W piątek 23 maja odbyła sie wycieczka uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły do Wieliczki i Oświęcimia.
Naszym celem było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Kopalnię Soli w Wieliczce zwiedzaliśmy przez 3 godziny, pokonując ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I-III). Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o historii powstania pokładów soli, trasy turystycznej oraz oprowadziła po najciekawszych miejscach w kopalni. Zwiedziliśmy m. in. Komorę Janowice, Komorę „Spalone”, Komorę Pieskowa Skała, kaplicę św. Kingi, Komorę Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się również, że wielicka kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – sięga na głębokość 64 metrów, zaś ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Łączna długość chodników przekracza 300 km. Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu – stała temperatura (ok. 14-16 °C), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia. Sprzyja on osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Niektórzy uczniowie lecznicze działanie mikroklimatu zauważyli już podczas zwiedzania kopalni. Jednym z etapów zwiedzania kopalni było obejrzenie filmu w technologii 5D przedstawiającego najważniejsze dzieje kopalni.
Następnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Oświęcimia do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam również pani przewodnik bardzo przystępnie przybliżyła nam historię i znaczenie tego miejsca. Opowiedziała nam o codziennym życiu obozowym oraz dramatach blisko 1.5 mln. ludzi, którzy tam zostali zamordowani. Odwiedziliśmy wybrane budynki i obiekty w Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau. Obejrzeliśmy również bardzo wiele fotografii przedstawiających fragmenty z życia obozowego a także wiele przedmiotów codziennego użytku (pasiaki, przedmioty więźniarskie, przedmioty pochodzenia esesmańskiego, walizki, buty i in. ).
Wycieczka pomimo upalnego dnia i dużego zmęczenia na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.