Dla Ciebie Mamo - konkurs muzyczny
Uzdolnieni recytatorzy
Dnia 23 kwietnia odbyło się podsumowanie VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Angielskiej zorganizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie rywalizowali na dwóch poziomach. Klasy 3-4 reprezentowały Michalina Dąbrowska (klasa 3) oraz Julita Gryszka (klasa 4). W kategorii klas 5-6 uczestniczkami konkursy były Helena Ponikowska (klasa 5) oraz Martyna Mierzejewska (klasa 6a). W tym roku, ze względu na pandemię, formuła konkursu została zmieniona i jury oceniało nagrane występy recytatorów.
Z wielką dumą informujemy, że wszystkie przedstawicielki naszej szkoły zajęły miejsca na podium i zostały laureatami tegorocznej edycji.
Michalina brawurowo zaprezentowała wiersz Christiny Rossetti pt. „What is Pink” i wywalczyła II miejsce. I miejsce w tej kategorii zdobyła Julita, która wcielając się w role uczennicy-skarżypyty i zniecierpliwionej nauczycielki zaprezentowała swoje zdolności aktorskie w utworze „Please, Mrs Butler” Allana Ahlberga. Mistrzynią okazywania emocji i pięknej gry głosem okazała się Martyna, która za recytację wiersza pt. „Empty House” Garetha Owena wyróżniona została I miejscem. II miejsce zdobyła Helena, która w bardzo trudnym utworze Shela Sliversteina „Sick” udawała najróżniejsze choroby, po to by nie iść do szkoły.
Wszyscy występujący zaprezentowali niezwykłe uzdolnienia artystyczne i piękną angielszczyznę. Zwycięstwo naszych uczennic motywuje do brania udziału w tego typu rywalizacjach. Poza tym, recytatorstwo w świetny sposób rozwija zdolności językowe oraz autoprezentację.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
Poniżej załączone są nagrania konkursowe. Zachęcamy do obejrzenia i posłuchania.
Olga Zyzman-Ponikowska
Podsumowanie konkursu plastycznego dla klas I - III "Laurka dla Ziemi".
W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas 1-3. Oceniając prace brano pod uwagę pomysłowość wychowanków oraz samodzielność. Klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce - Maja Brodawka - klasa III. Natalia Iwańska - klasa III. Ada Olszewska - klasa Ia.
II miejsce - Karolina Iwańska - klasa I b. Kinga Góźdź - klasa III. Oliwia Grzegorczyk - klasa Ib.
III miejsce - Mikołaj Ogłaza - klasa III. Mateusz Ogłaza - klasa II. Iga Kończak - klasa Ia.
Gratulacje.
Agnieszka Zuba.
Święto Konstytucji 3 maja
Obchodzimy w tym roku kolejnę - już 230 - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Wiek XVIII to okres upadku Rzeczpospolitej szlacheckiej. W 1772 roku nasi sąsiedzi: Rosja, Austria i Prusy dokonały I rozbioru Polski. Próbą ratowania Polski stały się obrady zwołanego w 1788 roku sejmu nazwanego później Sejmem Czteroletnim lub Sejmem Wielkim.Jego celem było wzmocnienie wewnętrzne kraju i przywrócenie jej dawnej świetności
Reformy Sejmu Czteroletniego (1788-1792)
a) reforma wojskowa- zwiększenie ilości wojsk (100 tys. armia) zrealizowano 57 tys.
b) reforma skarbowa- szlachta będzie płacić podatki od dochodów w wysokości 10%, duchowieństwo 20%, a z dóbr królewskich 50%
c) prawo o miastach 18 kwiecień 1791 (poprzedzony tzw. „Czarną Procesją” na czele, której stanął Jan Dekret- prezydent miasta Warszawy)Zwieńczeniem prac sejmu stało się uchwalenie 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Główne postanowienia Konstytucji 3 maja:
- Polska monarchią dziedziczną-
- zniesiono liberum veto i wolną elekcję
- trójpodział władzy
- władza ustawodawcza w rękach sejmu, który miał 2 izby, w izbie poselskiej 204 posłów, a w senacie 132 senatorów
- władzę wykonawczą sprawował król i straż praw (prymas + 5 ministrów
- władza sądownicza w rękach sąsiadów ziemskich, miejskich i Trybunału Koronnego
- chłopi pod opieką prawa
- zlikwidowano podział Rzeczypospolitej i wprowadzono wspólny rząd, skarb i wojsko.
Niestety próby ratowania Rzeczpospolitej okazały się spóźnione. Sąsiedzi nie pozwolili wprowadzić w życie postanowień konstytucji. Wkrótce w 1793 r. dokonali II rozbioru, a kolejny III rozbiór z 1795 r. zakończył istnienie państwa polskiego na 123 lata.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Robert Domański
Twórcy Konstytucji 3 Maja - Losowe karty (wordwall.net)
Twórcy Konstytucji 3 Maja - - Połącz w pary (wordwall.net)
Konstytucja 3 maja - Labirynt (wordwall.net)
Konstytucja 3 maja - O rety! Krety! (wordwall.net)
Wykreślanka Konstytucja 3 Maja - Znajdź słowo (wordwall.net)
Sejm Wielki. Konstytucja 3 maja. - Rozszyfruj (wordwall.net)
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja to wyjątkowy dzień dla Polek i Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
OGŁOSZENIE
4 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu świetlica szkolna będzie czynna od godz.8.00 do 14.00. Przedszkole pracuje bez zmian.
Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach
Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej:
- Od 4 maja br. uczniowie klas I-III wracają do nauki stacjonarnej w szkole.
- Od 17 maja br. uczniowie klas IV - VIII przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
- Od 31 maja br. wszyscy uczniowie uczą się już stacjonarnie w szkole.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W dniach 26-27 kwietnia odbyły się spotkania z sierż. sztab. Tomaszem Klimczewskim z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Z uwagi na sytuację epidemiczną zajęcia odbyły się stacjonarnie w reżimie sanitarnym bądź online i dotyczyły następujących tematów:
1."Bezpieczeństwo w ruchu drogowym"- jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze - oddziały przedszkolne i klasy I-III;
2."Bezpieczny rowerzysta - pierwsze uprawnienie" - przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową - klasy IV-V;
3." 4 minuty do życia" - udzielanie pomocy osobom poszkodowanym - klasy VI-VIII.
Celem zajęć było promowanie prawidłowych zachowań na drodze, poprawa bezpieczeństwa, jak również utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
16
Konkurs z okazji Dnia Ziemi rozstrzygnięty
Na ogłoszony konkurs z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia wpłynęło 11 prac.
Wszystkie prace spełniały wymagania i były wykonane na wysokim poziomie.
Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu.
I miejsce - Ex aequo Krystian Mroczkowski z kl. VI b i Lena Jurasz z kl. IV
II miejsce – Ex aequo Gabriel Śliwiński z kl. VI a i Adam Gostomski z kl. IV
III miejsce – Ex aequo Kajetan Dziekan z kl. V i Ksawery Pawlik z kl. IV
Uczniowie Ci otrzymają oceny celujące z biologii i przyrody.
Pozostałe prace zostały wyróżnione.
Za wyróżnienie uczniowie otrzymają ocenę bardzo dobrą z biologii lub przyrody.
Gratulujemy.
Komisja konkursowa
Małgorzata Prochenka-Cieśla
Adam Dwojewski.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Zostało ono proklamowane w 1995 roku na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów - 23 kwietnia - związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova.
Więcej o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich w zakładce Biblioteka szkolna. Zapraszamy!
Informacja CKE o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 25 do 27 maja 2021 r.
W 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 25 do 27 maja (wtorek – czwartek). Poniżej przedstawiamy informację CKE na temat tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Przywróć naszą Ziemię!
Zachęcamy uczniów klas VII-VIII do udziału w bezpłatnym webinarium z okazji Światowego Dnia Ziemi. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 22 kwietnia o godz.12:00. Przygotowało je Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Webinarium będzie łączyć elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W 2021R.
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały szczegółowe wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów ósmoklasisty. Dokument został podzielony na 6 sekcji. W wytycznych znalazły się m.in. informacje dotyczące środków ochrony osobistej, środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków i pomieszczeń czy dodatkowe procedury bezpieczeństwa.
FILMY EDUKACYJNE DLA RODZICÓW
Szanowni Państwo,
Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z psycholog Beatą Liwowską przygotowało dla Państwa kolejny filmik w ramach cyklu poradników edukacyjnych adresowanych do rodziców. Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu. Wszystkie filmy przygotowane w ramach cyklu "CRL uczy rodziców" dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.p
Udział w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieramto w szkole”
Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Szkolny zapraszają do udziału w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieramto w szkole”. Podczas akcji zbierane są m.in. surowce wtórne m.in. baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe czy puszki aluminiowe. Dzięki temu mniej odpadów zanieczyszcza naszą planetę., a środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży są przekazywane na wsparcie projektów misyjnych: budowę studni w Czadzie oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii. Za udział w programie uczniowie otrzymują nagrody.
Warsztaty „Budowa odporności psychicznej i równowagi emocjonalnej w aktualnej sytuacji epidemiologicznej”
Uczniowie klas IV-VIII, podobnie jak ich młodsi koledzy, wzięli udział w warsztatach pod hasłem „Budowa odporności psychicznej i równowagi emocjonalnej w aktualnej sytuacji epidemiologicznej”. Były one prowadzone online przez pedagoga szkolnego.
Tematyka warsztatów oraz czas ich trwania były dostoswane do wieku grup i ich potrzeb. Poruszaliśmy z uczniami temat emocji, zdalnej nauki. Uczniowie wskazywali swoje sposoby, jak można poczuć się lepiej podczas pandemii w trudnych dla nich sytuacjach. Otrzymali również instrukcję ze sposobami na polepszenie samopoczucia. Przypomniano uczniom również o możliwości stałego kontaktu z wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
Podsumowanie projektu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Uczniowie klas I, tuż przed przejściem na zdalne nauczanie, wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa w ramach programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Składał się on z 12 pytań podsumowujących wiedzę zdobytą podczas prowadzonych przez pedagoga zajęć. Uczniowie zaprezentowali wysoki zasób wiadomości związanych z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania na drodze, w domu, internecie czy w szkole. Uzyskując bardzo dobre wyniki. Wszyscy uczniowie otrzymali, na koniec projektu, pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i mamy nadzieję, iż wiedza pozyskana w niniejszym programie przyczyni się do propagowania bezpiecznych zachowań w życiu codziennym pierwszoklasistów.
24
Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia
Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.
78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Nauczyciel bibliotekarz poleca:
Zachęcam do obejrzenia poruszającego filmu dokumentalnego o powstaniu w getcie i o żydowskich bohaterach pod tytułem ,,Powstanie w getcie warszawskim”.
Link do filmu:
W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 roku przypada 78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, zakończyło 16 maja 1943 r. Jego główną przyczyną była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Nie miało ono właściwie żadnych szans na powodzenie, ale stanowiło odpowiedź na ludobójstwo, odwet na hitlerowcach oraz próbę obrony ludzkiej godności. W starciach zginęło ok. 7 tys. Żydów, ponad 6 tys. spłonęło żywcem, ok. 50 tys. wywieziono do obozów zagłady.
Motywem przewodnim 78. Rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą kobiety, ich perspektywa, rola i udział w powstaniu.
19 kwietnia - Dzień Pamięci o Holokauście
Zagłada Żydów- Holocaust- Shoah- „całopalenie, ofiara całopalna”, ludobójstwo.
W dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
Główną ideą obchodów Dnia Holocaustu jest uczczenie ofiar zagłady. Pamięć o tej tragedii ma też być przestrogą dla przyszłych pokoleń wobec odradzania się postaw antysemityzmu, wynikających z uprzedzeń i stereotypów.
To, co się stało podczas wojny ze społecznością żydowską było i nawet dzisiaj jest trudne do zrozumienia. Trzeba próbować nawet te najtrudniejsze doświadczenia poddawać refleksji, by zrozumieć, co możemy zrobić, by się nie powtarzały.
„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, […] krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto […]” – pisał Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Holokaust zmiótł z powierzchni polskiej ziemi 3 milionową żydowską społeczność, jedną z największych na świecie. Zagłada unicestwiła żydowskie społeczności zakorzenione na polskiej ziemi niekiedy od setek lat, zniweczyła dorobek wielu pokoleń mieszkańców żydowskich miasteczek.
Od pierwszych dni okupacji Żydzi byli obiektem niemieckich prześladowań: bito ich, poniżano i mordowano, dewastowano i rabowano żydowskie sklepy i mieszkania, palono synagogi. Od jesieni 1939 r. Niemcy zaczęli wprowadzać w Polsce antyżydowskie zarządzenia, których konsekwencją była najpierw izolacja- zamykanie w gettach, a potem fizyczna eksterminacja Żydów- w obozach koncentracyjnych w Chełmnie, Treblince, Auschwitz-Birkenau, Sobiborze.Powojenna emigracja, dobrowolna i przymusowa, na którą udała się większość ocalałych z Zagłady, dopełniły spustoszenia. Często jedynym śladem wielowiekowej obecności Żydów są, trawione przez czas, żydowskie cmentarze oraz tablice i pomniki upamiętniające ich zagładę.
Liczba żydowskich ofiar Holocaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, choć dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnej ewidencji oraz systematycznego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł od 2,6 mln do 3,3 mln osób.
Weź udział w Akcji- żonkile, która ma na celu upamiętnić poległych powstańców z warszawskiego getta. Zbrojny zryw żydowskiej ludności Warszawy wybuchł 19 kwietnia 1943 r. Walki trwały do 16 maja i pochłonęły kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Papierowy żonkil to symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach i bohaterach.
Zdjęcie przedstawia - Zniszczony las- symbol zagłady- pomnik znajdujący się w Warszawie.
Archiwum Aktualności