SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU „PRACOWNIA EDUKACJI EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ”.
W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi otrzymała pomoce dydaktyczne do pracowni przyrodniczej w ramach projektu „Pracownia Edukacji Ekologiczno–Przyrodniczej w Szkole Podstawowej”. Projekt ten finansowany jest w większości przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
W ramach projektu przeprowadzono następujące działania:
-
Przeszkolono dwóch nauczycieli w zakresie wykorzystania zakupionych pomocy dydaktycznych.
-
Działania edukacyjne skierowane do uczniów w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach koła przyrodniczego, które odbywały się raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej. Utworzono dwie grupy: klasy 4a i 4b odbywały zajęcia w poniedziałki, natomiast klasa 6a w środę. Na zajęciach tych uczniowie zapoznawali się z zagadnieniami ekologicznymi, ochrony przyrody oraz wykorzystywali zakupione pomoce podczas doświadczeń i eksperymentów. Oprócz zajęć w pracowni uczniowie wiedzę przyrodniczą poznawali podczas wycieczek, zajęć terenowych i obserwacji bezpośrednich.
-
Działania edukacyjne dla uczniów w ramach zajęć lekcyjnych.
Lekcje przyrody w klasach 4-6 odbywały się w miarę możliwości w pracowni przyrodniczej, podczas tych zajęć wykorzystywano pomoce dydaktyczne zakupione w ramach tego projektu.
-
Działania edukacyjne angażujące szkołę, urząd gminy, społeczność lokalną i inne jednostki.
-
Dwa razy w ciągu roku we współpracy z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Nowej Słupi odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. W kwietniu akcja ta połączona była z inscenizacją przygotowaną przez klasy 3a i 3b z okazji Dnia Ziemi.
-
We współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym przeprowadzono zajęcia terenowe dla klas 4-6. Zajęcia te odbyły się wiosną, podczas nich pracownik Parku i nauczyciel przyrody w ciekawy sposób zaprezentowali walory przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
-
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Łagów klasa IVa wybrała się na lekcję terenową pt.: „Czy las to tylko drzewa?”. Zajęcia rozpoczęły się spacerem po lesie oraz omówieniem warstw lasu. Przybliżone zostały gatunki zwierząt mieszkających na terenach Nadleśnictwa Łagów, oczywiście nie zostały pominięte podstawowe zasady zachowania w lesie. Następnym punktem zajęć była lekcja w siedzibie Nadleśnictwa Łagów. Dzięki ciekawemu przekazowi wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani. Lekcje uwieńczyły mini zawody, które bardzo ucieszyły młodzież.
-
Odbyły się konkursy plastyczne związane z ochroną środowiska.
-
Ważność zagadnień ekologicznych była przedstawiona podczas wycieczki uczniów do oczyszczalni ścieków w Rudkach. Uczniowie klasy 6a zapoznali się z technologią oczyszczania ścieków. Zorganizowanie tej wycieczki możliwe było dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Słupi.
-
30 maja odbył się rajd edukacyjno-ekologiczny. Uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami uczestniczyli w pieszym rajdzie po najbliższej okolicy. Uczniowie obserwowali podczas tego rajdu ciekawe obiekty przyrodnicze i kulturowe. Zwieńczeniem rajdu był piknik rodzinny na którym rodzice przygotowali poczęstunek dla uczniów. Odbyły się również gry i zabawy sportowe oraz konkurs wiedzy ekologiczno-przyrodniczej.
-
Inne działania edukacyjne.
-
Przez cały rok szkolny 2017/2018 odbywała się zbiórka surowców wtórnych (baterii, plastikowych nakrętek, tuszy i tonerów).
-
Systematyczne prowadzono gazetkę ścienną.
-
Konkurs wiedzy ekologicznej dla klas 4-6. Podczas pikniku rodzinnego odbył się finał konkursu wiedzy ekologiczno-przyrodniczej. Dwuosobowa grupa uczniów reprezentująca poszczególne klasy pisała test wiedzy ekologicznej. Suma punktów obu uczestników z danej klasy decydowała o zajmowanym miejscu. Największą liczbę punktów zdobył zespól z klasy 4b.
-
Przeprowadzono pokazy i doświadczenia z wykorzystaniem zakupionych pomocy dla klas I-III i IV – VI.
Wszystkie działania zorganizowane w ramach projektu „Pracownia Edukacji Ekologiczno – Przyrodniczej w Szkole Podstawowej” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na każde z tych działań było wielu chętnych uczniów.