We wtorek 16 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami pojechali do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na przedstawienie pt.,,Pinokio”.
Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o powieść Carla Collodi pod tym samym tytułem. Sztukę wyreżyserował Bartłomiej Wyszomirski. Główne role zagrali aktorzy kieleckiego teatru: Dawid Żłobiński (Pinokio), Edward Janaszek (Dżepetto), Dagna Dywicka (Wróżka). Przedstawienie opowiada o drewnianym pajacu, który ożył i o jego zabawnych, ale czasami i smutnych perypetiach. Wspaniała gra aktorów sprawia, że widz zapomina o rzeczywistości i czuje się przeniesiony w świat bajki. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zmieniające się wraz z akcją dekoracje, oświetlenie i muzyka. Na scenie aktorzy występowali w pięknych kostiumach, których autorką jest Izabela Toroniewicz - scenograf całego przedstawienia. ,,Pinokio” to pouczający i wspaniale zagrany spektakl, który pozostaje w pamięci na długo. Sztukę mogą obejrzeć nawet małe dzieci ponieważ aktorzy rozmawiają zrozumiałym językiem. Po jej zakończeniu zostaliśmy zaproszeni do garderoby i mogliśmy się lepiej przyjrzeć kostiumom oraz zobaczyć jakich kosmetyków używają aktorzy przed przedstawieniem. Zobaczyliśmy również rekwizyty aktorów. Dowiedzieliśmy się jakie zawody wykonują różne osoby zatrudnione w teatrze. Bardzo ciekawa była też historia teatru której wysłuchaliśmy.
Serdecznie polecam wszystkim spektakl ,,Pinokio”.
Antonina Bereszka
Niedawno byłam w teatrze na spektaklu pt.,,Pinokio’’ w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego . Bardzo mi się podobało. Ani jeden aktor nie zapomniał tekstu . Pinokia grał aktor Dawid Żłobiński , ale miał też drewnianą marionetkę. Wróżka miała bardzo ładną niebieską suknię i perukę. W tym spektaklu było dużo piosenek .Wystąpili w nim Dawid Żłobiński jako Pinokio (o czym już wspomniałam) ,Teresa Bielińska – kot , Dagna Dywicka – wróżka , Pelcinella marionetka, rybka Ewelina Gronowska Ośka – Dr . Sowa , Rosaura marionetka , kurczak , Beata Pszeniczna – świerszcz , Arlekin marionetka , Mirosław Bieliński – lis , Marcin Brykczyński – Ogniojad dyrektor teatru , królik , ogrodnik , Janusz Głogowski – Dr . Kruk , karabinier , rybak , Edward Janaszek – Dżepetto , Marcin Piejaś – narrator , Artur Słaboń – majster Antonio , starzec , rybak , królik , Michał Węgrzyński – dobosz , królik.
W przedstawieniu zachwycała scenografia, której autorką była Iza Toroniewicz. Według mnie ciekawym pomysłem było wykorzystanie hulajnogi, na której jeździł jeden z bohaterów. Natomiast wróżka poruszała się n specjalnym balkoniku, co dodawało jej wzrostu i podkreślało niesamowity charakter i ważność tej postaci. Doskonałym tłem dla przygód niesfornego pajaca była muzyka i piosenki Andrzeja Bieniasa.
Spektakl był naprawdę świetny , więc jeśli nie widzieliście jeszcze „Pinokia” , koniecznie wybierzcie się do teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Katarzyna Mazur