21.09.2017 r. uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy Haliny Miśkiewicz, p. Barbary Pawlik i p. Małgorzaty Bęben wzięli udział w przedsięwzięciu profilaktycznym „Kochane Pierwszaki”. Odbyło się ono w Hali Legionów w Kielcach. Atrakcyjne dla dzieci pokazy Policji i Straży pożarnej, związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz zabawy
i konkursy na długo pozostaną w pamięci dzieci.
„Kochane Pierwszaki”
Zdrowa przyszłość, uprawianie sportu- częścią życia uczniów
Kierując się tegorocznym hasłem projektu Erasmus+, uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczycieli p. Jacka Góry i p. Ewy Pikus przeprowadzili dnia 19.10.2017 r. zajęcia sportowe ze swoimi młodszymi kolegami z klasy III a.
Zajęcia te były zwieńczeniem pracy piątoklasistów, którzy opracowali własne zasady gry w ringo.
Konkurs plastyczny: „Czyste powietrze w Górach Świętokrzyskich”
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Jagoda Czekaj z klasy Via zajęła 2 miejsce w Konkursie plastycznym: „Czyste powietrze w Górach Świętokrzyskich”. Uczniowie z kl. IV-VII mieli wykonać plakat, którego celem było uświadomienie społeczeństwu szkodliwości spalania śmieci i promowanie odnawialnych źródeł energii. Konkurs był organizowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Gminę Nowa Słupia.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Czy to prawda … ? , że „ Praca czyni wolnym?”
20 października 2017 r. we wczesnych godzinach porannych uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi wraz z opiekunami ( p. I. Wieczorek, P. Pawlik , G. Czechowską) i przewodnikiem Biura Podróży „ Horyzont” z Ostrowca Św. wyruszyliśmy na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Podróż zajęła nam kilka godzin, ale na miejsce dotarliśmy na czas. Tam czekali na nas przewodnicy, którzy przenieśli nas w swoich opowieściach do czasu II wojny światowej. Oprowadzali nas po obozach pracy i zagłady – Auschwitz , Birkenau , co się tłumaczy z jęz. niemieckiego Oświęcim - Brzezinka. Jeńcami tych obozów mieli być przestępcy polityczni z czasów II wojny. Okazało się, że było to miejsce masowej zagłady: Polaków, Żydów z całej Europy, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Zostaliśmy oprowadzeni po nazistowskich obozach - pracy przymusowej aż do zagłady oraz obozie koncentracyjnym wyposażonym w komory gazowe i krematoria. W czasie zwiedzania usłyszeliśmy wiele niezwykle trudnych aż przerażających informacji np. o wykańczającej pracy jeńców, o życiu w obozie pracy, o racjach żywnościowych, o higienie, o traktowaniu ludzi czy leczeniu chorych. Wszystko to, co widzieliśmy ( mnóstwo butów,bucików, toreb, torebek, koszyków, walizek, okularów) i usłyszeliśmy przeraziło nas. Ile ta okropność zniszczyła ludzkich istnień !!! I to wszystko pod płaszczykiem fałszywej propagandy „ Arbeit macht frei”. Wszystko to poruszyło nas do granic niemożliwości. Poczuliśmy ogromny smutek, ból żałość i współczucie dla tych, którzy tam zginęli, którzy tam musieli być i zginąć „ w piekle pracy”. Mogliśmy empatycznie przenieść się w klimat tego miejsca i czas wydarzeń słuchając uważnie opowieści przewodników. O sytuacji – jaka miała tu miejsce – nikt chyba nie pomyślał, by wróciła. Była to niezapomniana lekcja historii, patriotyzmu, religii, etyki i internacjonalizmu, szacunku do samego siebie i drugiego człowieka. To lekcja miłości i pokory. Nie do wiary, że „Człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los”.
Późnym popołudniem, jeszcze w blaskach jesiennego słońca, ale już i lekko opadającą mgłą dojechaliśmy do Krakowa nad Wisłę. Cóż , by zwiedzić – dawną stolicę Polski – trzeba wiele czasu. My, spacerkiem przeszliśmy na, Stare Miasto, pod Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, Barbakan i oczywiście Sukiennice.
Urocze jest to miejsce w blasku nikłego światła ulicznego, gdzie parkują białe dorożki zaprzężone w rącze rumaki, by wieczorami krążyć uliczkami grodu Kraka i smoka wawelskiego i rozmyślać podobnie jak K. I. Gałczyński: „ ZACZAROWANA DOROŻKA // ZACZAROWANY DOROŻKARZ // ZACZAROWANY KOŃ//”.
Trzymaj formę z Erasmus+
VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
Tegoroczna akcja ŚDTM była wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw przygotowania, podczas których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw, odpytywania, przygotowywania zadań, plakatów, potem już 29 września, sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Atrakcją w tym roku była wersja „Szkoła i miasto”. W związku z tym nasi uczniowie pod opieką nauczycielki matematyki pani S. Lipiec wybrali hepeningową tabliczkę mnożenia w środowisku.
Okazało się, że prawie wszyscy pytani doskonale poradzili sobie z działaniami matematycznymi,
a pomysł takiej interpretacji nauki matematyki bardzo się spodobał.Równie wysoki poziom i oceny osiągnęły zadania przeprowadzone w szkole przez uczniów.
Tytuły eksperckie otrzymało 27 uczniów. Wszyscy doskonale się bawili.
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję zarówno w szkole jak i środowisku.
Koordynator akcji w szkole: Iwona Wieczorek
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za trud włożony w wychowywanie i kształcenie. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wyrazili obecnym i emerytowanym nauczycielom oraz pracownikom szkoły, wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. W przeddzień ich święta przedstawili bogaty program artystyczny - koncert życzeń dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla ich codziennej pracy.
Podczas uroczystości wręczone zostały również stypendia z Programu "Sakiewka Zbója Madeja" dla sześciorga uczniów naszej szkoły.
Po zakończonej akademii uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, podziękowania, wręczyli słodkie upominki i przekazali kwiaty na ręce Dyrektora Pana Rafała Karcza i Wicedyrektor Pani Renaty Storzysz.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Pan Andrzej Gąsior, Z-ca Wójta Gminy Pan Włodzimierz Zaręba, Przewodniczący Rady Gminy Pan Sylwester Kozłowski oraz emerytowani nauczyciele. Zaproszeni goście podczas krótkich wystąpień przekazali również życzenia pracownikom oświaty.
Konkursy biblioteczne
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VII Szkoły Podstawowej i II – III Gimnazjum
do udziału w konkursach:„KSIĄŻKA DO KTÓREJ CHĘTNIE WRACAM”
„BY CZYTAĆ SIĘ CHCIAŁO, ZAKŁADKĘ ZRÓB WSPANIAŁĄ”
Szczegółowe informacje do pobrania: Konkursy.pdf
Spektakl „Domek z piernika”
04.10.2017 r. dzieci z klasy „0” oraz uczniowie klas I, II, III a i III b wyjechali do Kielc na spektakl pt.: „Domek z piernika” oparty na klasycznej bajce o Jasiu i Małgosi. Podczas oglądania przedstawienia dzieci podziwiały piękne dekoracje i bardzo ciekawą grę aktorów. Zapamiętały ważne przesłania płynące ze sceny tj.: żyj w harmonii z przyrodą, dbaj o środowisko naturalne, zdrowo się odżywiaj. Po spektaklu wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
„ Mój wymarzony dzień w szkole”- konkurs rozstrzygnięty!!!
Erasmus+ GOAL to projekt dla aktywnych. Nie ma to jednak, jak zwiększona aktywność szarych komórek. We wrześniu mieli szanse je wytrenować nasi szkolni humaniści.
Do pracy wzięli się pisarze!
Zadanie konkursowe polegało na opisaniu wymarzonego dnia w szkole.
Wśród licznych prac na uwagę zasłużyło opowiadanie Oliwii Jaworskiej, która nie tylko świetnie poradziła sobie z formą i stylem, ale i zaskoczyła komisję opisem swej pasji. I wiemy już, że mamy w naszym gronie mistrzynię układania kostki Rubika.
Ex aequo 2 miejsce zajęły koleżanki Oliwii z klasy VII- Oliwia Lauko i Wiktoria Pająk. Dziewczęta również bardzo interesująco opowiedziały o swoim wymarzonym dniu w szkole. Okazuje się, że Wiktoria nie miałaby nic przeciwko pokazowi psich talentów, a Oliwia marzy o bardzo aktywnym i wypełnionym po brzegi dniu.
Jedyny w nagrodzonym gronie chłopiec- Krzysztof Witkowski ( 3 miejsce) napisał swą pracę naprawdę ,,po męsku”. I choć mnóstwo w niej konkretów- liczb, procentów i planów, to nie zabrakło nawet czekoladowej fontanny!
Ciekawe elementy pojawiły się też w pracach plastycznych, które tworzyli najmłodsi. Kolorowe, wesołe i oryginalne dzieła sprawiły nie lada kłopot komisji, której ciężko było wybrać najlepsze prace. Udało się jednak wytypować zwycięzców, którymi zostali:
I Krystian Mroczkowski kl. III b
II Helena Ponikowska kl. II, Julia Gałka kl. III a
III Dominik Miśkiewicz kl. IV b
Wyróżnieni: Wiktor Lasota kl. II, Julia Głowacka kl. III a, Lena Danielska kl. IV a, Artur Zbrożyna kl. IV a, Zuzanna Wróblewska kl. IV b.
Zwycięzcom literackich i plastycznych zmagań konkursowych serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do dalszego aktywnego udziału w działaniach projektu Erasmus+ GOAL!
Podsumowanie ankiety sportowej projekty ERASMUS + w Szkole Podstawowej
"Sakiewki Zbója Madeja" 2017