13 maja, uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym pt. "Blogerka", poruszającym problemy związane z trudnymi relacjami młodzieży z rówieśnikami i rodzicami. Wykonawcą przedstawienia był krakowski Impresariat Artystyczny "Inspiracje". Spektakl sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi.
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY (G)
Uzależnieniom STOP!
23 maja 2014 roku zorganizowano dla uczniów klas VIa i VIb warsztaty dotyczące problemu uzależnień. Zajęcia prowadziła psycholog pani Paulina Forma. Koordynacją spotkania zajęła się pedagog pani Agnieszka Pawlik-Osuch.
Przedstawienie profilaktyczne
"Poskromienie nieznośnego smoka" to tytuł przedstawienia profilaktycznego, który mogli oglądać 12. 05. 2014 r. nasi najmłodsi uczniowie (grupy przedszkolne oraz klasy 0-III). Aktorzy zwrócili uwagę na konieczność przestrzegania norm i reguł zachowania przez dzieci oraz stosowania przez nich form grzecznościowych.
Spektakl został sfinansowany ze środków z GKRPA w Nowej Słupi.
KONKURS BIBLIJNY (G)
Dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie dekanalnym Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Karolina Gąś z klasy III b i Michał Moczoń z klasy I b rywalizowali 14 maja w Łagowie o awans do finału konkursu. Udało się to Karolinie, która zajęła pierwsze miejsce (jedno z dwóch premiowanych awansem do finału w Sandomierzu). Michał zajął wysokie trzecie miejsce. Uczniów przygotował ks. Stanisław Bożętka. Gratulujemy.
Dzień Biblioteki
8 maja w naszej szkole obchodziliśmy Święto Biblioteki pod hasłem - Dzieci Dzieciom -. Uczniowie klasy IV czytali wiersze Jana Brzechwy swoim koleżankom i kolegom ze szkoły.
Poranek -Dzieci Dzieciom- przygotowała pani Grażyna Czechowska.
Rocznicowy apel z okazji 3 Maja przygotowali uczniowie klasy V. Na program złożyła się prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Paulinę Pawlik a zaprezentowaną przez uczenicę klasy V Katarzynę Mazur.
Wiwat 3 Maja! to scenka z warszawskiego Placu Zamkowego w retrospekcji z roku 1791, którą przedstawili uczniowie klasy V przygotowani przez panią Grażynę Czechowską. Oprawę muzyczną i wokalną pieśni patriotycznych wyśpiewanych przez chór klasowy przygotował pan Jacek Góra.
Dzień Ziemi
24 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli program z okazji "Dnia Ziemi" przygotowany przez klasę III pod kierunkiem wychowawczyni pani Wiesławy Kępińskiej.
Dobre duszki roślin recytowały wielce pouczające wiersze oraz zachwycały widzów spiewem i tańcem. Podziw wzbudziła również dekoracja przygotowana przez rodziców.
Ola Piotrowska laureatką Konkursu Historycznego (G)
12 maja 2014 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego". Uczennica klasy II b naszego gimnazjum- Aleksandra Piotrowska znalazła się w gronie laureatów konkursu zajmując II miejsce. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej powstanie kościuszkowskie w regionie świętokrzyskim.
"W pewną sobotę wybrałam się do Kielc, aby zrobić zdjęcia i filmy pomnikom upamiętniającym powstanie, następnie nagrania umieściłam w mojej pracy" – wyjaśnia Ola.
Organizatorami konkursu były: XI Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Kielcach, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Konkurencja była duża, gdyż wpłynęło ponad 60 prac wykonanych przez gimnazjalistów. Tym bardziej gratulujemy sukcesu!
Agnieszka Grzesik-Bereszka
Misterium
W kalendarzu jesy wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszaja do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Święto Paschy, czyli Wielkanocy. O tym najstarszym i najważniejszym święcie chrześcijańskim, jego zwyczajach i tradycjach 15.04.2014 roku przypomnieli uczniowie klasy IV przygotowani przez panią Krystynę Banaczek i pana Jacka Górę.
Rekolekcje Wielkopostna
Rekolekcje odbywaja się w dniach 14-16 kwietnia 2014 r. Nauki prowadzi ksiądz Michał - wychowanek szkoły podstawowej w Nowej Słupi.
W środę 16 kwietnia uczniowie uczestniczą tylko w mszy świętej w kościele o godzinie 10:15.
Przywóz uczniów:
- Bartoszowiny 9:50
- Baszowice 9:50
Odwóz uczniów
- Bartoszowiny 11:10
- Baszowice 11:10
Diecezjalne Spotkanie Młodych w Sandomierzu (G)
W Niedzielę Palmową ( 13 kwietnia 2014 ) sandomierski rynek zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodych oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia. W spotkaniu uczestniczyła delegacja naszego gimnazjum im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, uczniowie klasy III A: Patrycja Pająk, Kamila Wróbel i Kamil Pietrzyk. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3)
Ks. biskup powiedział do młodych między innymi: „ Pod krzyżem Chrystusa pozostali ci, którzy Go naprawdę kochali. Inni odeszli, bo nie widzieli dla siebie żadnej korzyści, perspektyw, obawiali się, że mogą być posądzeni o podobne poglądy, czy sympatię. Zostali tylko ci, którzy naprawdę kochali: Matka, Jan Apostoł, pobożne niewiasty. Św. Jan wyróżnia się młodością. A młodość to autentyczność, spontaniczność, pójść na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem – dodał biskup. - Drodzy młodzi. Niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach dając radość wam samym i innym. Niech jego ciepło i blask napełniają Kościół i świat. W ten sposób pomożecie ocalić to co piękne, wspaniałe, bezcenne i przyczynicie się do naprawy tego co nie domaga” – zachęcał hierarcha.
Wycieczka do Krakowa klas I-III
W dniu 8.04.2014 r. uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Opiekę pedagogiczną zapewniły panie Halina Janik, Wiesława Kępińska, Halina MIśkiewicz i pan Jacek Góra.
W Krakowie dzieci odbyły spacer po Starym Mieście. Mogły wejść doKościoła Mariackiego, zobaczyć Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza oraz wysłuchać hejnału granego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie powędrowaliśmy przez Jamę Smoka Wawelskiego, gdzie mogliśmy odpocząć, zakupić pamiątki i upominki. Celem głównym wycieczki był udział w bezpłatnej lekcji muzealnej w ramach tematu "Nowoczesny patriotyzm. Królewskie kolekcje" pt. "Wawel dla najmłodszych".
Z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem dzieci zwiedzały komnaty królewskie, słuchały niezwykle ciekawych legend np. o krolewnach i królewiczach, o smoku, o wawelskich głowach czy Stańczyku i Królu Alchemiku, które opowiadała pani przewodnik. Na zakończenie spotkania na Wawelu powstały piękne i ciekawe prace plasyuczne dotyczące legend.
Trochę zmęczeni, jednak pełni wrażeń i wzbogaceni nową wiedzą z historii Wawelu wróciliśmy do naszych domów. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja pokazana w atrakcyjnej formie.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii
Wycieczka do Warszawy
Grupa 47 uczniów klasy piątej i szóstych w dniu 7.04.2014 r. uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.
W programie wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz udział w lekcji muzealnej na tematy: „Gród, zamek, pałac, muzeum” oraz „Kiedy Warszawa stała się stolicą?”. Przy tej okazji uczestnicy wycieczki zwiedzili wraz z przewodnikiem Stare Miasto i Pałac Prezydencki. Spacerowali uliczkami Starówki oglądając kolorowe kamienice i zachwycali się klimatem przeszłości.
Kolejnym punktem programu zwiedzania była wizyta w Sejmie i Senacie RP. Uczniowie podczas tej wizyty zostali zapoznani z funkcjonowaniem Polskiego Parlamentu . Widzieli sale plenarne Sejmu i Senatu, miejsca pracy posłów i senatorów oraz dziennikarzy. Uczniowie wypatrywali osobistości ze świata polityki. Zmęczeni ale szczęśliwi dotarliśmy późnym wieczorem do domu.
Opiekunkami grupy były: A.Pawlik-Osuch, A.Samson, G.Czechowska, M.Storzysz.
Więcej zdjęć TUTAJ
Sprawdzian szóstoklasisty
1.04.2014 r odbył sie sprawdzian szóstoklasisy. W naszej szkole pisało go 30 uczniów.
I Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych
01.04.2014 r. klasa V brała udział w I Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych organizowanych przez Wójta Gminy Nowa Słupia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach.
Klasowy teatr "Raz, dwa... i Osiem" przygotował miniaturę sceniczną pt. "Mickiewicz na wesoło? Czemu nie!". "Sztuka" przypomina biografię i twórczość wieszcza narodowego Adama Mickiewicza w sposób ciekawy i humorystyczny. Przypomniane zostały tytuły z pisarstwa Mickiewicza: "LIs i kozieł", "Golono strzyżono", "Pieśń Filaretów", "Pan Tadeusz", "Trzech Budrysów", "Dziady cz. II".
Najlepszymi aktorami okrzyknięto uczniów:
- dziewczynka z klapsem - Julia Gębura
-chłopiec w meloniku - Grzegorz Łuszczyna.
Trupa teatralna otrzymała wyróżnienie. Z grupa "Raz, dwa... i Osiem" pracowałypanie: Grażyna Czechowska i Krystyna Banaczek.
Pszczoły- nasze przyjacółki
Dzieci z klas I-III chętnie włączyły się w działania Akademii Przyjaciół Pszczół.
Najważniejszym wydarzeniem była dla nich wizyta w prawdziwej pasiece u pana Baradzieja w miejscowości Dębniak. Podczas tej wizyty dzieci mogły naocznie przekonać się, jak wspaniałą społeczność tworzą i jak bardzo pracowite są nasze przyjaciółki pszczółki. Podczas zajęć z edukacji przyrodniczej na temat życia i roli pszczół powstały również rysunki, prace plastyczne, makiety i albumy. Oczywiście w przygotowaniu tych wszystkich cudów pomogła dzieciom nie tylko wizyta w pasiece, ale i wsparcie nauczycieli.
Przygotowujemy też, jak co roku, apel z okazji Dnia Ziemi, który w tym roku będzie szczególnie związany z ochroną pszczół.
A gdy tylko zrobi się ciepło i kwiaty na dobre rozkwitną, wyprawimy się na łąki i do sadów, by dowiedzieć się jak najwięcej o pracy pszczół przy zapylaniu.
Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom dzieci poznały życie i zwyczaje naszych przyjaciółek pszczółek, które teraz kochają i podziwiają.
Dzień Języków Obcych
Dnia 25 marca 2014 roku pod hasłem "Języki obce Twoim oknem na świat" odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Spotkanie otworzył występ szkolnego zespołu muzycznego, który rozgrzał publiczność przebojem The Beattles "She loves you".
Następnie uczniowie klasu V zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim "Snow White" czyli "Królewna Śnieżka", natomiast uczniowie klasy VIb przedstawili program artystyczny na temat zwyczajów i tradycji państw należących do Unii Europejskiej.
Program przygotowała pani katarzyna Cichońska i pani Olga Zyzman-Ponikowska, a oprawę muzyczną pan Jacek Góra.
Tego dnia odbyło się podsumowanie obchodów Tygodnia Kultury Języka. Obchodziliśmy go w dniach 10.03 - 14.03.2014 r. Uczniowie mieli okazje uczestniczyć w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach. Jednym z nich był wyjazd uczniów klasy V pod opieką pani Grażyny Czechowskiej i Agnieszki Pawlik Osuch na warsztaty mnemotechniczne do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz do Muzeum w Oblęgorku.
Jak co roku wyłoniono Mistrzów Ortografii oraz Recytacji. Oto ich lista:
MISTRZ RECYTACJI
- Ola Wojciechowska, kl.IV
- Kasia Mazur, kl. V
MISTRZ ORTOGRAFII KLASY I- Miłosz Cebula
- Maria Krakowiak
MISTRZ ORTOGRAFII KLAS II- Zuzanna Wiecha, kl. II a
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLAS II- Anita Markiewicz, kl. II b
MISTRZ ORTOGRAFII KLASY III- Dominika Kończak
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLASY III- Zuzanna Kopeć
MISTRZ ORTOGRAFII KLAS IV-VI- Marta Żelazowska, kl. IV
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLAS IV-VI- Katarzyna Mazur, kl. V
- Antonina Bereszka, kl. V
Program "Umiem pływać"
Uczniowie skoły podstawowej z Nowej Słupi od 17.03 do 30.06.2014 r. biorą udział w projekcie "Umiem pływać". Projekt jest adresowany do uczniów klasy III szkoły podstawowej. Zakłada systematyczny i powszechny udział w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych, a głównym celem jest upowszechnienie aktywności fizycznej oraz nabycie podstawowych umiejętności pływania.
Zajęcia dla uczniów w ramach projektu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" odbywaja się dwa razy w tygodniu (poniedziałek, czwartek) w dwóch grupach 15 osobowych. Opiekę nad uczniami sprawują p. Anna samson i p. Wiesława Kępińska.
III MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY LEŚNO – EKOLOGICZNEJ (G)
Dnia 8 kwietnia reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Dominika Jabczyk (III a), Artur Nowiński (II b), Patrycja Jadwidzic (I a) wzięła udział w konkursie wiedzy leśno – ekologicznej. Konkurs organizowany był przez Nadleśnictwo Łagów. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Wycieczka do Pacanowa
W pierwszy dzień wiosny uczniowie naszej szkoły odwiedzili Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wycieczke zorganizowała pani Anna Samson. W wycieczce uczestniczyli uczniiowie klas 0-III pod opieką wychowawców p. Renaty Storzysz, Haliny Janik, Wiesławy Kępińskiej, Haliny Miśkiewicz.
Uczestnicy wycieczki poczuli przez pewien czas, że znajdują się w wyśnionej bajce pełnej kolorów i niespodzianek. Obejrzeli również wystawę pt. "Bajkowy swiat utrzymanej w charakterze ineraktywnej zabawy przy wykorzystaniu m. in. technik multimedialnych.
Archiwum Aktualności