Dwoje uczniów naszej szkoły - Aleksandra Piotrowska i Konrad Cichoń oraz czworo nauczycieli: p. Małgorzata Prochenka- Cieśla, p. Ewa Mądzik Błosińska, p. Renata Witkowska i p. Adam Dwojewski uczestniczy w projekcie pt. „Fascynujący świat nauki”. Jego celem jest wspieranie i rozwój uczniów zdolnych, którzy w dotychczasowej nauce osiągnęli sukcesy w konkursach na szczeblu ogólnopolskim czy wojewódzkim. Projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ola uczestniczyła w „Edukacyjnym projekcie badawczym z chemii” a jej opiekunem z ramienia naszej szkoły była p. Renata Witkowska. Konrad brał udział w „Edukacyjnym projekcie badawczym z fizyki, opiekunem była p. Ewa Mądzik-Błosińska. Zajęcia z uczniami prowadzili pracownicy naukowi UJK, oraz nauczyciele gimnazjów. Odbywały się one w formie dwudniowych zjazdów. Zajęcia stacjonarne realizowane były w laboratoriach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i w pracowniach Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej. Uczniowie uczestniczyli także w seminariach naukowych i warsztatach, które pozwoliły im znacznie poszerzyć posiadaną wiedzę i umiejętności. Zajęcia prowadzone były metodą blended learningową - mieszaną metodę kształcenia, łączącą tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie przy pomocy komputera podczas konsultacji e-learningowych. Uczniowie uczestniczyli także w wyjazdach edukacyjnych do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, które były związane z tematyką projektów. W czasie wakacji brali udział w Letniej Akademii Naukowej.
Nauczyciele, którzy realizowali projekt koordynowali pracą uczniów, a także utworzyli sieć współpracy, w ramach której wymieniali się doświadczeniami, poszukiwali nowych metod pracy. Te działania nauczycieli wpłyną na podniesienie jakości ich pracy oraz pracy szkół uczestniczących w projekcie.
Poniżej zamieszczamy opinię uczniów- uczestników projektu:
Ola: Najbardziej podobało mi się to, że mogłam pracować w laboratorium. Sama musiałam wyszukać odpowiednie odczynniki i wyliczyć ich ilości potrzebne w doświadczeniu, a także stężenia , masy molowe . Nauczyłam się wykonywać takie czynności laboratoryjne jak np. pipetowanie. Spotkałam się z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Podczas Letniej Akademii Naukowej nauczyłam się żonglować i projektować 3d. Były to bardzo interesujące zajęcia, do tej pory zajmuję się tym.
Udział w projekcie przekonał mnie, że bez pracy nic nie osiągnę.
Konrad: Dla mnie wszystkie zajęcia prowadzone w ramach projektu były bardzo ciekawe. Najbardziej zainspirowały mnie eksperymenty prowadzone przy użyciu spektroskopu, które wykonywaliśmy wraz z innymi uczestnikami w laboratorium Instytutu Fizyki UJK w Kielcach. Przy użyciu spektroskopu oznaczaliśmy np. skład pierwiastkowy w próbce wody, czy zanieczyszczenia skóry dłoni.
Renata Witkowska
Ewa Mądzik-Błosińska