W dniu 26 lutego 2013 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.
W czasie kilkugodzinnego pobytu z wielkim zainteresowaniem i ciekawością zwiedziliśmy wystawy stałe. Pracą naszych mięśni wyprodukowaliśmy prąd elektryczny, doświadczyliśmy rozchodzenia się różnego rodzaju fal : dźwiękowych, świetlnych. Mogliśmy się przyjrzeć jak powstaje tornado, a także co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Zwiedzając wystawę „ Wszystko gra” odkryliśmy tajemnice fizyki dźwięku oraz słuchu człowieka. Wykorzystując przedmioty codziennego użytku takie jak np. szklane butelki, kamienne płytki mogliśmy poznać rozmaitość barw dźwięku oraz różne sposoby jego powstawania. „Zobaczyliśmy” falę dźwiękową rozchodzącą się powietrzu. Wszyscy mogli spróbować gry na laserowej harfie, dowiedzieć się skąd bierze się dźwięk na winylowej płycie. Doświadczenia , które można było samodzielnie wykonać i zgromadzone eksponaty poszerzyły naszą wiedzę dotyczącą dźwięków.
Z dużą uwagą uczniowie zwiedzili wystawę „Człowiek i środowisko” Zgromadzone tutaj eksponaty pozwoliły zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Mogliśmy zmierzyć długość ludzkiego jelita, docenić odkrycie Roentgena. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się przestrzenny, składany model ludzkiego ciała, niektórzy uczestnicy wracali do tego stanowiska wielokrotnie. Zapewne z anatomii otrzymają celujące oceny. Niektórzy dużo czasu poświęcili na łączeniu źródeł i odbiorników energii elektrycznej w zamknięte obwody, tak aby można było zaobserwować skutki przepływu prądu. Zadbali także o to, aby w kranach popłynęła woda.
Nie odwiedzając lekarza można było posłuchać własnego serca, sprawdzić, czy ono dobrze pracuje. Dowiedzieć się czy słyszymy wszystkie dźwięki z otaczającego świata, które ucho zdrowego człowieka powinno odbierać. Nie wszyscy byli zadowoleni z wyniku tego doświadczenia.
Odwiedzając laboratorium kryminalistyczne można było zobaczyć pod mikroskopem zebrane materiały. Niektórzy na pamiątkę pobytu otrzymali odciski swoich linii papilarnych i zgłębili metody otrzymywania odcisków.
Następnie udaliśmy się do planetarium – Niebo Kopernika. Podczas godzinnego seansu, najpierw obejrzeliśmy pokaz nieba nad Warszawą. Poznaliśmy konstelacje gwiazd obserwowane w różnych porach roku. Poruszając się w czasie o kilka wieków wstecz oraz w przyszłość mogliśmy zaobserwować układy gwiazd, które w danej chwili pojawiły się na niebie, lub dopiero się pojawią. Korzystając z możliwości współczesnej techniki w kilka chwil prześledziliśmy fazy Księżyca. Dopełnieniem pobytu w planetarium była projekcja filmu pt. „Niezwykle planety”. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące liczby planet krążących poza Układem Słonecznym, w poszukiwaniu planety podobnej do Ziemi i życia we Wszechświecie dotarliśmy do granic obecnych możliwości poznawczych. Posługując się jednostkami astronomicznymi, latami świetlnymi odbyliśmy podróż do odległych pozasłonecznych układów, fascynujących gwiazd wokół których krążą wyjątkowe planety.
"Na deser" w drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonalds. Każdy wybrał ulubione menu. Kolejny przystanek - Nowa Słupia.
Uważam, że dzień spędzony w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie był bardzo udany, potwierdzeniem tych słów było pytanie uczestników o termin kolejnej wycieczki do tego niezwykłego skarbca wiedzy.
Ewa Mądzik-Błosińska