Zakończony został szkolny konkurs plastyczny ogłoszony 20 listopada przez szkolnego pedagoga z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Ustanowiono go, by uhonorować rolę Polski, która zainicjowała powstanie Konwencji o Prawach Dziecka, bardzo ważnego dokumentu, przedkładając Komisji Praw Człowieka ONZ jego pierwszy projekt. W rezultacie 20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli ogólnoświatowy system ochrony praw dziecka. Z tej okazji, wszyscy chętni uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi zilustrowali wybrane przez siebie jedno z wielu Praw Dziecka. Zebrane prace połączono w Szkolną Księgę Praw Dziecka. Jest ona dostępna do obejrzenia w sekretariacie szkoły: dla wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Autorów prac plastycznych nagrodzono słodyczami.
"Prawa Dziecka"
"Profilaktyka w szkole"
We wtorek 26 listopada, uczniowie klasy 1 - 4, wzięli udział w spektaklu i warsztatach na temat uzależnień i zagrożeń związanych z siecią Internet. Najmłodsi, nie tylko oglądali Teatrzyk Profilaktyczny pt: „Dzieci nie są z sieci”, ale też żywo w nim uczestniczyli: śpiewając piosenki, odpowiadając na pytania czy biorąc udział w finałowym konkursie. Dzieci, dowiedziały się, że nadużywanie telefonu czy komputera bywa niebezpieczne. Poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet oraz różne zagrożenia z nią związane. W radosnej muzycznej atmosferze, dzieci poszerzyły swoją świadomość o świecie współczesnych mediów i wirtualnej rzeczywistości „online”.
3W tym samym dniu, po spektaklu dla najmłodszych, wszyscy uczniowie klas starszych 5 - 8 wzięli udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących relacji w grupie rówieśniczej. Widownia wraz z aktorami z Krakowa, dokonała „Sądu nad przemocą”. Oskarżona „Przemoc” okazała się być winna zarzucanych jej czynów i skazana. Młodzież zachęcana była do życia w atmosferze akceptacji dla siebie i innych – a także do odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Każdy z obecnych został pouczony by REAGOWAĆ na krzywdę innych, by nigdy nie stać z boku i „tylko patrzeć”, jeśli w otoczeniu dochodzi do przemocy. Każdy może obronić słabszych i przeciwstawić się zachowaniom agresywnym, czy przemocy rówieśniczej. Każdy ma także prawo prosić o pomoc gdy jej potrzebuje- i jest to wyrazem siły i mądrości a nie słabości
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi
Zbiórka 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczyć będzie "zapewnieniu najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi nie pozostaje obojętna na zbiórki charytatywne. Sztab w naszej szkole wspierają uczniowie – wolontariusze ze szkół w Jeziorku, Starej Słupi, Paprocic oraz Jeleniowa.
12 stycznia 2020 roku 30 wolontariuszy wraz z opiekunami wyjdzie z identyfikatorami, serduszkami i puszkami do społeczności w naszej gminie. Wolontariusze będą kwestować w Nowej Słupi, Rudkach, Paprocicach, Dębnie, Jeziorku oraz na Św. Krzyżu.
Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła do hymnu"
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.
W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
„Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze”
Uczniowie klas 8 a i 8 b wzięli udział w spotkaniu prowadzonym przez pracownika Komendy Policji w Bodzentynie. Spotkanie dotyczyło tematyki uzależnień i zagrożeń w Internecie i odbyło się w ramach programu „Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze”.
Młodzież dowiedziała się m.in. o różnicach pomiędzy prawidłowym używaniem telefonu/ i Internetu, a nadużywaniem i uzależnieniem od niego. Statystyki podają, że ponad 100 tysięcy osób jest w Polsce uzależnionych od bycia „online”, a aż 750 tysięcy osób jest zagrożonych uzależnieniem z powodu nadużywania telefonu/ Internetu. Większość to osoby poniżej 34 roku życia. Co 10 nastolatek jest uzależniony lub zagrożony uzależnieniem od sieci.
Internet- choć jest doskonałym narzędziem zarówno w pracy jak i nauce jest też pełen zagrożeń. Do niebezpiecznych zachowań należą: kontakty online z nieznajomymi w sieci, udostępnianie W SIECI swoich danych osobowych (imienia, nazwiska, adresu, konta), zakupy online z niepewnych źródeł, hejt i przemoc czy pornografia.
Uczniowie najstarszych klas dowiedzieli się, że korzystać z Internetu należy z umiarem oraz konieczne jest krytyczne podejście dotyczące „prawdziwości treści” umieszczanych w sieci, gdyż duża ich część jest nieprawdziwa. Aby rozsądnie korzystać z Internetu należy kontrolować ilość czasu w nim spędzanego, dbać o przyjaźnie i kontakty z ludźmi „w realu”, rozwijać swoje pasje i zainteresowania w codziennym życiu, nie zaniedbywać swoich obowiązków. Ważne też, by młodzież umiała korzystać w różnorodny sposób z czasu wolnego- poświęcając go na sport, spotkania towarzyskie czy pasje-a nie tylko spędzając wolny czas „online”- czego naszej młodzieży życzymy J !
Udział uczniów w akcji ,,Szkoła pamięta”
Co roku uczniowie naszej szkoły opiekują się Miejscami Pamięci Narodowej. W tym roku braliśmy udział w akcji ,,Szkoła pamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tradycyjnie wybraliśmy się na Cmentarz Parafialny w Nowej Słupi, gdzie złożyliśmy wiązanki kwiatów, zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych za naszą wolność. W dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z naszej szkoły kwestowali na rzecz zniszczonych nagrobków. W podziękowaniu za uczczenie pamięci naszych bohaterów otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
Kwiaty dla Ojczyzny
,,Ojczyzna – to czas dawny, Ojczyzna – to czas bliski
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”
8 listopada b.r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Nowa Słupia, pan Andrzej Gąsior. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn państwowy ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Narratorzy: Aleksandra Bolewska (uczennica kl. V a) i Kacper Małecki (uczeń klasy VI b) przybliżyli trudną i pełną cierpienia drogę naszej ojczyzny do niepodległości. Natomiast ich koledzy i koleżanki zaprezentowali piękną, w większości romantyczną, poezję patriotyczną. Julia Gałka i Błażej Pytel przedstawili krótką scenkę wcielając się w role: matki i syna idącego na ,,krwawy bój”. Program artystyczny – jak zawsze – dopełniła wzruszająca muzyka. Widzowie usłyszeli pieśni patriotyczne: ,,Piechotę”, ,,Rotę”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”. Julia Cieślik zachwyciła publiczność wykonaniem piosenki pt. ,,Niepodległość”. Natomiast Maksymilian Żebrowski swym mocnym głosem zaśpiewał utwór pt. ,,Tchnienie Wolności”. W finale programu zabrzmiała znana pieśń Jana Pietrzaka ,,Żeby Polska była Polską”. Warto dodać, iż młodzi artyści wystąpili drugi raz w niedzielę, tj. 10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w kościele parafialnym p.w. św. Wawrzyńca. Występ się bardzo podobał, gdyż mieszkańcy Nowej Słupi i okolic nagrodzili uczniów gromkimi brawami.
36
ZAPROSZENIE
DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE ORAZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA ZAPRASZAJĄ RODZICÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY NA UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W DNIU 8 LISTOPADA 2019 R.O GODZ 11.00
W HALI SPORTOWEJ
XIX Dzień Papieski
W niedzielę poprzedzającą 41 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 13 października 2019 r. w całej Polsce obchodzony był XIX Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego było wezwanie Jezusa skierowane przez Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów „Wstańcie, chodźmy!”, będące zarazem tytułem książki Jana Pawła II wdanej w 2004 roku. W tym dniu dzieci i młodzież z naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. A.Żebrowskiej, R.Jadwidzic, K.Banaczek w ramach działalności charytatywnej uczestniczyli w przykościelnej zbiórce pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
Ślubowanie klas pierwszych
W dniu 29 października do sali gimnastycznej w naszej szkole przybyli zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz uczniowie klas II-IV i przedstawiciele samorządów klasowych wszystkich klas na uroczystość Ślubowania i pasowania na uczniów klasy pierwszej.
Najpierw pierwszaki zaprezentowały z tej okazji montaż słowno -muzyczny. Recytacja wierszy i śpiewanie piosenek wszystkim bardzo się podobały. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po ślubowaniu i pasowaniu na uczniów przez dyrektora szkoły pana Rafała Karcza, pierwszaków w gronie uczniów powitała przewodnicząca szkoły Kornelia Fijas. Później uczeń klasy pierwszej Maciej Trepka odczytał list do rodziców. Następnie pierwszaki otrzymały z rąk pana dyrektora i wychowawczyni pamiątkowe statuetki i Akty pasowania na ucznia. Na zakończenie głos zabrali: pan dyrektor oraz zaproszeni goście, którzy złożyli pierwszakom życzenia.
Po uroczystości zaproszono klasę pierwszą na słodki poczęstunek oraz wspólne zabawy i pląsy.
To był niezapomniany i cudowny dzień dla naszych pierwszaków.
79
„Bezpieczeństwo na Piątkę”
29 października 3 uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach powiatowych XII edycji wojewódzkiego konkursu „ Bezpieczeństwo na Piątkę”, organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Drużyna w składzie: Katarzyna Witkowska z klasy V a, Krystian Mroczkowski i Patryk Mordon z klasy V b.
Uczniowie rozwiązywali test z wiedzy teoretycznej z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, osobistym i gospodarstwie rolnym. Test skladał się z 20 pytań. Oprócz tego drużyna przygotowała pracę plastyczną na temat „100 – lecie Polskiej Policji – zawsze na straży bezpieczeństwa”. Uczniowie poddani byli testowi praktycznemu – umiejętności jazdy na rowerze, stosowaniu się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na torze z pszeszkodami. Do miejsc na podjum zabrakło nam punktów, ale drużyna walczyła do końca. W nagrodę obdarowani zostali drobnymi upominkami a szkoła otrzymała okolicznościowy dyplom.
Opiekę nad uczniami w tym dniu sprawowała pani Izabela Gawlik.
Za transport i bezpieczną drogę uczniowie i opiekun dziękują Urzedowi Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz panu kierowcy.
1
Dzień śpiocha
- 11
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
W dniu 4 października 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Przed przystąpieniem do akcji wszyscy uczniowie zostali zapoznani z jej harmonogramem. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w zabawny i przyjemny sposób. W związku z tym w tygodniu poprzedzającym ŚDTM na lekcjach matematyki, ale też korytarzu szkolnym na długich przerwach odbywały się zabawy z tabliczką mnożenia tj. łamigłówki, zadnia i zagadki tak, aby uczniowie mieli możliwość powtórzenia i utrwalenia znajomości tabliczki mnożenia. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia rozpoczął konkurs ze znajomości tabliczki mnożenia a następnie wyniki konkursu na plakat zachęcający do nauki tabliczki mnożenia. Plakat wykonało 9 uczniów, otrzymali oni celujące i bardzo dobre oceny z matematyki. Do egzaminów zostali zaproszeni wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Główną formą egzaminu były konkursy w dwóch kategoriach wiekowych klasy 4-6 oraz 7-8. Każda osoba, która prawidłowo rozwiązała 10 przykładów z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, oraz bardzo dobrą ocenę z matematyki. Egzaminy przebiegły sprawnie, w przyjaznej atmosferze. Uczniowie chętnie próbowali swoich sił, przystąpiło do nich bowiem 58 osób, z których 18 otrzymało maksymalny wynik. Nad całością czuwały nauczycielki matematyki oraz uczniowie. Wniosek stąd taki, że intensywnie należy pracować nad utrwalaniem tabliczki mnożenia. Gratulujemy wszystkim, którzy zdali egzaminy i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.
W ramach obchodów IX Światowych Dni Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”, zaplanowano również zabawową formę sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia wśród gości i mieszkańców gminy, którzy nie są uczniami naszej szkoły .
W tym celu grupa uczniów klas: VII i VIII pod opieką nauczyciela matematyki udała się do centrum Nowej Słupi , aby zaproponować przechodniom powrót do szkolnych lat i „ pytanko” z tabliczki mnożenia. Poprawność obliczeń sprawdzali uczniowie, którzy byli egzaminatorami , a chętnych do „pytania” nie brakowało. Za bezbłędne odpowiedzi można było uzyskać zaszczytny tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który otrzymało kilka osób. W taki zabawowy sposób wszyscy uczyli się , przypominali podstawowe działania.
Zapraszamy do zabawy za rok
Nauczycielki matematyki
i koordynatorki akcji .
Rozstrzygnięcie XV edycji programu Stypendialnego „Sakiewka Zbója Madeja”
15 października na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały wręczone stypendia naukowe „Sakiewki Zbója Madeja”.
Certyfikaty i symboliczne sakiewki ze słodkościami wręczyła pani Renata Jadwidzic szkolny koordynator programu stypendialnego.
Uczniowie musieli się wykazać wysokimi wynikami i osiągnięciami w nauce oraz zaangażowaniem w pracę na rzecz społeczności lokalnej.
Stypendium otrzymali: Dominik Sasak, Gabriela Jachowicz, Krzysztof Witkowski, Kinga Bernat, Maria Krakowiak.
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia
W dniach 9 i 10 października 2019r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia. W pierwszym dniu rywalizowały roczniki młodsze 2007 i młodsi, natomiast w drugim roczniki starsze 2005-2006.
Do rozgrywek zgłosiło się 7 drużyn w grupie starszej: Jeleniów, Stara Słupia, Jeziorko, Mirocice, Pokrzywianka, Nowa Słupia, Rudki i 4 drużyny w grupie młodszej: Stara Słupia, Jeziorko, Nowa Słupia i Rudki. Nasi piłkarze zagrali ze zmiennym szczęściem ale bardzo ambitnie i zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując II miejsca w obydwu kategoriach.
Skład naszej młodszej drużyny: Paweł Masternak, Patryk Mordon, Sergiusz Gajewski, Dawid Durlej, Maciej Krogulec, Dominik Miśkiewicz, Jakub Kozera, Nikola Kończak.
Skład naszej starszej drużyny: Natalia Dąbrowska, Dominik Sasak, Karol Jasiak, Wiktor Romański, Maksymilian Żebrowski, Dawid Rapior, Brajan Jurasz, Sergiusz Gajewski, Maciej Podsiadły, Mateusz Orłowski, Paweł Masternak.
Trenerem drużyny był pan Łukasz Kowalski.
6
Wycieczka do Warszawy
W dniu 18 października uczniowie z klas I-III wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Opiekunami były panie: Halina Janik, krystyna Banaczek i Halina Miśkiewicz. W wyjeździe uczestniczyło również dwoje uczniów z klasy IV i sześcioro rodziców uczniów klasy I.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spaceru obejmującego Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta oraz Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy obserwować zmianę warty.
Głównym celem wycieczki był udział w warsztatach varsavianistycznych „Odbudowujemy utracone perły architektury Warszawy” warsztaty odbywały się w Parku Miniatur. Następnie pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie przez 120 minut świetnie bawiliśmy się w Centrum Mądrej Rozrywki, planecie wielkich odkrywców, świecie nieograniczonej wyobraźni, kosmicznych przygód i sportowych emocji.
Zwiedzaliśmy także Stadion Narodowy – trasę piłkarza. Na własnej skórze przekonaliśmy się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyliśmy zakamarki piłkarskiej szatni.
W drodze powrotnej udaliśmy się na posiłek do restauracji Mc Donalds. Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do Nowej Słupi.
9
Święto Pieczonego Ziemniaka
17 października 2019 roku dzieci z klas I-III uczestniczyły w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Piękna pogoda zachęcała do wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w konkursach i rozgrywkach sportowych. Później rodzice zaprosili wszystkich na wspólne grillowanie. Przygotowane kiełbaski i pieczone ziemniaki były bardzo smaczne. Wychowawcy dziękują rodzicom za pomoc w przygotowaniu imprezy.
Wycieczka klas I-III do Kielc
W dniu 11. 10. 2019r. uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawców wyjechali do Centrum Biznesu Exbud w Kielcach, gdzie oglądali spektakl pt. ,,NIESAMOWITA WYCIECZKA. NA KAŻDYM KROKU BAJECZKA CZYLI WĘDRÓWKA TO NIESŁYCHANA BARAN SPOTKAŁ BARANA” .
Aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur zaprosili nas na szaloną wycieczkę zwariowanej rodzinki. Wesoła rodzinka dobrze bawiła się we własnym gronie, sprawiając sobie nawzajem figle psoty i niespodzianki. Podczas wakacyjnej podróży na ich drodze pojawiło się wiele ciekawych i wspaniałych istot, które miały swój świat, swoje problemy, radości i smutki.
Oglądając ten cudowny spektakl mogliśmy też ich bliżej poznać.
Spektakl czerpał z pięknej twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, przeniósł nas w kolorowy , baśniowy świat. Był niezapomnianą podróżą w głąb literatury dziecięcej w towarzystwie wspaniałej zabawy i ruchu.
"Mój nauczyciel - mój mistrz." Dzień Edukacji Narodowej 2019
- 22
OGŁOSZENIE
INFORMUJEMY, IŻ 14 PAŹDZIERNIKA 2019 r. (PONIEDZIAŁEK) JEST DNIEM WOLNYM
OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH.
Archiwum Aktualności