Do stolicy polskich Tatr uczniowie klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum im. Bł. Ks. B. Markiewicza w Nowej Słupi dotarli 11 września 2016 r., w niedzielę. Atrakcyjny wyjazd do zimowej stolicy Polski był dla uczniów nagrodą za zdobycie drugiego miejsca w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom - ,, Budujemy razem ‘’. Jeszcze jako uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Jeziorku stworzyli oni bardzo piękny i poruszający plakat promujący takie wartości, jak: tolerancja, zrozumienie, pomoc drugiemu człowiekowi, empatia i wspólne dążenie do celu. Pobyt w górach był bardzo udany i wartościowy, ponieważ młodzież naszej szkoły spojrzała na Zakopane z wielu stron.
ZAKOPANE…geograficznie
Uczniowie wraz z opiekunami zamieszkali w hotelu Diamond’s – Rzemieślnik, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Giewont, zwieńczony 15 – metrowym stalowym krzyżem. Na początku pobytu w górach uczestnicy wycieczki weszli na Gubałówkę (1120 m ) – szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Ponadto zwiedzili także jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych dolin w Polsce – piękną Dolinę Kościeliską. Jest to długi na około 8 km wąwóz o stromych zboczach usianych dolomitowymi skałami, w których jest wiele jaskiń i szczelin. Dnem doliny płynie i romantycznie szumi Kościeliski Potok. Bardzo przyjemny był też spacer do Kuźnic, gdzie rozpoczyna się pierwsza sekcja kolei linowej na Kasprowy Wierch, najliczniej odwiedzany szczyt polskich Tatr. Po drodze można było zobaczyć Wielką Krokiew, skocznię im. Stanisława Marusarza.
ZAKOPANE…religijnie i kulturowo
Już w dzień przyjazdu młodzież była na mszy w swojsko brzmiącym kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża. Prawdziwą perełką sakralną Zakopanego jest drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1847 roku. Nie opodal znajduje się cmentarz na Pęksowym Brzyzku, miejsce zadumy, miejsce szczególne, gdzie spokój wieczny znaleźli ludzie zasłużeni dla Tatr i Zakopanego, m.in. Sabała, Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer czy literacki ,, ojciec” Koziołka Matołka – Kornel Makuszyński. Wielkie wrażenie na uczniach naszej szkoły zrobiło także Sanktuarium Niepokalanego Serca Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kościół został wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego 13 maja 1981 roku. Z kolei w Muzeum Tatrzańskim nowosłupscy młodzi podróżnicy obejrzeli stroje góralskie, elementy wyposażenia i wnętrza ludowych chałup podhalańskich oraz wystawy przyrodnicze.
ZAKOPANE…rozrywkowo
Aby wycieczka nie była zbyt poważna i nudna dla młodych ludzi, należy zawsze do jej programu wprowadzić elementy ,, rozluźniające”. A zatem tradycji stało się zadość i młodzież: bawiła się na dyskotece, biegała za trepkami i oscypkami po Krupówkach, grała w kręgielni i pływała w zakopiańskim Aqua Parku. Hej!
Zdjęcia z wyjazdu