczniowie będą mogli wziąć udział w zawodach algorytmicznych organizowanych przez Politechnikę Łódzką, która jest partnerem wiodącym projektu.
W roku szkolnym 2021/2022 zajęcia kółka odbywać się będą przez 8 miesięcy od października do maja 2022 r.
SZKOŁA PAMIĘTA 2021
- 21
Akcja „Szkoła Pamięta 2021” odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców i nauczycieli odwiedzili miejsca poświęcone Bohaterom Powstania Styczniowego oraz miejsca Pamięci Narodowej na Cmentarzu Parafialnym w Nowej Słupi, na Skałce, na placu przy kościele parafialnym, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze i uczcili pamięć zmarłych minutą ciszy. Uczniowie odwiedzili również groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły, którzy swoją pracą i zaangażowaniem odcisnęli ślad w naszej historii. Na prośbę seniorki z Kielc uporządkowali grób rodzinny, w którym spoczywa partyzant z II wojny światowej. Ponadto przygotowali gazetkę ścienną poświęconą lokalnemu bohaterowi oraz wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świat zadusznych.
Dzień Papieski
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. W tym roku odbywał się pod hasłem,, Nie lękajcie się''. Pomysłodawcą tego dnia jest powołana w 1999 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.
W ramach ósmego Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły czytali biografię św. Jana Pawła II, słuchali frg. jego nauczania, oglądali filmy przedstawiające życie i pracę świętego oraz śpiewali ulubione pieśni.
"Przenieśliśmy się na chwilę do czasów średniowiecza..."
28 pażdziernika b.r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym "Życie i kultura w średniowieczu". Grupa artystyczna "Rekonstrukto" zaprezentowała dzieciom i młodzieży obyczaje wieków średnich: pojedynek na miecze, gry i zabawy plebejskie, pasowanie na rycerza, zakuwanie więźnia w dyby. Pokaz był tym bardziej atrakcyjny i interesujący, że uczniowie bezpośrednio brali udział w pokazywanych przez aktorów scenkach. A zatem na chwilę mogli się zmienić w mężnego rycerza, wiernego giermka, piękną damę serca, biednego skazańca, a nawet ...w czarownicę. Pokazom tym towarzyszyły wielkie emocje, a czasem salwy śmiechu. Było głośno i wesoło. Występ Grupy Artystycznej "Rekonstrukto" okazał się żywą lekcją historii. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia z bliska średniowiecznego ekwipunku, broni, narzędzi tortur i strojów.
"Przerwa na czytanie" - bicie rekordu
II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt.” Przerwa na czytanie”.
Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Cele akcji to: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 26 października na każdej przerwie uczniowie klas I- VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, a poza tym nauczyciele i pracownicy szkoły czytali przyniesione ze sobą ulubione książki. Maluchom pomagały panie. Uczniowie przekonali się , że czytać można niemalże w każdym miejscu w szkole, czyli: w klasie, na korytarzu, w bibliotece, a nawet na schodach. W klasach najmłodszych akcja czytania cieszyła się tak dużym powodzeniem, że przedłużyła się na kolejne dni. Po zakończeniu akcji uczniowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Doszli do zaskakującego dla nich wniosku, że wolny czas na przerwie można spędzić trzymając w ręku ulubioną książkę, a nie tylko smartfon i że też można się czegoś ciekawego dowiedzieć, odprężyć, odpocząć, po prostu "zresetować". Ponadto dzieci przekonały się, że rekordy można też bić w czytaniu na przerwie.
39
"ZAWSZE WARTO" - II edycja
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
miło nam poinformować, iż Towarzystwo Przyjaciół w Nowej Słupi ogłasza nabór wniosków do Programu Stypendialnego „Zawsze warto” - II edycja.
Poniżej zamieszczamy regulamin i formularz zgłoszeniowy:
" Mała książka - wielki człowiek"
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” nasza szkoła otrzymała Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny. W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:• książka „Pierwsze abecadło,• broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),• materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”. Wyprawki pierwszoklasiści otrzymają podczas ślubowania.
WEŹ UDZIAŁ W KWEŚCIE
Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi uprzejmie informuje, że w dniach 31 października do 1 listopada 2021 r. na cmentarzu w Nowej Słupi będzie przeprowadzało kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących będą nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Zachęcamy do udziału.
DZIADY cz.II
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?"
12 października uczniowie klas VIIa i VIIIa uczestniczyli w spektaklu teatralnym "Dziady cz.II" Adama Mickiewicza w wykonaniu Amatorskiego Teatru "Świety Spokój". Po przedstawieniu Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior przekazał dla szkoły pakiet książek z zakresu literatury pięknej.
Terminarz zebrań z rodzicami uczniów
INTERAKTYWNE SPOTKANIE Z BAJKĄ
21 października uczniowie klas drugich i trzeciej przeżyli niezwykłą przygodę. Zespół Katolickiego Teatru Edukacyjnego przygotował dla młodych widzów spektakl pt. „ Interaktywne spotkanie z bajką”. W trakcie seansu uczniowie odwiedzili cztery plany filmowe, na których obejrzeli fragmenty bajek: „Pinokio”, „Sindbad”, Królowa Śniegu”, „Pokahontas”. Mieli możliwość nie tylko poznać bohaterów, ale przede wszystkim interaktywnie spędzić czas w ich towarzystwie. Sindbad przeniósł widzów do baśni tysiąca i jednej nocy. Królowa Śniegu, udowodniła, że śnieg może padać nawet latem…, a Gerda szukając Kaja musiała przejść przez labirynt i rozwiązać zagadkę matematyczną. Pokahontas wśród baniek mydlanych sprawiła, że refren tej piosenki na długo zostanie w pamięci uczniów. Na zakończenie na wszystkich czekał prezent – niespodzianka.
4
Kaper Małecki z klasy VIIIb Mistrzem Polski.
Serdeczne gratulacje dla Kacpra Małeckiego ucznia klasy VIIIb za zajęcie I miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kategorii kadet 13-15 lat - Nihon Kobudo Kata Broń Stalowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :-).
Archiwum Aktualności