„Bezpieczna droga do szkoły” to temat prelekcji, która odbyła się 10 października 2013 roku. Spotkanie poprowadził policjant z Komisariatu Policji w Bodzentynie, dzielnicowy pan A. Orzeł. Prelekcja była skierowana oddzielnie do uczniów klas I-III oraz IV-VI. Podczas spotkania dzieci uzyskały wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, chętnie zadawali pytania, by rozwijać swoją wiedzę i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące poruszanego tematu. Koordynacją spotkania zajęła się pani R.Storzysz.
Bezpieczna droga do szkoły
Konkurs „Bezpieczeństwo na piątkę”
Dnia 10.10.2013 r. odbyły się eliminacje szkolne do wojewódzkiego konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”. Przystąpili do niego uczniowie z klasy V, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w tym konkursie. Uczniowie wypełniali testy, które sprawdzały ich wiedzę m.in. z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwo domowym, pierwszej pomocy przedmedycznej. Największą liczbę punktów otrzymały dziewczęta: Izabela Stępień, Katarzyna Mazur, Paulina Masternak. Uczennice będą reprezentowały naszą szkołą na etapie powiatowym. Powodzenia!!!
Comenius po raz czwarty w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi
Z wielką radością przyjęliśmy informację, która dotarła do nas w październiku , że wniosek złożony przez naszą szkołę do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji –Narodowej Agencji Programu „ Uczenie się przez całe życie” w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół został zaakceptowany do dofinansowania. W związku z powyższym już po raz czwarty w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im . Bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi realizowany jest Projekt Comenius. Obecny projekt dotyczy świadomego wyboru produktów żywnościowych i jest zatytułowany: „ J Know What I Eat”-„ Wiem, co jem”
Ma on na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi składnikami produktów żywnościowych i zachęcania ich do wyboru tych bardziej naturalnych i zdrowych.
Działania będą dotyczyć także wpływu szkodliwych składników na funkcjonowanie naszego organizmu. W rezultacie, uczestnicy projektu będą zwracać większą uwagę na skład spożywanych produktów oraz promować „ świadomy wybór” w środowisku lokalnym.
Główne produkty końcowe projektu to między innymi: prezentacja najbardziej popularnych składników, plakaty lub prezentacje multimedialne pokazujące jak zastąpić szkodliwe składniki produktów naturalnymi, pokaz artystyczny, itp. W drugim roku zostanie opracowana broszura dokumentująca całą pracę nad projektem.
Językiem roboczym partnerstwa jest język angielski , więc zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają szansę poprawić swoje umiejętności językowe komunikując się z uczniami i nauczycielami ze szkół partnerskich, tłumacząc prace i prezentacje. Uczestnicy będą rozwijać umiejętności planowania i organizowania swojej pracy, będą uczyć się wykorzystywania różnych źródeł informacji a także nowych technologii.
Partnerstwo ma także na celu promowanie tolerancji wobec innych narodów i kultur. Uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę na temat krajów partnerskich: Francji, Hiszpanii i Włoch.
III. Szkoły uczestniczące w projekcie:
1. Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi .
2. Etablissement Regional d,Enseignement Adapte (EREA) de Rennes ( Rennes, Francja)
3.Institut Puig Cargol ( Sant Antoni de Calonge, Hiszpania)
4. Istituto IstruzioneSecondaria Superiore E. Giannelli ( Parabita, Włochy)
5.Gulizar Zeki Obdan Anadolu Lisesi. (Istambuł,Turcja)
IV. Spotkania robocze :
Nauczyciele i uczniowie:
1. Hiszpania- marzec 2014 r.
2. Włochy- maj 2014 r.
3. Francja-listopad lub grudzień 2014 r.
4. Polska- marzec lub kwiecień 2015 r.
Nauczyciele ze szkół partnerskich:
5.Turcja - czerwiec 2015 r.
Koordynator merytoryczny:
Roksana Ponikowska
Koordynator projektu:
Ewa Mądzik-Błosińska
Warsztaty archeologiczne
Zdjęcia
Warsztaty archeologiczne (G)
W dniach 2 i 8 października br. uczniowie szkoły uczestniczyli w warsztatach archeologicznych "Starożytne tradycje regionu świętokrzyskiego". Zajęcia zorganizowane zostały na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi przez Lokalną Organizacją Turystyczną "Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża".
"Sprzątanie Świata" 2013 (G)
Dnia 20.09.2013 r. odbyło się ,, Sprzątanie Świata ‘’. W akcji wzięły udział cztery klasy naszego gimnazjum.
Klasy Ia, Ib, Ic, wraz z nauczycielami p. O. Zyzman-Ponikowską, p. R. Ponikowską, p. A. Dwojewskim, p. Ł. Kowalskim sprzątały ulice - Szkolną, Świętokrzyską oraz Partyzantów. Klasa IIIc pod opieką p. W. Lauko i p. P. Pastuszyńskiej - ulice Szkolną, Łazy oraz Kielecką. Łącznie zebrano 3 worki śmieci.
,,Sprzątanie Świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
Celem akcji jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Podsumowanie projektu Kreatywny Uczeń XXI wieku
27 września 2013 roku o godzinie 12:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej odbyło się podsumowanie projektu Kreatywny Uczeń XXI wieku, połączone z prezentacją prac grup projektowych. Swoje prace zaprezentowali uczniowie grup edukacji obywatelskiej, medialnej oraz kulturalnej i artystycznej ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Rezultaty pracy grup projektowych obejrzeli m.in panie Anna Przeorska i Gabriela Sołtys z Świętokrzyskiego Centrum Doskonalena Nauczycieli w Kielcach oraz radna pani Ewa Pastuszyńska.
Konkurs fotograficzny "Leśne spotkania"
13 września 2013 roku odbył sie finał konkursu fotograficznego "Leśne spotkania", zorganizowanego przez nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Świętokrzyska".
Prace konkursowe ukazywały urok lesnego pejzażu, bogactwo świata roślinnego, zwierzęcego, uroki leśnych wędrówek, piękno leśnych zabytków.
Spośród nadesłanych przez fotoamatorów prac najwuższe miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła uczennica naszej szkoły Ola Ocios z klasy VI b. Praca Oli nadesłana była do Nadleśnictwa Łagów, tam zdobyła wyróżnienie, następnie została przesłana na finał konkursu do Kielc. Najlepsze prace z poszczególnych nadleśnictw oceniane były przez jury w Kielcach. Tam fotografia naszej uczennicy oceniona została najwyżej i zdobyła I miejsce.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22.09.2013 r. na Placu Artystów w Kielcach. Gratulujemy Oli sukcesu.
Opiekun LOP - Barbara Wójcik
Sprzątanie świata 2013
20 września 2013 r. uczniowie naszej zkoły, jak co roku, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Akcje tę prowadzimy przy współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Słupi, który zapewnia nam worki i odbiór smieci.
Uczniowie poszczególnych klas porządkowali wyznaczone ulice oraz Miejsca pamięci Narodowej w Nowej Słupi.
- Najmłodsi uczniowie klas I-III sprzątali teren wokół szkoły oraz ulicę Łazy.
- klasy IV - ul. Świętokrzyską i teren wokół kościoła
- klasa V - ul. Szkolną
- klasa VI a - groby Powstańców Styczniowych na cmentarzu
- klasa VI b - mogiłę na Skałce.
Akcja "Sprzątania Świata" na stałe wpisała się w tradycję naszej szkoły. Pamiętajmy jednak, by dbać o estetyką naszego otoczenia nie tylko podczas jednorazowych akcji ale również każdego dnia.
opiekun LOP - Barbara Wójcik
Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego - Święty Krzyż
W dniu 15 września 2013 roku grupa 20 uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi wzięła udział w podsumowaniu wojewódzkich obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego, która odbyła sie na Świętym Krzyżu. Opieką nad uczniami sprawowali pani Paulina Pawlik i pan Robert Domański.
Poczet sztandarowy w Sędziejewicach
W dniach 24 i 25.08.2013 r. odbył się wyjazd uczniów klas V i VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego do Sędziejowic w związku z obchodami 150. Rocznicy Powstania Styczniowego i Bitwy pod Sędziejowicami.
Na uroczystość tę zaprosił nas Komitet Honorowy Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego i Wójt Gminy Sędziejowice.
W ciągu 2 dni obchodów braliśmy udział we mszy świętej w intencji Powstańców, w odsłonięciu mogiły Powstańców, w apelu pamięci i salwie honorowej, uroczystym przemarszu, odsłonięciu pamiątkowego obelisku oraz nadaniu imienia gen. E. Tomaszowskiego dębowi rosnącemu przy mogile Powstańców.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Ocios Aleksandra, Gałka Karolina, Fijas Julia i Ponikowski Jan oraz uczniowie, którzy zdobyli laury w konkursie plastycznym: Cieślik Wioletta, Gębura Julia, Kończak Julia i Nadolski Tomasz. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Halina Janik.
Dzieci brały również udział w wielu dodatkowych atrakcjach tych dni np. w koncertach zespołów, rekonstrukcji bitwy, prezentacji rynsztunku.
Cieszymy się, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę na doniosłej uroczystości, którą honorowym patronatem objął Prezydent RP p. B. Komorowski.
Podziękowanie kierujemy w stronę pana Wójta Wiesława Gałki za zapewnienie bezpłatnego przewozu uczniów wraz z opiekunem.
Zakończenie roku szkolnego
Gimnazjaliści na Świętym Krzyżu (G)
Ponad półtora tysiąca uczniów trzecich klas gimnazjum uczestniczyło w III Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Dla wielu z nich był to czas podziękowania za przyjęty sakrament bierzmowania, a także za kończący się pewien etap swojego życia. W spotkaniu wzięła także udział grupa uczniów naszego gimnazjum im. błogosławionego Bronisława Markiewicza w Nowej Słupi, która razem z katechetą ks. Stanisławem modliła się o błogosławieństwo Boże dla całej naszej wspólnoty gimnazjalnej, polecała też w modlitwie Dyrekcję, Nauczycieli, Wychowawców i wszystkich Pracowników gimnazjum, prosząc o potrzebne łaski w pracy pedagogicznej, jak i w życiu osobistym.
Mszy świętej przewodniczył bp Edward Frankowski, który 16 maja br. udzielił w kościele w Nowej Słupi sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Wraz z nim mszę świętą koncelebrowało prawie 50 kapłanów przybyłych ze swoimi uczniami. Podczas homilii ks. biskup podkreślił znaczenie miejsca, w którym młodzi spotykają się co roku. – „To miejsce, gdzie przybyliście na wspólne spotkanie, może zachwycić w kilku wymiarach. Jednym z nich jest otaczające piękno przyrody, która wskazuje na wszechmoc Boga, który wszystko stwarza i powołuje do istnienia. Ta świątynia i sanktuarium sięgają czasów piastowskich. Było to ważne miejsce w naszej historii. W cieniu Świętego Krzyża wzrastały młode pokolenia o sercach pełnych wiary i miłości do Ojczyzny. Sercem tego miejsca, jego istotą, są przechowywane tutaj relikwie Drzewa Krzyża Świętego, znak obecności Chrystusa” – mówił biskup.
Biskup podkreślił także znaczenie darów, jakie otrzymali młodzi podczas sakramentu bierzmowania. – „Dary Ducha Świętego, które otrzymaliście podczas bierzmowania niech w was trwają i rozwijają się. Pozwólcie, aby Duch Święty was nieustannie odnawiał a wtedy mocni Jego mocą będziecie mogli stawać się świadkami Chrystusowej Ewangelii”– dodał biskup.
Po Mszy św. młodzież uczciła relikwie Krzyża Pańskiego poprzez ucałowanie i osobistą adorację. Następnie odbył się koncert zespołu Full Power Spirit.„Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony,
z Ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo”.
Pielgrzymka do Miejsca Piastowego 2013 (G)
Dnia 21 czerwca 2013 roku prawie wszyscy uczniowie klas pierwszych, wraz z opiekunami: Panią Dyrektor Małgorzatą Jakubczyk, P. Ewą Mądzik – Błosińską, P. Justyną Gąsior, emerytowaną Panią Dyrektor Elżbietą Dutkiewicz i księdzem Stanisławem Bożętką wyruszyli na autobusową pielgrzymko – wycieczkę do grobu patrona swojego gimnazjum – błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Celem wycieczki było poznanie miejsca służby zakonnej i działalności wychowawczej ks. Bronisława, odwiedzenie jego grobu oraz zintegrowanie się uczniów klas pierwszych. Przy okazji odwiedziliśmy dworek pisarki Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Mimo żaru, który lał się z nieba, po długiej podróży dotarliśmy wreszcie do celu pielgrzymki. Ulgę sprawiły nam chłodne mury sanktuarium, gdzie modliliśmy się w trakcie mszy. Później mieliśmy chwilkę na ucałowanie relikwii i modlitwę przy grobie Patrona, zwiedzenie niewielkiego muzeum z pamiątkami po księdzu Bronisławie. Odwiedziliśmy również cmentarz, na którym pierwotnie pochowano naszego Patrona. Zwiedziliśmy także siedzibę sióstr Michalitek i wspaniale wyposażoną szkołę ponadgimnazjalną, o której warto pomyśleć przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Następnie pojechaliśmy do Żarnowca, gdzie zwiedziliśmy dworek Marii Konopnickiej – autorki wielu wspaniałych wierszy i poematów, jak: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha”. Podczas pobytu Konopnickiej w Żarnowcu powstała „Rota”.
Zmęczeni po trudach pielgrzymki, zadowoleni powróciliśmy do domów.
A.M. Piotrowska
I Międzygminny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia (G)
W dniu 20 czerwca 2013r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Nowej Słupi odbył się I Międzygminny Turniej Piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia.
Udział w Turnieju wzięły 4 drużyny chłopców z gimnazjów: w Nowej Słupi, w Rudkach, w Łagowie, w Chybicach
oraz 5 drużyn dziewcząt z gimnazjów: w Nowej Słupi, w Rudkach, w Łagowie, w Chybicach, w Bodzentynie.
Obszerna relacja z zawodów oraz zdjęcia dostępne tutaj
Wyjazd edukacyjny z projektu "Kreatywny Uczeń XXI wieku"
W sobotę, 22 czerwca 2013 r. odbył sie wspólny wyjazd edukacyjny dla uczestników projektu "Kreatywny Uczeń XXI wieku" ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem był Sandomierz. Uczestnicy zwiedzili podziemną trasę wycieczkową i katedrę, obejrzeli rynek, Dom Długosza, przeszli przez Ucho Igielne oraz wąwóz królowej Jadwigi. Pełni wrażeń wrócili przed 17:00 do Nowej Słupi. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Renata Storzysz, Grażyna Czechowska, Justyna Gąsiaor oraz panowie Robert Domański, Jacek Góra, Piotr Bereszka i Rafał Karcz.
Zapraszany do obejrzenia FOTOGALERII
WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO (G)
PROTOKÓŁ
z wyborów do Samorządu Uczniowskiego
Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza działającymw Zespole Szkół w Nowej Słupi
przeprowadzonych w dn. 19 czerwca 2013r.
Komisja Wyborcza w składzie:
-
Krystian Lasek (IIIb) – przewodniczący
-
Wiktor Sitek (Ia)
-
Zuzanna Madetko (Ib)
-
Daria Szumielewicz (Ic)
-
Dominika Jabczyk (IIa)
-
Małgorzata Bęben (IIb)
-
Karolina Grudzień (IIc)
Stwierdza, że w wyborach na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza działającym w Zespole Szkół
w Nowej Słupi zgłoszono następujących kandydatów:-
Aleksandra Piotrowska – kl. Ib
-
Anita Czekaj – kl. IIa
-
Dominika Gajewska - IIa
-
Dorota Główczyńska – IIa
-
Marika Warelis – IIa
-
Daria Dadziak – IIb
-
Karolina Gąś – IIb
-
Diana Jabłko - IIc
Po wyjęciu z urny i przeliczeniu wszystkich głosów Komisja Wyborcza stwierdza, że:
-
Liczba osób uprawnionych do głosowania - 133
-
Liczba wydanych kart do głosowania - 108
-
Liczba oddanych kart - 108
-
Liczba głosów ważnych - 107
-
Liczba głosów nieważnych - 1
-
Wyniki głosowania:
-
Karolina Gąś – 33 głosy
-
Diana Jabłko – 24 głosy
Dorota Główczyńska – 24 głosy
-
-
z-cami przewodniczącej uczennice Diana Jabłko – kl. II c i Dorota Główczyńska kl. II a.
Pozostałe funkcje w SU będą przydzielane we wrześniu.
Frekwencja w wyborach wyniosła 81%
Wybory przebiegały w spokojnej atmosferze, a uczniowie wykazali się dojrzałością, biorąc udział w tym ważnym dla szkolnej demokracji akcie.
Członkowie Komisji Wyborczej
-
Bezpieczeństwo na co dzień
Realizację programu profilaktycznego, promującego bezpieczeństwo pt. „Bezpieczeństwo na co dzień” rozpoczął wyjazd do Kielc uczniów klas V na warsztaty profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy rówieśniczej oraz projekcję filmu o powyższej tematyce. Dla klas V zorganizowano również 04.06.2013 r. warsztaty profilaktyczne dotyczące zachowań asertywnych, niezbędnych do właściwej postawy wobec nieznajomych osób czy też odmowy stosowania używek. Warsztaty poprowadziła pani psycholog Karolina Chłopek z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Bodzentynie.
Kolejnym spotkaniem promującym zasady bezpieczeństwa a w szczególności zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej były warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Stacja Pogotowia w Starachowicach. Odbyły się one 03.06.2013 r. Udział w ćwiczenia wzięli uczniowie klas Ib, IIIb oraz IV. Kierownik pogotowania pan Jarosław Chrobot oraz ratownicy medyczni Sławomir Janik oraz Grzegorz Pawlik w przystępny sposób przekazali uczniom teorię dotyczącą pierwszej pomocy. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w praktycznych ćwiczeniach proponowanych przez ratowników. Wszyscy mieli możliwości przyjrzenia się oraz zapoznania z wyposażaniem i wnętrzem karetki pogotowia.Tego samego dnia odbyło się spotkanie z Państwowym Inspektorem Pracy panem Stanisławem Golemento. Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie szkoły, w dwóch grupach: klasy O-III oraz klasy IV-VI. Uczniowie niezwykle chętnie brali udział w zajęciach podczas, których omówiono sytuacje związane z bezpiecznym przebywaniem w gospodarstwie domowym czy rolnym, co jest szczególnie ważne przed zbliżającymi się wakacjami. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego „Bezpiecznie pomagam rodzicom w domu i gospodarstwie domowym”. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody.
W tym cyklu spotkań zrealizowano również warsztaty z przedstawicielami Miejskiej Straży Pożarnej w Kielcach. Strażacy st. asp. Kamil Kurek, sekcyjny Szczepan Furmanek, sekcyjny Bartosz Latała oraz Dominik Sito przekazali uczniom klasy O oraz klasy II wiedzę dotyczącą zagrożeń wynikających z niewłaściwego używania ognia oraz zasad korzystania
z numeru alarmowego. Pokazali również wyposażenie wozu strażackiego oraz zapoznali uczniów z trudną i niebezpieczną pracą strażaka.Zakończeniem tygodnia bezpieczeństwa (06.06.2013 r.) było spotkanie z Funkcjonariuszami Policji z Wydziału Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Kielcach dotyczące zagrożeń życia w czasie wakacji. Pani podinsp. Anna Zielińska- Brudek, asp. Małgorzata Sałapa – Bazak, asp. Artur Putowski przybliżyli uczniom sposoby zapobiegania niebezpieczeństwom płynącym z Internetu. Omówili zasady radosnego wypoczynku nad wodą. Przedstawili konsekwencje wynikające z niewłaściwego użytkowania dróg. Poruszyli również problem odpowiedniego traktowania nieznanych zwierząt.
Program „Bezpieczeństwo na co dzień” wpisuje się w działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, które rok szkolny 2012/2013 ogłosiło Rokiem Bezpiecznej Szkoły. Program został sfinansowany ze środków GKRPA z Nowej Słupi. Koordynacją działań zajmowała się pedagog Agnieszka Pawlik-Osuch.
Dzień Języków Obcych
Dnia 7 czerwca odbył sie Dzień Europejski, który przebiegał pod hasłem "Bądż aktywny - ucz sie języków obcych". Brali w nim uczniowie kl. IV i VI b. aprezentowali tradycję, kulturę i symbole krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Program artystyczny przygotowała pani Katarzyna Cichońska, natomiast oprawę muzyczną zapewnił pan Jacek Góra.
O bezpieczeństwie w Kielcach
23. 05. 2013 to był dzień pełen wrażeń dla uczniów klas V naszej szkoły. Byli w Kielcach z opiekunami panią Grażyną Czechowską, panią Agnieszką Pawlik-Osuch oraz panią Izabelą Gawlik, gdzie w Domu Kultury „Ziemowit” spotkali się z nimi policjanci II Komisariatu Policji w Kielcach. Omówili zasady bezpiecznego życia w szkole, domu.
Z ogromnym ciepłem i serdecznością przebiegało spotkanie z panem dr Andrzejem Kozieją oraz panią Teresą Orlikowską, którzy przekazali uczniom naszej szkoły prawdę o psychologicznych aspektach przemocy i agresji wśród rówieśników, gdzie powodem jej rodzenia się jest również statut materialny rodziny, czy możliwości intelektualne człowieka.Wzruszający film o braku akceptacji, wykluczeniu i szukaniu rozwiązań a może szczęścia mogli piątoklasiści obejrzeć w kinie „Moskwa”, do którego zaprosił nas pan Andrzej Kozieja. W kinie, starym kinie – tylko My i przemiła obsługa.
Niczym w kapsule czasu czuliśmy się w Geoparku na Wietrzni. To kolejny etap naszej wycieczki edukacyjnej. Tu obejrzeliśmy film w kinie 5D, gdzie wjechaliśmy do wnętrza Ziemi i czuliśmy wysoką temperaturę, uderzenia kamieni, głazów, polani zostaliśmy wodą i faktycznie wehikuł drżał, warczał i wibrował, a naszym oczom ukazywały się obrazy z wnętrza Ziemi. Historie o przeszłości i licznych ewolucjach w dziejach naszej planety opowiadał przewodnik oprowadzający nas po muzeum. Zobaczyliśmy najmniejsze żyjątka i ogromne ryby, które dały początek naszej cywilizacji. To był udany dzień mimo niepewnej pogody i obawy, że będzie potężna burza.
Archiwum Aktualności