W dniach 18–19.10.2021 uczniowie klas IV–VIII Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi wraz z opiekunami: paniami – Iwoną Wieczorek, Grażyną Czechowską, Justyną Gęsior i panem Adamem Dwojewskim wyjechali na Lubelszczyznę. Całej wyprawie patronowało Biuro Podróży Tour Retour z Ostrowca Św. z pilotem p. Leszkiem Duńcem i kierowcą p. Andrzejem, który wiózł na pokładzie pokaźnego autokaru 57 osób.
W komfortowych warunkach grupa wycieczkowa dotarła do Lublina, m.in. do jego renesansowej części, gdzie podziwialiśmy stare kamienice i słuchaliśmy opowieści o J. Kochanowskim, S.F. Klonowicu, którymi dzielił się z nami pan przewodnik. Zwiedziliśmy Wzgórze z Zamkiem Lubelskim (a wzgórz takich w tym mieście jest aż sześć, niemalże tyle, co w Rzymie). Widzieliśmy Bramę Grodzką, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z Gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedrę, Bramę Krakowską. Wszystkie te wspaniałe gmachy i dobra kultury polskiej zaistniały w dobie odrodzenia polskiego.
Kolejny dzień przeznaczyliśmy na Zamość, w którym to, po noclegu i obfitym śniadaniu w hotelu „Polak”, wyruszyliśmy na Rynek. Jesienna pogoda umożliwiła nam zobaczyć i zachwycić się tym miejscem, gdzie otaczały nas kolorowe, zdobne kamienice, Ratusz z pięknymi schodami. Widzieliśmy Starą i Nową Bramę Lwowską. Dostrzegliśmy również wpływy ormiańskie zwłaszcza w zdobieniach niektórych zabytków przeszłości. Słuchaliśmy opowieści pani Dominiki – naszej przewodnik po mieście renesansu, która barwnie opowiadała o dorobku miasta a przede wszystkim o rodzie Zamoyskich, który to był założycielem miasta i zapisał się jako jego reformator i organizator życia kulturalnego ale i społecznego. Oprowadziła nas po wystawie fotograficznej przedstawiającej życie rodziny Zamoyskich od protoplastów po współczesność, która mieści się w przechodniej bramie jednej z kamienic.
Niezwykłym miejscem było Muzeum Fortyfikacji i Broni a tam Prochownia i Arsenał. Uczestniczyliśmy czynnie w pokazie symulowanego wybuchu na polu bitwy ,ale z czasów potopu szwedzkiego.
Całe dzieje miasta od jego początków do czasów współczesnych obejrzeliśmy w czasie prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Historia Twierdzy i miasta Zamość”. Dopełnieniem tych niezwykłości było zwiedzanie wystawy kostiumów historycznych, darów ordynatów, członków Kapituły, profesorów Akademii Zamoyskiej.
Po bardzo smacznym obiedzie i chwili na zakup suwenirów wszyscy pojechaliśmy do Zamoyskiego zoo. Każdy uczestnik dostawał plan ogrodu i grupkami po około 3ha terenie mógł odkrywać świat fauny.
Po kilkugodzinnej podróży wróciliśmy do współczesności i Nowej Słupi. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą integracyjno – edukacyjną wycieczkę, w której przewijała się przeszłość i teraźniejszość.
Grażyna Czechowska