Dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie dekanalnym Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Karolina Gąś z klasy III b i Michał Moczoń z klasy I b rywalizowali 14 maja w Łagowie o awans do finału konkursu. Udało się to Karolinie, która zajęła pierwsze miejsce (jedno z dwóch premiowanych awansem do finału w Sandomierzu). Michał zajął wysokie trzecie miejsce. Uczniów przygotował ks. Stanisław Bożętka. Gratulujemy.
KONKURS BIBLIJNY (G)
Dzień Biblioteki
8 maja w naszej szkole obchodziliśmy Święto Biblioteki pod hasłem - Dzieci Dzieciom -. Uczniowie klasy IV czytali wiersze Jana Brzechwy swoim koleżankom i kolegom ze szkoły.
Poranek -Dzieci Dzieciom- przygotowała pani Grażyna Czechowska.
Rocznicowy apel z okazji 3 Maja przygotowali uczniowie klasy V. Na program złożyła się prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Paulinę Pawlik a zaprezentowaną przez uczenicę klasy V Katarzynę Mazur.
Wiwat 3 Maja! to scenka z warszawskiego Placu Zamkowego w retrospekcji z roku 1791, którą przedstawili uczniowie klasy V przygotowani przez panią Grażynę Czechowską. Oprawę muzyczną i wokalną pieśni patriotycznych wyśpiewanych przez chór klasowy przygotował pan Jacek Góra.
Dzień Ziemi
24 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli program z okazji "Dnia Ziemi" przygotowany przez klasę III pod kierunkiem wychowawczyni pani Wiesławy Kępińskiej.
Dobre duszki roślin recytowały wielce pouczające wiersze oraz zachwycały widzów spiewem i tańcem. Podziw wzbudziła również dekoracja przygotowana przez rodziców.
Ola Piotrowska laureatką Konkursu Historycznego (G)
12 maja 2014 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego". Uczennica klasy II b naszego gimnazjum- Aleksandra Piotrowska znalazła się w gronie laureatów konkursu zajmując II miejsce. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej powstanie kościuszkowskie w regionie świętokrzyskim.
"W pewną sobotę wybrałam się do Kielc, aby zrobić zdjęcia i filmy pomnikom upamiętniającym powstanie, następnie nagrania umieściłam w mojej pracy" – wyjaśnia Ola.
Organizatorami konkursu były: XI Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Kielcach, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Konkurencja była duża, gdyż wpłynęło ponad 60 prac wykonanych przez gimnazjalistów. Tym bardziej gratulujemy sukcesu!
Agnieszka Grzesik-Bereszka
Misterium
W kalendarzu jesy wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszaja do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Święto Paschy, czyli Wielkanocy. O tym najstarszym i najważniejszym święcie chrześcijańskim, jego zwyczajach i tradycjach 15.04.2014 roku przypomnieli uczniowie klasy IV przygotowani przez panią Krystynę Banaczek i pana Jacka Górę.
Rekolekcje Wielkopostna
Rekolekcje odbywaja się w dniach 14-16 kwietnia 2014 r. Nauki prowadzi ksiądz Michał - wychowanek szkoły podstawowej w Nowej Słupi.
W środę 16 kwietnia uczniowie uczestniczą tylko w mszy świętej w kościele o godzinie 10:15.
Przywóz uczniów:
- Bartoszowiny 9:50
- Baszowice 9:50
Odwóz uczniów
- Bartoszowiny 11:10
- Baszowice 11:10
Diecezjalne Spotkanie Młodych w Sandomierzu (G)
W Niedzielę Palmową ( 13 kwietnia 2014 ) sandomierski rynek zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodych oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia. W spotkaniu uczestniczyła delegacja naszego gimnazjum im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, uczniowie klasy III A: Patrycja Pająk, Kamila Wróbel i Kamil Pietrzyk. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3)
Ks. biskup powiedział do młodych między innymi: „ Pod krzyżem Chrystusa pozostali ci, którzy Go naprawdę kochali. Inni odeszli, bo nie widzieli dla siebie żadnej korzyści, perspektyw, obawiali się, że mogą być posądzeni o podobne poglądy, czy sympatię. Zostali tylko ci, którzy naprawdę kochali: Matka, Jan Apostoł, pobożne niewiasty. Św. Jan wyróżnia się młodością. A młodość to autentyczność, spontaniczność, pójść na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem – dodał biskup. - Drodzy młodzi. Niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach dając radość wam samym i innym. Niech jego ciepło i blask napełniają Kościół i świat. W ten sposób pomożecie ocalić to co piękne, wspaniałe, bezcenne i przyczynicie się do naprawy tego co nie domaga” – zachęcał hierarcha.
Wycieczka do Krakowa klas I-III
W dniu 8.04.2014 r. uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Opiekę pedagogiczną zapewniły panie Halina Janik, Wiesława Kępińska, Halina MIśkiewicz i pan Jacek Góra.
W Krakowie dzieci odbyły spacer po Starym Mieście. Mogły wejść doKościoła Mariackiego, zobaczyć Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza oraz wysłuchać hejnału granego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie powędrowaliśmy przez Jamę Smoka Wawelskiego, gdzie mogliśmy odpocząć, zakupić pamiątki i upominki. Celem głównym wycieczki był udział w bezpłatnej lekcji muzealnej w ramach tematu "Nowoczesny patriotyzm. Królewskie kolekcje" pt. "Wawel dla najmłodszych".
Z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem dzieci zwiedzały komnaty królewskie, słuchały niezwykle ciekawych legend np. o krolewnach i królewiczach, o smoku, o wawelskich głowach czy Stańczyku i Królu Alchemiku, które opowiadała pani przewodnik. Na zakończenie spotkania na Wawelu powstały piękne i ciekawe prace plasyuczne dotyczące legend.
Trochę zmęczeni, jednak pełni wrażeń i wzbogaceni nową wiedzą z historii Wawelu wróciliśmy do naszych domów. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja pokazana w atrakcyjnej formie.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii
Wycieczka do Warszawy
Grupa 47 uczniów klasy piątej i szóstych w dniu 7.04.2014 r. uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.
W programie wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz udział w lekcji muzealnej na tematy: „Gród, zamek, pałac, muzeum” oraz „Kiedy Warszawa stała się stolicą?”. Przy tej okazji uczestnicy wycieczki zwiedzili wraz z przewodnikiem Stare Miasto i Pałac Prezydencki. Spacerowali uliczkami Starówki oglądając kolorowe kamienice i zachwycali się klimatem przeszłości.
Kolejnym punktem programu zwiedzania była wizyta w Sejmie i Senacie RP. Uczniowie podczas tej wizyty zostali zapoznani z funkcjonowaniem Polskiego Parlamentu . Widzieli sale plenarne Sejmu i Senatu, miejsca pracy posłów i senatorów oraz dziennikarzy. Uczniowie wypatrywali osobistości ze świata polityki. Zmęczeni ale szczęśliwi dotarliśmy późnym wieczorem do domu.
Opiekunkami grupy były: A.Pawlik-Osuch, A.Samson, G.Czechowska, M.Storzysz.
Więcej zdjęć TUTAJ
Sprawdzian szóstoklasisty
1.04.2014 r odbył sie sprawdzian szóstoklasisy. W naszej szkole pisało go 30 uczniów.
I Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych
01.04.2014 r. klasa V brała udział w I Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych organizowanych przez Wójta Gminy Nowa Słupia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach.
Klasowy teatr "Raz, dwa... i Osiem" przygotował miniaturę sceniczną pt. "Mickiewicz na wesoło? Czemu nie!". "Sztuka" przypomina biografię i twórczość wieszcza narodowego Adama Mickiewicza w sposób ciekawy i humorystyczny. Przypomniane zostały tytuły z pisarstwa Mickiewicza: "LIs i kozieł", "Golono strzyżono", "Pieśń Filaretów", "Pan Tadeusz", "Trzech Budrysów", "Dziady cz. II".
Najlepszymi aktorami okrzyknięto uczniów:
- dziewczynka z klapsem - Julia Gębura
-chłopiec w meloniku - Grzegorz Łuszczyna.
Trupa teatralna otrzymała wyróżnienie. Z grupa "Raz, dwa... i Osiem" pracowałypanie: Grażyna Czechowska i Krystyna Banaczek.
Pszczoły- nasze przyjacółki
Dzieci z klas I-III chętnie włączyły się w działania Akademii Przyjaciół Pszczół.
Najważniejszym wydarzeniem była dla nich wizyta w prawdziwej pasiece u pana Baradzieja w miejscowości Dębniak. Podczas tej wizyty dzieci mogły naocznie przekonać się, jak wspaniałą społeczność tworzą i jak bardzo pracowite są nasze przyjaciółki pszczółki. Podczas zajęć z edukacji przyrodniczej na temat życia i roli pszczół powstały również rysunki, prace plastyczne, makiety i albumy. Oczywiście w przygotowaniu tych wszystkich cudów pomogła dzieciom nie tylko wizyta w pasiece, ale i wsparcie nauczycieli.
Przygotowujemy też, jak co roku, apel z okazji Dnia Ziemi, który w tym roku będzie szczególnie związany z ochroną pszczół.
A gdy tylko zrobi się ciepło i kwiaty na dobre rozkwitną, wyprawimy się na łąki i do sadów, by dowiedzieć się jak najwięcej o pracy pszczół przy zapylaniu.
Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom dzieci poznały życie i zwyczaje naszych przyjaciółek pszczółek, które teraz kochają i podziwiają.
Dzień Języków Obcych
Dnia 25 marca 2014 roku pod hasłem "Języki obce Twoim oknem na świat" odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Spotkanie otworzył występ szkolnego zespołu muzycznego, który rozgrzał publiczność przebojem The Beattles "She loves you".
Następnie uczniowie klasu V zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim "Snow White" czyli "Królewna Śnieżka", natomiast uczniowie klasy VIb przedstawili program artystyczny na temat zwyczajów i tradycji państw należących do Unii Europejskiej.
Program przygotowała pani katarzyna Cichońska i pani Olga Zyzman-Ponikowska, a oprawę muzyczną pan Jacek Góra.
Tego dnia odbyło się podsumowanie obchodów Tygodnia Kultury Języka. Obchodziliśmy go w dniach 10.03 - 14.03.2014 r. Uczniowie mieli okazje uczestniczyć w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach. Jednym z nich był wyjazd uczniów klasy V pod opieką pani Grażyny Czechowskiej i Agnieszki Pawlik Osuch na warsztaty mnemotechniczne do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz do Muzeum w Oblęgorku.
Jak co roku wyłoniono Mistrzów Ortografii oraz Recytacji. Oto ich lista:
MISTRZ RECYTACJI
- Ola Wojciechowska, kl.IV
- Kasia Mazur, kl. V
MISTRZ ORTOGRAFII KLASY I- Miłosz Cebula
- Maria Krakowiak
MISTRZ ORTOGRAFII KLAS II- Zuzanna Wiecha, kl. II a
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLAS II- Anita Markiewicz, kl. II b
MISTRZ ORTOGRAFII KLASY III- Dominika Kończak
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLASY III- Zuzanna Kopeć
MISTRZ ORTOGRAFII KLAS IV-VI- Marta Żelazowska, kl. IV
WICEMISTRZ ORTOGRAFII KLAS IV-VI- Katarzyna Mazur, kl. V
- Antonina Bereszka, kl. V
Program "Umiem pływać"
Uczniowie skoły podstawowej z Nowej Słupi od 17.03 do 30.06.2014 r. biorą udział w projekcie "Umiem pływać". Projekt jest adresowany do uczniów klasy III szkoły podstawowej. Zakłada systematyczny i powszechny udział w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych, a głównym celem jest upowszechnienie aktywności fizycznej oraz nabycie podstawowych umiejętności pływania.
Zajęcia dla uczniów w ramach projektu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" odbywaja się dwa razy w tygodniu (poniedziałek, czwartek) w dwóch grupach 15 osobowych. Opiekę nad uczniami sprawują p. Anna samson i p. Wiesława Kępińska.
III MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY LEŚNO – EKOLOGICZNEJ (G)
Dnia 8 kwietnia reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Dominika Jabczyk (III a), Artur Nowiński (II b), Patrycja Jadwidzic (I a) wzięła udział w konkursie wiedzy leśno – ekologicznej. Konkurs organizowany był przez Nadleśnictwo Łagów. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Wycieczka do Pacanowa
W pierwszy dzień wiosny uczniowie naszej szkoły odwiedzili Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wycieczke zorganizowała pani Anna Samson. W wycieczce uczestniczyli uczniiowie klas 0-III pod opieką wychowawców p. Renaty Storzysz, Haliny Janik, Wiesławy Kępińskiej, Haliny Miśkiewicz.
Uczestnicy wycieczki poczuli przez pewien czas, że znajdują się w wyśnionej bajce pełnej kolorów i niespodzianek. Obejrzeli również wystawę pt. "Bajkowy swiat utrzymanej w charakterze ineraktywnej zabawy przy wykorzystaniu m. in. technik multimedialnych.
Turniej Wiedzy Pożarniczej (G)
W dniu 28 marca 2014 r. odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Diana Jabłko i Mateusz Ocios.
Uczennica Diana Jabłko zdobyła III miejsce. Na podsumowanie konkursu przybył Wójt Gminy Nowa Słupia Wiesław Jerzy Gałka, który pogratulował uczestnikom oraz wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
SZKOLNY FESTIWAL PROJEKTÓW 2014 (G)
W piątek, 21 marca, uczniowie prezentowali produkty wykonane w ramach szkolnych projektów edukacyjnych.
Wiosna na Górze Chełmowej
21 marca 2014 uczniowie klas VI wyruszyli na Górę Chełmową aby poszukać wiosny oraz odbyć plenerową lekcję przyrody. Opiekę uczestnikom zapewniła pani Barbara Wójcik oraz pan Robert Domański.
Archiwum Aktualności