W dniu 16 maja 2022 r. w Domu Kultury w Rudkach odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Programu “Wygraj szansę” skierowanego do dzieci i młodzieży muzycznie uzdolnionej w ramach programu „Trzeźwość na co dzień”. Głównym celem programu jest odkrywanie talentów artystycznych dzieci i młodzieży zwłaszcza z ośrodków wiejskich i małych miast. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Cieślik z klasy VIII a, która zaśpiewała obowiązkową piosenkę “Co ja w Tobie widziałam” Anny Jantar i "Wiem, że jesteś tam" Anny Wyszkoni oraz Zuzanna Kozera z klasy VIIIb, która oprócz piosenki obowiązkowej wykonała utwór "Łatwopalni" Maryli Rodowicz. Uczestniczki przygotował p. Jacek Góra. Duże wrażenie na obecnych zrobił występ Zuzi Kozery, za który odebrała mnóstwo gratulacji i słów uznania. My również przyłączamy się i gratulujemy wokalistkom udanego występu, a opiekunowi zdolnych uczennic.
Wygraj szansę
"Podaj rękę Ukrainie"
- 2
Miło nam poinformować, iż 8 uczniów z klas V-VII: Dagmara Gębura, Lena Jurasz, Julita Gryszka, Maja Lesisz, Lena Trepka, Lena Ginter, Albert Kozłowski, Gabriel Śliwiński wykonało prace na konkurs plastyczny "Podaj rękę Ukrainie" ogłoszony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przy współorganizacji z Kuratorium Oświaty w Kielcach i Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim. Celem konkursu jest okazanie wsparcia i szacunku dla mieszkańców Ukrainy oraz wspomaganie wyobraźni twórczej uczniów i ich zdolności manualnych. Wszystkie prace są bardzo ciekawe i twórcze. Podsumowanie konkursu odbędzie się 31 maja 2022 r. na Stadionie Miejskim w Kielcach – Suzuki Arena. Trzymamy kciuki !
Ogólnopolska kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA.
Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Zapraszamy do włączenia się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA. Na czym polega kampania? Nic skomplikowanego! Wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zróbcie zdjęcia. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!
Z życia biblioteki szkolnej – wizyta klasy V w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowej Słupi
- 10
12 maja b.r. uczennice i uczniowie klasy V udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Słupi z panią Justyną Cieślik, nauczycielką języka polskiego, a zarazem bibliotekarką. Pani Ewa Trzmiel oprowadziła uczniów po bibliotece i opowiedziała im o funkcjonowaniu tej – jakże potrzebnej – instytucji kultury oraz o specyfice pracy bibliotekarza. Uczniowie poznali historię nowosłupskiej biblioteki, która została założona w 1945 roku, a obecnie posiada jeszcze dwie filie: w Rudkach i Dębnie. Od 1989 do 2019 roku Biblioteka Publiczna mieściła się w zabytkowym Domu Opata, czyli tzw. Opatówce, teraz znajduje się w budynku na ulicy Świętokrzyskiej. Spotkanie było dla uczniów ciekawe i zaskakujące, gdyż pani Ewa pokazała najstarsze zbiory – książki z lat czterdziestych XX wieku, czyli wydane we wczesnych latach powojennych. Dzieci obejrzały także pierwszą księgę inwentarzową księgozbioru, z nieco zażółconymi kartkami i napisaną piórem, ale mającą za to wartość historyczną. Jeden z uczniów zapytał o liczbę książek w bibliotece. Okazało się, że jest ich blisko 13 tysięcy, a w 2021 roku było 18 tysięcy tzw. wypożyczeń. A zatem każdy czytelnik znajdzie tu książkę dla siebie. Ale największa atrakcja miała dopiero nadejść. Otóż uczestnicy wycieczki mieli okazję napisać coś na... maszynie do pisania. Nie, to nie klawiatura komputera czy wyświetlacz smartfona. Przez chwilę piątoklasiści poczuli jakby cofnęli się w czasie. Wizyta w Bibliotece Publicznej naprawdę była pouczająca!
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Trzmiel za lekcję biblioteczną, za wszystkie informacje, ciekawostki i za miłą atmosferę spotkania.
Z życia biblioteki szkolnej – rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego
- 5
Z życia biblioteki szkolnej – rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego
,,Okładka mojej ulubionej książki”
Miło nam poinformować, iż został rozstrzygnięty konkurs na autorską okładkę ulubionej książki. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV – VI. Napłynęły dwadzieścia dwie prace, wykonane różnymi technikami, ale wszystkie bardzo kolorowe i oryginalne. Jury konkursowe miało trudne zadanie. Wyniki prezentujemy poniżej:
I miejsce:
Ksawery Pawlik
II miejsce, ex aequo:
Lena Jurasz
Maja Lesisz
III miejsce, ex aequo
Marcelina Pietralska
Wiktor Lasota
Wyróżnienia:
Zuzanna Ulińska
Maja Brodawka
Dagmara Gębura
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Uczennica klasy I Laura Hińcza wzięła udział w Finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej powiatu kieleckiego. Turniej został rozegrany we wtorek, 10 maja w Kielcach.
Celem turnieju jest przede wszystkim potrzeba zapoznania dzieci i młodzieży z przepisami przeciwpożarowymi, zasadami ochrony ludności, ekologią, ratownictwem. Istotne jest, aby młodzież wiedziała jak najwięcej o zasadach postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętnościach posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz historią i tradycją ruchu strażackiego.Gratulujemy!
3
Apel 3 Maja - "Wy Którzy Pospolitą Rzeczą Władacie"
W dniu 6 maja 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VIIb pod kierownictwem wychowawczyni pani Renaty Jadwidzic przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny w którym znalazł się krótki rys historyczny oraz przepiękne wiersze o tematyce patriotycznej. Uroczystość uświetniły swoim występem Katarzyna Żebrowska ( VIIIb ) – gitara i Joanna Żebrowska ( IV ) – skrzypce, przepięknym wykonaniem „Roty”. Pieśni patriotyczne przygotowane przez Pana Jacka Górę wykonały Zuzanna Kozera ( VIIIb ), Julia Cieślik ( VIIIa ), Zuzanna Ulińska, Karolina Góźdź i Natalia Iwańska ( IV ). Podczas występu wyświetlona została również prezentacja multimedialna przygotowana przez Pana Roberta Domańskiego. Na koniec akademii mogliśmy podziwiać występ taneczny Jowity Jakubowskiej ( VIIIa ) i Julii Żebrowskiej ( VIIa ).
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla młodych artystów.
80
KONKURS „PROFILAKTYCZNY LATAWIEC”.
KONKURS „PROFILAKTYCZNY LATAWIEC” organizowany jest przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi.
Konkurs przeznaczony jest dla wychowanków przedszkola i uczniów szkoły podstawowej w czterech grupach wiekowych:
- wychowankowie przedszkola i klas „O”
- uczniowie klas I – III szkoły podstawowej
- uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
- uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej
Prace należy złożyć do 13 czerwca 2022 r. do Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Słupi wraz z kartą zgłoszeniową, stanowiącą załącznik do regulaminu.
Próbny test ósmoklasisty z matematyki
Bezpłatny webinar dla wszystkich
Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne, których rozwiązanie będzie omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.Testy zostały przygotowane przez współpracującego z nami egzaminatora CKE.
Webinar odbędzie się 11 maja o godz. 18:30 na kanale YouTube Gigantów Edukacji.
Zapisując się przez link, otrzymacie: przypomnienie o zajęciach, materiały powtórzeniowe, certyfikat uczestnictwa!
Sprawdź swoją wiedzę z matematyki!Zapraszamy również uczniów klas 6 i 7, którzy chcą uzyskać jak najlepszy wynik na czekającym ich egzaminie.
Zapisy pod linkiem:
Zwycięzcy w konkursach poezji w języku angielskim
W czwartek 28.04 w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach odbyły się konkursy poezji w języku angielskim zorganizowane przez metodyków ŚCDN oraz wydawnictwo Pearson. Występy były oceniane pod kątem stopnia opanowania pamięciowego tekstu, interpretacji utworu, wrażeń artystycznych, prawidłowej intonacji, oraz doboru i stopnia trudności wiersza.
VII Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim skierowany był dla uczniów klas najmłodszych szkoły podstawowej. Uczniowie mieli za zadanie pięknie wyrecytować jeden wiersz w języku angielskim.
Z wielką przyjemnością informujemy, że Patryk Zakrzewski, uczeń klasy I, za swoją interpretację wiersza pt. „Scissors” A. Ahlberga zdobył I miejsce w swojej kategorii wiekowej. W kategorii klas 4-6 uczeń klasy 5 Ksawery Pawlik za recytację wiersza S. Silversteina pt. „Little Abigail and the Beautiful Pony” został wyróżniony II miejscem.
W XIII Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim wzięli udział uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Trudność była dużo większa na tym etapie, gdyż uczniowie musieli przygotować 2 wiersze: jeden liczący co najmniej 12 linijek oraz drugi – co najmniej 20 linijek. W kategorii klasy 7-8 dwie przedstawicielki naszej szkoły zostały laureatkami. Martynę Mierzejewską z klasy 7a, która wyrecytowała wiersze pt. „One Art” E.Bishop i „Alone” E.A. Poe uhonorowano II miejscem. Lena Danielska z klasy 8a za swoje interpretacje wierszy „The Wild Swans at Coole” W.B. Yeatsa oraz „Do not stand at my grave and weep” M.E.Frye zdobyła III miejsce.
Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom, podziękowanie za udział, książkę w języku angielskim oraz gadżety przydatne w nauce języka angielskiego.
Serdeczne gratulujemy zwycięzcom!
Olga Zyzman-Ponikowska
1
2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja to wyjątkowy dzień dla Polek i Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków, dając świadectwo naszej przynależności narodowej. Jest symbolem polskiej państwowości.
ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ
Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w Obchody Dnia Ziemi. Akcję rozpoczęliśmy od sprzątania świata, której przyświecało hasło: "Myślę, więc nie śmiecę!". Każda z klas i grup przedszkolnych podjęła czynności promujące Ochronę Naszej Planety. Dodatkowo dla uczniów klas IV - VIII ogłoszono konkurs plastyczny "Zainwestuj w Naszą Planetę". Podsumowaniem obchodów była akademia dla społeczności szkolnej i rodziców przygotowana przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem wych. Barbary Gałązkiewicz. Uczniowie z zapałem i zaangażowaniem recytowali wiersze o tematyce przyrodniczej w języku polskim i ukraińskim oraz śpiewali ekologiczne piosenki. Każdy z artystów otrzymał pamiątkowy dyplom "Przyjaciela Ziemi". Apel był również okazją do podsumowania i wręczenia dyplomów uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym. A oto jego wyniki:
I miejsce - Wiktor Białacki - klasa 8a
II miejsce - Maria Iwan - klasa 8a
III miejsce - Bartosz Wieczorek - klasa 4
Wyróżnienie otrzymali:
Zuzanna Wróblewska - klasa 8b
Katarzyna Żebrowska - klasa 8b
Gabriela Sitek - klasa 8b
Paweł Masternak - klasa 8a
Dagmara Gębura - klasa 5
Maja Lesisz - klasa 5
Ksawery Pawlik - klasa 5
Gratulujemy małym artystom zdolności wokalnych i recytatorskich, a zwycięzcom konkursu zdolności plastycznych i kreatywności.
47
DZIEŃ ZIEMI
W piątek przypadało największe międzynarodowe święto ekologii – Dzień Ziemi (22 kwietnia). Tegoroczne hasło przewodnie „Invest in our planet”, czyli „Zainwestuj w naszą planetę”, zwraca uwagę na konieczność współpracy i wprowadzania zmian na różnych płaszczyznach: od rządów przez przedsiębiorstwa po zwykłych obywateli. Jedną z często poruszanych kwestii jest konieczność ograniczenia roli plastiku w życiu codziennym.
Według aktualnych statystyk, przeciętny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.
Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) sięga do założeń gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci nie powinny zalegać na wysypisku, lecz w miarę możliwości stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.
Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?
Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Spróbuj na nowo odkryć sprawdzone sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reparowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.
Więcej praktycznych sposobów na zmniejszenie produkcji plastikowych śmieci o kilka kilogramów rocznie można znaleźć w artykule „Zero waste na co dzień”.
PASCHA DLA UKRAINY
- 6
"Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Gorące słowa podziękowania kierujemy do wszystkich osób - rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, które włączyły się do akcji "Pascha dla Ukrainy". Zebrane słodycze, przygotowane ciasta i wędliny zostały przekazane przez dyrekcję szkoły Renatę Storzysz, przewodniczącą SU Zuzannę Kozerę i rodziców, rodzinom ukraińskim mieszkającym w Milanowskiej Wólce i Schronisku Młodzieżowym w Nowej Słupi. Spotkania z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy były wzruszające dla obu stron. Niezwykle istotnym momentem było poświęcenie pokarmów przez ks. Adama Bujka z Psar. W akcji brała udział nie tylko społeczność szkolna naszej placówki, ale również mieszkańcy Nowej Słupi, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia, MOPS-u, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi. Spotkania z uchodźcami wywołały wiele dobrych emocji. Rodziny ukraińskie ze łzami w oczach dziękowały za okazane serce, tym bardziej, że te wielkanocne spotkania były dla nich prawdziwą niespodzianką. Kateryna Riumszyna napisała na tę okoliczność wiersz- podziękowanie, którego treść można przeczytać poniżej:
Варшава,16 марта,
Сидим на вокзале, теряя сознание.
Нам бы поспать хоть немного в кровати,
Но у судьбы свои распорядки.
Покупаем билеты, мы возвращаемся
На родину, но под обстрелы..
«Куда же вы, господи, давайте поможем»,
- Вдруг слышим разочарованный позади голос.
Нашли нам местечко, довольно уютное,
И разрешили ночь переждать.
И вот подвернулся такой разговор,
Якобы комнату смогут найти нам.
Вещи собрали, за собой все убрали,
Взяли билет и побежали..
Мы в неизвестность утонули по горло,
Ведь ничего по сути не знали.
Встретили нас, помогли разобраться
И знаете, нам не дали комнату,
Такую маленькую, которой мы жаждали ,
Но мы не расстроились,ведь нам дали дом..
Второй родной дом, где кружит детвора
И близкие люди хотят обнимать.
Нам дали уют, нам дали любовь,
Которую мы просто боимся принять.
От всей души говорим мы «dziękuję»
За ваше сердце и щедрую душу.
Спасибо за торты, все было вкусно!
В мире вы самые добрые люди!
Мы будем ждать Вас, как только вернемся
В нашу страну к родным городам.
Встретим вас по высшему разряду
С украинским хлебом и солью в руках!
ZAWODY TANECZNE - MAŁOGOSZCZ 2022
- 12
W sobotę, 23 kwietnia 2022 roku, w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu zaprezentowały się zespoły i formacje taneczne z całej Polski. Naszą gminę i szkołę reprezentowały dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne w Akademii Tańca Magic prowadzonej przez p. Ewelinę Barwicz.
W 26 Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tanecznych Małogoszcz 2022, udział wzięło 61 formacji tanecznych m.in. z Warszawy, Jastrzębia Zdroju, Dębic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Kielc i oczywiście Nowej Słupi. Na parkiecie hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących blisko 1400 tancerzy zaprezentowało 70 choreografii w różnych stylach tańca:
- taniec nowoczesny,
- show Dance,
- jazz Dance i modern Dance oraz
- inne formy w poszczególnych kategoriach wiekowych do: lat 8, 9-12 lat, 13-15 lat, powyżej 16 lat,
- tancerze w kat. 30+
Zmagania uczestników Konfrontacji oceniało jury, które spośród 61 formacji wyłoniło zdobywców Grand Prix, Złotych, Srebrnych, Brązowych Laureatów.
Tancerze z grupy młodszej w składzie: Wiktoria Góźdź - oddz. przedszkolny, Stanisław Samson – gr. „0”, Laura Hińcza – kl. I, Iga Kończak, Julia Miśta, Zuzanna Lipiec, Aleksandra Skuza – kl. II a, Karolina Iwańska, Wiktoria Czechowska - kl.II b, Maja Brodawka, Natalia Iwańska – kl.IV zaprezentowali choreografię „Skąpani w słońcu”, dzięki której zostali ZŁOTYMI LAUREATAMI.
Dziewczynki z grupy starszej: Nadia Siejka – kl.II b, Maja Bymek - kl. III, Julia Żebrowska, Katarzyna Żebrowska - kl. VII a, Weronika Błędzińska – kl. VII b, Jowita Jakubowska- kl. VIII a zaprezentowały choreografię "W blasku księżyca" i zostały SREBRNYMI LAUREATAMI.
Gratulujemy uczniom, jak również trenerce Pani Ewelinie Barwicz wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów w tanecznej karierze. Przynosicie dumę i sławę naszej szkole.
WYJAZD NA MECZ KORONY KIELCE
- 4
W ramach współpracy jaka została zaproponowana przez klub pomiędzy Koroną Kielce a gminą Nowa Słupia, Korona S.A. przeznaczyła bilety na mecz dla uczniów klas IV - VII naszej szkoły. Wyjazd 31 osób odbył się w sobotę, 23 kwietnia pod kierunkiem pani Małgorzaty Prochenki - Cieśla i pana Jacka Góry.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Archiwum Aktualności