W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r. – rozporządzenie podpisane
Janusz Korczak - wybitny pedagog i wychowawca
,,Ten chłopiec nie ma ambicji” – mówiła o sześcioletnim Henryku jego matka, a ojciec wprost nazywał go ,,gapą i cymbałem”, a nawet ,,idiotą i osłem”. Jednak on bardzo wcześnie wiedział, co stanie się jego powołaniem. W wieku zaledwie 15 lat myślał o napisaniu wielkiego studium na temat dziecka. Całe swoje życie podporządkował dwóm wielkim pasjom – pracy pedagogicznej i literaturze. Bo ów ,,gapa i cymbał” został lekarzem, pisarzem i pedagogiem, a przede wszystkim i nade wszystko wielkim przyjacielem i obrońcą dzieci. Mowa oczywiście o Januszu Korczaku. Więcej informacji o wspaniałym wychowawcy w zakładce Biblioteka Szkolna. Zapraszamy do lektury!
Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.
Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r.
Fryderyk Chopin - 210. rocznica urodzin
Cudowne dziecko, którego talent dzięki rozważnej postawie rodziców nie został roztrwoniony. Jego drugi publiczny występ w Warszawie w 1829 roku zgromadził na widowni 900 osób. W tym samym roku ukończył studia w Szkole Głównej Muzyki z oceną swojego profesora, Józefa Elsnera: ,,… szczególna zdolność, geniusz muzyczny”.
O jakiej postaci mowa? Oczywiście jest to Fryderyk Chopin, znany polski kompozytor, którego muzyka rozbrzmiewa na całym świecie. W tym roku obchodzona jest 210. rocznica jego urodzin.
Więcej o jednym z najsłynniejszych polskich artystów, romantyków, a zarazem ambasadorów polskiej kultury za granicą można przeczytać w zakładce Biblioteka szkolna. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym będzie można spokojnie przygotować się do egzaminu. W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektor szkoły umożliwia uczniom klasy ósmej konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Chętne osoby prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły.
Dystrybucja gry edukacyjnej „Piramida Zdrowia”
W związku z dystrybucją przez Ministerstwo Zdrowia gry edukacyjnej „Piramida Zdrowia” skierowanej do uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim szkoła nasza otrzymała dwie gry edukacyjne, w których bohaterami będą sami uczniowie. Gry przygotowano w ramach kampanii społecznej " Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. Z poradnika mogą korzystać zarówno rodzice jak i nauczyciele. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
Profilaktyczny Mikołaj. Konkurs z nagrodami.
Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia zaprasza chętnych uczniów do udziału w konkursach mikołajkowych:
- Konkurs najciekawszy list do świętego Mikołaja. Napisz Mikołajowi dlaczego warto być wolnym od uzależnień.
- Konkurs „Filmowy List do Mikołaja”
Prace można przesyłać do 1 grudnia 2020r.
Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom
Lekcje języków obcych, programy związane z bezpieczeństwem, audycje o eksperymentach i okryciach, cykl o oszczędzaniu, pasmo dotyczące poprawności językowej, a także kołysanki, muzyczne podróże, opowiadania, baśnie i legendy – to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. W ramówce także specjalne programy dla rodziców, opiekunów i nauczycieli
Klub Młodego Programisty
Chcesz nauczyć się podstaw programowania i przy tym dobrze się bawić? Dołącz do Klubu Młodego Programisty online! Bezpłatne warsztaty odbywają się w dwóch grupach wiekowych w każdy poniedziałek.
CZŁOWIEK, KTÓRY ZMIENIŁ LOSY POLSKI
Przeszedł długą i niezwykłą drogę, zanim w 1918 roku stanął na czele odrodzonego państwa polskiego. Już za życia, jako twórca niepodległości Polski, stał się legendą. Choć otaczała go aura bohatera narodowego, nie uniknął błędów, ulegał namiętnościom, miewał okresy załamania. Stał się zarówno przedmiotem zajadłej krytyki, jak i obiektem bezgranicznego uwielbienia. O kim mowa?
O Józefie Piłsudskim (ur. 5 grudnia 1867 – zm. 12 maja 1935)
Więcej na temat Józefa Piłsudskiego i jego niezwykłej biografii w zakładce Biblioteka szkolna. Serdecznie zapraszamy!
11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Gorzki to chleb jest polskość”
C. K. Norwid
Polska stała się strzępem państwa wciśniętym między mocarstwa rozbiorowe tuż po I rozbiorze, który miał miejsce w 1772 r. Od tej pory – to kraj niewoli, aż do 11 listopada 1918 r. Po I rozbiorze przyszedł II a potem III w 1795 r., gdzie Rosja, Prusy i Austria podzieliły ziemie Rzeczypospolitej między siebie.
„ Gdy naród traci głos / przemawiają barykady”. I tak też zaczęło dziać się w kraju nad Wisłą. Pierwszy zryw niepodległościowy miał miejsce w 1794 r., czyli powstanie kościuszkowskie. Kolejna próba przywrócenia Polski na mapę Europy to powstanie Legionów Polskich we Włoszech przy poparciu Francji. W 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe. Polacy po raz kolejny podnieśli sztandar walki o niepodległość, ale bezskutecznie. Kolejny zryw o niepodległość, wolność i polskość to wybuch powstania styczniowego w 1863 r. wymierzone głównie przeciw Rosji. Niestety zrywy, powstania, walki czy jakikolwiek ruch oporu, nie przynosiły wolności i upragnionej niepodległości.
Ale … w 1892 r. na zjeździe w Paryżu Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski , który był żołnierzem, politykiem, mężem stanu i przywódcą PPS w kraju. Bohater ten, wyznawał zasadę, że naród może rozwijać się prawidłowo jedynie w własnym państwie. Dlatego, celem Józefa Piłsudskiego i jego partii ,stała się walka o niepodległą. Dzięki odpowiedniej dyplomacji, polityce i walce na barykadach – 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123. latach życia w niewoli i poniewierce. Data ta jest jednocześnie końcem I wojny światowej, jak również początkiem tworzenia się polskiej państwowości.
Dziś możemy powtórzyć za Seneką Młodszym: „ Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.
" Mała książka - wielki człowiek"
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” nasza szkoła otrzymała Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny. W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:• książka „Pierwsze abecadło,• broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),• materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”. Po powrocie do szkoły pierwszoklasiści otrzymają Wyprawki – wierzymy, że niebawem będzie ku temu stosowna okazja.
Warsztaty w klasach 1-3 przed zdalnym nauczaniem
Uczniowie klas I-III od najbliższego poniedziałku tj. 09 listopada rozpoczynają zdalną naukę. Wiemy, że taki tryb pracy ma pomóc w zachowaniu zdrowia uczniów i ich rodzin, zapewnienia wszystkim wokół bezpieczeństwa. By czas tej „uczniowskiej izolacji” nie był trudny dla dzieci czy stresujący i aby mogły całą swoją energię kierować na zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności pedagog przeprowadziła w piątek w klasach I – III warsztaty. Celem spotkań była budowa odporności psychicznej i równowagi emocjonalnej w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Uczniowie określali swoje uczucia, wspólnie szukali pozytywnych aspektów zmiany nauczania, rozmawialiśmy też o tym, co można zrobić, by poczuć się lepiej. Na koniec wszyscy otrzymali instukcję do domu ze sposobami na polepszenie samopoczucia, która mamy nadzieję nikomu z nich nie będzie potrzebna. Jednocześnie przypominamy o możliwości stałego kontaktu z wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
Życzymy zdrowia i wytrwałości, do zobaczenia niebawem w szkole!!!
4
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 29 listopada – informacja dla rodziców
Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Dlatego decyzją rządu jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r.
Do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużono zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.
Rusza kolejna edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka !!!
Tradycyjnie, jak co roku rozpoczęliśmy realizacje ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Projekt ten skierowany jest do uczniów klasy pierwszej. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W tym roku tematyka została zwiększona o techniki ułatwiające naukę.
Uczniowie uczestniczyli już w pierwszych zajęciach zorganizowanych w szkole. Pozostałe zajęcia będą organizowane uczniom zgodnie z aktualnymi wytycznymi ministerstwa (zdalnie lub w szkole). Dla rodziców pierwszaków twórcy programu przygotowali prezentację multimedialną, zawierającą najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Po zakończonym projekcie uczniowie wezmą udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa, potwierdzając zdobyte wiadomości podczas realizacji tego programu.
Mamy nadzieję, że udział w zajęciach pozwoli naszym uczniom uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji i przyczyni się do zwiększenia ich bezpieczeństwa.
Szkoła do hymnu 2020 – odśpiewaj hymn narodowy we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11
Już po raz kolejny zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to wtorek, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
Uroczyste ślubowanie uczniów klasy I
30 października 2020r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I a. Pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Uczniowie otrzymali dyplomy i "Niezbędniki ucznia" - upominki zakupione przez rodziców.
Szkolne Pakiety Multimedialne OSE
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła znalazła się wśród placówek, do których Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – przekazał tablety wraz z usługą dostępu do Internetu w formie „Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE”.
„Szkolne Pakiety Multimedialne OSE” stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji, w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, za pośrednictwem NASK PIB, udzieloną w ramach projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. NASK PIB, jako operator OSE, został na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej uprawniony do nieodpłatnego wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne, a także do zapewnienia szkołom usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu wraz z niezbędnymi urządzeniami umożliwiającymi korzystanie z tych usług oraz oprogramowaniem.
NASK PIB, realizując ustawowe uprawnienia i misję wsparcia szkół w rozwoju edukacji cyfrowej, przekazał naszej szkole „Szkolny Pakiet Multimedialny OSE” (dalej SPM), składający się z zestawów, których elementami są: tablet wraz z usługą mobilnego dostępu do Internetu (usługa LTE), klawiatura bezprzewodowa (Bluetooth) z etui, rysik oraz logotyp w formie naklejki do samodzielnego naklejenia na etui tabletu.
- 25 zestawów z tabletami Huawei MediaPad 5;
- Wartość dostarczanego Szkolnego Pakietu Multimedialnego OSE wynosi 19 725,00 zł netto (24 261,75 zł brutto).
Mamy nadzieję, że dostarczony sprzęt będzie stanowić zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli wymierną pomoc, która przyczyni się do usprawnienia procesu edukacji cyfrowej, dostępu do treści edukacyjnych w sieci, a w razie takiej konieczności do realizacji zdalnego nauczania.
Zachęcamy Państwa do korzystania z platformy edukacyjnej OSE IT Szkoła (https://it-szkola.edu.pl/), gdzie znajduje się blisko 200 kursów e-learningowych dla uczniów i nauczycieli w kilkunastu kategoriach tematycznych. Jesteśmy pewni, że zapoznawanie się z tymi materiałami ułatwią i uprzyjemnią „Szkolne Pakiety Multimedialne OSE”.
Archiwum Aktualności