Nasi uczniowie i wychowankowie w II półroczu uczestniczyli w wielu programach profilaktycznych dostosowanych tematycznie do ich wieku oraz potrzeb. Zajęcia prowadziła pedagog Agnieszka Pawlik-Osuch. Do uczniów realizujących programy Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej udało się zaprosić przedstawicieli tej jednostki, którzy poprowadzili prelekcję dla uczniów.
Najmłodszymi uczestnikami zajęć byli wychowankowie grupy 6-latków, spotykali się oni by poznawać przygody patyczaka w ramach międzynarodowego programu rekomendowanego „Przyjaciele Zippiego” wspierającego zdrowie psychiczne. Dzieci uczyły się różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami oraz doskonalili relacje z innymi ludźmi.
Uczniowie klasy II uczestniczyli w programie „Nie pal przy mnie, proszę !!” podczas którego, omawialiśmy aspekty związane ze zdrowiem oraz niebezpieczeństwami, jakie wynikają z przebywania w towarzystwie osób, które palą papierosy. Temat edukacji antytytoniowej był również omawiany w klasie IV, podczas zajęć pod nazwą „Bieg po zdrowie”. Uczniowie brali aktywny udział w lekcjach, tworząc np. komiksy promujące asertywne formy wypowiedzi.
Aktywną formę miał również projekt, który realizowaliśmy wraz z uczniami klasy VI - „Trzymaj Formę”. Uczniowie, promując zdrowe odżywianie, wybrali tematykę zajęć oraz przygotowali ćwiczenia dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klasy III a. Zgodnie z przygotowanym scenariuszem zajęć przeprowadzili lekcję, podczas której młodsi uczniowie brali aktywny udział.
Uczniowie z klasy VI rozpoczęli również realizację rekomendowanego programu profilaktycznego „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, który będzie kontynuowanyw następnym roku szkolnym. Celem spotkań jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami.
Najstarsi uczestnicy zajęć realizujący program profilaktyczny to uczniowie z klas VIII. Wzięli oni udział w spotkaniach z programu „Znajdź właściwe rozwiązanie”, podczas których dyskutowali na temat szkodliwości palenia papierosów oraz m.in. szukali odpowiedzi na pytania „Dlaczego ludzie sięgają po papierosy?”.
Mamy nadzieję, że udział w programach pozwolił uczniom na lepsze poznanie samego siebie oraz ułatwi im podejmowanie czasem niełatwych decyzji. Wybierając tylko te aktywności, które wspierają zdrowie fizyczne oraz psychiczne.