Debaty, konferencje, koncerty, materiały edukacyjne to jedynie część inicjatyw związanych z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia upamiętniające największy w XIX w. polski zryw narodowy są oddaniem hołdu poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.
Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego
Konkurs plastyczny
W ramach szkolnych obchodów 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny przedstawiający projekt biżuterii powstańczej w formie przypinki lub projekt zaproszenia na uroczysty apel w ramach obchodów rocznicowych. Na konkurs wpłynęło 14 prac uczniów z klas IV – VIII. Jury, oceniając brało pod uwagę wartości estetyczne i artystyczne prac.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
● projekt przypinki
I miejsce
Ksawery Pawlik
II miejsce
Kinga Góźdź i Kajetan Pawlik
● projekt zaproszenia
I miejsce
Lena Jurasz
II miejsce
Mikołaj Ogłaza
III miejsce
Ksawery Pawlik
Z Laboratorium Przyszłości dla babci i dziadka
Uczniowie klasy III b, przygotowywani przez wychowawczynię panią Agnieszkę Rogulę i nauczyciela muzyki pana Jacka Górę, nagrali dla wszystkich, a szczególnie własnych babć i dziadków, piosenki w pozyskanym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości studiu filmowym. Młodzi artyści prezentują dwie piosenki Moja babcia i mój dziadek oraz U babci jest slodko. Występ przed kamerą był nowym doświadczeniem, ale klasa już planuje kolejne. Nagrania i montażu dokonał pan Robert Domański.
„Historia w sztandarze zapisana"
W związku z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Kustosze muzeum przedstawiają historię powstańczych sztandarów na przykładzie chorągwi oddziału Jurijewicza: 21 młodych ludzi, którzy z Kijowa ruszyli na odsiecz powstaniu. Omawiają pochodzenie trzech herbów i ich znaczenie. Dodatkowo prezentują miejsce, w którym stał dom - ostatnia kwatera konspiracyjna Romualda Traugutta.
Konkurs recytatorski
17 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski zorganizowany w ramach szkolnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W przedsięwzięciu wzięło udział 16 uczniów z klas IV – VIII. Recytowali oni utwory poetyckie oraz fragmenty prozy nawiązujące do najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej. Poziom deklamacji był bardzo wysoki. Uczestnicy wykazali się doskonałym opanowaniem tekstów, ich zrozumieniem, właściwą dykcją i odpowiednią intonacją. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.
I miejsce
Krystian Mroczkowski
Maja Lesisz
Kajetan Pawlik
II miejsce
Martyna Mierzejewska
Albert Kozłowski
Oliwia Płoskonka
Dominika Świetlik
Ksawery Pawlik
III miejsce
Wiktoria Lesisz
Miłosz Górecki
Weronika Błędzińska
Dagmara Gębura
Kinga Góźdż
Wyróżnienia
Zuzanna Ulińska
Igor Hińcza
Adam Gostomski
Wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego serdecznie gratulujemy!
MOJA WALENTYNKA - konkurs plastyczny
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Moja Walentynka".
WARSZTATY EDUKACYJNE
- 39
11 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie dla grup przedszkolnych i uczniów klas I - IV. Podczas zajęć każdy uczestnik mógł stworzyć własne mydełka glicerynowe o rozmaitych wzorach, zapachach i kolorach z wybranymi dekoracjami typu: muszelki, cekiny, nasiona, koraliki itp. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadał jak wykonać i jakie właściwości posiadają kosmetyki ręcznej roboty, które mogą być nie tylko dekoracją, ale i pamiątką. Dziecięce wytwory będą także wspaniałym prezentem dla babć i dziadków z okazji ich święta.
Kartki świąteczne.
Realizując priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące wychowania zmierzającego do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na dobro, nawiązaliśmy współpracę ze Szkolnym Wolontariatem Zespołu Szkół Nr 3 w Kielcach (VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego i Technikum Nr 8).
W ramach wspólnego działania uczniowie należący do Szkolnego Wolontariatu, przygotowali z pomocą swoich kolegów i koleżanek, kartki świąteczne dla samotnych mieszkańców Domu Opieki Społecznej na ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Uczniowie z klasy VIII a wypisali życzenia, zaś przedstawiciele klasy VIII b wraz z pedagogiem panią Agnieszką Pawlik-Osuch, która koordynowała tą akcję, przekazali je do Centrum Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kielcach. O akcent religijny, zadbał nasz katecheta ksiądz Michał Mazur, przekazując obrazki świętych z modlitwami. Kartki zostały dołączone do bombek i ozdób przygotowanych przez licealistów.
„ Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”
Kielecki Teatr Lektur przygotował dla uczniów klas siódmych i ósmych spektakl teatralny na temat „ Kartki z pamiętnika” w oparciu o lekturę Mirona Białoszewskiego „ Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Widowisko zachwyciło młodych widzów w dniu 13.01.2023 r. a sceną teatru był Dom Kultury w Rudkach.
Sztuka odgrywana przez aktorów oddziaływała poprzez tekst główny, ale też poprzez tekst modlitwy, którą warszawiacy odmawiali w piwnicach, gdzie się ukrywali.
„ Od bomb i samolotów – wybaw nas, Panie,
Od czołgów i goliatów – wybaw nas, Panie
Od pocisków i granatów – wybaw nas, Panie
Od miotaczy min – wybaw nas, Panie
Od pożarów i spalenia żywcem – wybaw nas, Panie
Od rozstrzelania – wybaw nas, Panie
Od zasypania – wybaw nas , Panie”.
Efekty dźwiękowe to kolejny element wzmacniający sztukę, np.( huki, wybuchy, strzały, odgłosy spadania gruzu itp. oraz efekty świetlne, m.in. ogień, kurz, noc, dzień… . Spektakl pokazał życie warszawiaków w domach, piwnicach, gruzach, zawaliskach, kanałach i na ulicy. Bohaterowie widowiska to zbiorowość warszawskiej kamienicy, ale postacią wiodącą i znaczącą dla utworu scenicznego był Miron Białoszewski – poeta, mieszkaniec stolicy, uczestnik powstania warszawskiego trwającego od 1.08.1944 r. [ nietypowego dnia Słonecznika ] do 2.10.1944 r.
Dziękujemy organizatorom za wyjątkowe przeżycia, wiedzę z historii, historii literatury i form teatralnych.
Wycieczka do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie
- 36
12 stycznia uczniowie klas 0, I a oraz I b wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Wyjątkową atrakcją, która czekała na uczestników wycieczki były warsztaty zdobienia bombek. Mieliśmy okazję zaprojektowac i stworzyć własną najpiękniejsza bombkę, uczniowie własnoręcznie ozdabiali swoje bombki brokatem według własnego pomysłu i uznania. Po wykonaniu ozdób udaliśmy się na halę produkcyjną, aby z bliska przyjrzeć się pracy ludzi zatrudnionych w fabryce. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Podpatrywaliśmy jak bombki nabierają pięknych barw oraz przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Ozdoby wieszane na naszych choinkach tworzą niezwykle bajkowa atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku ubieramy świąteczne drzewko-dekorujemy je, od wielu lat delikatnie bierzemy do rąk kruche, szklane, wielobarwne bombki, niesamowicie prezentujące się na zielonych galązkach. Od lat najpiękniejsze na świecie bombki produkują polskie fabryki min. Fabryka Bombek w Nowej Dębie, którą mieliśmy okazję odwiedzić.
Przedstawienia profilaktyczne
W dniu dzisiejszym kolejni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniach profilaktycznych. Starsi otrzymali garść informacji o zdrowym odżywianiu się i pozytywnym wpływie aktywność fizycznej na zdrowie. Zaś nasi najmłodsi wychowankowie obejrzeli bajkę, której głównym motywem było promowanie wartości dobra, przyjaźni i miłości.
Agnieszka Pawlik-Osuch
31
PODSUMOWANIE ŚWIĄTECZNEGO KIERMASZU
- 21
W dniach 05 – 23.12.2022 w Naszej Szkole odbył się wspaniały Świąteczny Kiermasz. Wszyscy włożyli wiele pracy i serca w jego przygotowanie. Rodzice zaangażowali się najbardziej, z czego ogromnie się cieszymy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w przepiękne świąteczne dekoracje, upominki wykonane przez dzieci, rodziców, pracowników szkoły. Bożonarodzeniowe ozdoby przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Codziennie odbywała się sprzedaż pysznych domowych ciast, babeczek, pierniczków, rogalików. Finalnie zebraliśmy ogromną sumę 5.765,80 zł. Cały dochód uzyskany z kiermaszu zostanie w całości przekazany na budowę placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Nowej Słupi.
Z całego serca dziękujemy:
- p. Wioletcie Pankowskiej, za przepiękne misie, cudowne krasnale, kolorowe bałwanki, renifery, anioły, śnieżne zawieszki;
- p. Agacie Sitek za wykonanie choinek, stroików, ozdób świątecznych;
- p. Elizie Iwańskiej, p.Sylwii Trepka, p.Annie Samson, p.Agnieszce Brodawce za własnoręcznie robione bombki;
- p. Milenie Kozłowskiej za szydełkowe anioły;
- p.Marlenie Kot za wykonane świeczniki;
- p. Dorocie Majeckiej – Siejka, p.Barbarze Dwojewskiej, p. Małgorzacie Brackiej za przekazanie świątecznych ozdób;
- p.Dominice Śliwińskiej za pachnące lawendą woreczki oraz wesołe krasnale;
- p.Magdalenie Spelak, p.Darii Sadowskiej za przekazane ozdoby choinkowe;
- p.Emilii Dudek, p.Ewie Szmalec, p.Monice Cieślik, p.Annie Kwiatek, p.Małgorzacie Góźdź, p.Ewelinie Dudzic, p.Monice Czechowskiej za przepiękne świąteczne stroiki;
- p. Małgorzacie Bęben za przekazanie aniołów, bieżników i serwet wykonanych na szydełku
- p. Izabeli Gawlik za gipsowe zawieszki choinkowe i kartki świąteczne.
Dziękujemy paniom z trójek klasowych oraz pani Dominice Gajewskiej za pomoc i przygotowanie przepysznych ciast, pachnących pierniczków, rogalików, kolorowych babeczek. Ze słowami podziękowania zwracamy się do pań z Klubu Seniora „Ostoja” i z Koła Gospodyń Wiejskich „Ostojanki” z Nowej Słupi. Dziękujemy serdecznie za przekazanie na kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób i wypieków. Podziękowania kierujemy również do osób kupujących: pracowników Szkoły Podstawowej, Technikum nr 6, pracowników Miasta i Gminy Nowa Słupia, rodziców, a także do dzieci, które swoją hojnością wsparły Radę Rodziców. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszej aktywności podczas zakupów, a także szczodrości, życzliwości i akceptacji dla naszej inicjatywy.
Składamy najserdeczniejsze podziękowania dla Dyrekcji szkoły za możliwość zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu oraz dla wszystkich osób, które okazały nam wsparcie i pomoc.
Kiermasz zorganizowały i poprowadziły panie: Anna Stachyra - Hińcza i Eliza Iwańska.
Zarząd Rady Rodziców
SP w Nowej Słupi
Lekcja historii klasy VIIIb w Kielcach
21 grudnia 2022r. tuż przed zimową przerwą świąteczną uczniowie klasy VIIIb udali się do Ośrodka Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach. Wyjazd był nagrodą dla klasy za udział Krystiana Mroczkowskiego w konkursie historycznym.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej powstał w murach dawnego więzienia kieleckiego. To miejsce, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z historią miasta i regionu wplecioną w historię naszego kraju: od insurekcji kościuszkowskiej poprzez powstania, aż po Legiony i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wystawa łączy elementy multimedialne i realistyczne. Bardzo duże wrażenie na uczniach zrobiła część więzienna, autentyczne cele więzienne oraz karcer. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały Pani Renata Jadwidzic i Pani Pawlik-Osuch.
28
Prelekcja na temat bezpieczeństwa i pierwszej pomocy przeprowadzona przez strażaków z OSP w Nowej Słupi
- 19
ŚWIĄTECZNA POMOC DLA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY
Jak co roku Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało świąteczną zbiórkę dla potrzebujących mieszkańców naszej gminy. W ramach tej zbiórki można było przynosić do szkoły artykuły spożywcze i chemiczne oraz skromne datki pieniężne.
W akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Za zebrane środki pieniężne zakupione zostały dodatkowo artykuły spożywcze i chemiczne. Świąteczne paczki zostały dostarczone do czterech rodzin z naszej gminy.
Podziękowania dla wszystkich, którzy otworzyli swoje serca i wzięli udział w naszej akcji. Największym podziękowaniem są uśmiechy na twarzach i wdzięczność obdarowanych.
Dziękujemy Bardzo!
ŻYCZENIA
Szanowni Rodzice, Pracownicy Szkoły, Drodzy Uczniowie,
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia,
przyniosą Wam radość, pokój i wzajemną życzliwość.
Niechaj staną się źródłem wzmacniania ducha,
który pomoże spełnić Wasze najskrytsze marzenia!
Pięknej choinki, pysznych pierników, mnóstwa prezentów
i niezapomnianego czasu z bliskimi.
Niech każdy nowy dzień 2023 roku
zapisze stronę Księgi Życia dobrymi doświadczeniami.
Dyrektor szkoły
Renata Storzysz
Podsumowanie roku kulturalnego 2022 z udziałem naszych uczennic
Archiwum Aktualności