Bardzo nam miło podzielić się z Państwem wiadomością, że kolejny projekt międzynarodowy Erasmus + został zaakceptowany i jest realizowany w naszej szkole od września tego roku.
Projekt, który nosi tytuł: „Druga wojna światowa – jej spuścizna i nasza historia” znakomicie wpisał się w ogłoszony przez Komisję Europejską „Rok Dziedzictwa Europejskiego” oraz działania MEN pod hasłem „Rok dla Niepodległej”. Dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 30 918.00 euro tj. ponad 132 000 zł. Głównym koordynatorem projektu jest szkoła francuska, partnerami oprócz nas są szkoły z Niemiec, Czech i Grecji. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest nauczyciel historii i informatyki p. Robert Domański.
Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat II wojny światowej i jej wpływu na kulturę każdego kraju partnerskiego. Uczniowie będą pracowali nad następującymi tematami:
- Młodzież podczas II wojny światowej
- Co to znaczy być Żydem w czasie II wojny światowej
- Walka z okupantem podczas II wojny światowej
- D-day
- Ekonomiczne i psychologiczne konsekwencje wojny
- Uczenie się na błędach przeszłości.
Uczestnicy projektu poznają realia wojny z perspektywy zarówno kraju napadniętego jak i agresora. Ważnymi działaniami będą wizyty w muzeach poświęconych temu okresowi historii oraz wywiady z żyjącymi świadkami tamtych czasów.
Młodzież będzie wykorzystywała nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne przy tworzeniu m.in. e-magazynu, audycji radiowych czy filmów. Ponadto, młodzi beneficjenci będą doskonalili język angielski, który jest głównym językiem projektu podczas wideokonferencji Skype z zagranicznymi rówieśnikami, wykonywania tłumaczeń oraz bezpośrednio – w trakcie krótkoterminowych wymian uczniów.
Oprócz realizowania działań projektowych zaplanowane są 4 krótkoterminowe wymiany uczniów – 30 uczniów naszej szkoły zamieszka w domach partnerów projektowych. My odwdzięczymy się za gościnę zapraszając zagranicznych gości w styczniu 2020 r.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w projekcie! To niepowtarzalna okazja aby poznać rówieśników z innych krajów i współpracując z nimi poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń, które wywarły ogromny wpływ na kształt współczesnej Europy.
Olga Zyzman-Ponikowska