W ramach programu "Teatralne Poranki" dniu 26 stycznia 2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych, klasy 0 oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami po raz drugi wybrali się do Rudek na przedstawienie teatralne pt. "O Rybaku i Złotej Rybce" w wykonaniu aktorów z "Teatru Lalki i Aktora Kubuś" w Kielcach. Bajka „O Rybaku i Złotej Rybce”,która w dowcipny sposób przypomniała małym widzom o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić. Wszyscy z zaciekawieniem i zainteresowaniem oglądali spektakl teatralny.
Poranek teatralny " O Rybaku i Złotej Rybce:
- 2
OLA BOLEWSKA W III ETAPIE KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO
Miło nam poinformować, że Aleksandra Bolewska - uczennica klasy VIII a zakwalifikowała się do III etapu wojewódzkiego X Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych. Opiekunem jest pani Olga Zyzman - Ponikowska. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Działanie sztabu #5694 - WOŚP 2023
- 59
Bezpieczne ferie zimowe 2023
Od poniedziałku, 30 stycznia br. uczniowie rozpoczną zimowy wypoczynek. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.
"Bezpieczne ferie"
"Bezpieczne ferie" to temat spotkania, jakie odbyli nasi wychowankowie przedszkola i uczniowie klas I - VIII z Funkcjonariuszem Policji z Komisariatu Policji w Bodzentynie. Tematyka prelekcji była dostosowana do wieku dzieci. Maluszki wysłuchały informacji o bezpiecznych zabawach na świeżym powietrzu, właściwym poruszaniu się po drodze oraz o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się w Internecie. Starszym uczniom przypomniano o tym, że każdy ich ruch w Internecie pozostawia ślad oraz że wiele treści w nim jest niewłaściwych i niebezpiecznych, co zostało przedstawione na konkretnych przykładach. Pan policjant przekazał informacje o samodzielnym, bezpiecznym zachowaniu w domu czy na stoku. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom Pana Policjanta wszyscy nasi wychowankowie i uczniowie spędzą miło i bezpiecznie ferie zimowe czego wszystkim życzymy
4
Przygotowania do balu karnawałowego.
- 2
31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Zbliża się 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą niedzielę 29 stycznia 2023r. Jak co roku gramy w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi.
Od godziny 9.00 w świetlicy rozpoczyna działanie Sztab nr 5694.
30 wolontariuszy z naszej szkoły i szkół z naszej gminy wyruszy na teren miasta i gminy Nowa Słupia. W tym roku „Chcemy wygrać z sepsą”.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału.
Wolontariusze wraz pomocnikami w czasie zbiórki mogą rozgrzać się gorącą herbatą w świetlicy szkolnej i w "Caffe Nina" pani Sylwii Lauko-Mroczkowskiej.
Informujemy również, że w piątek o godz. 15.00 w sali gimnastycznej podczas przerwy w zabawie choinkowej odbędzie się licytacja gadżetów WOŚP.
3
Paczka na Wileńszczyznę
Nasza szkoła przystąpiła, przed świętami do akcji „Paczka dla rodaka na Wileńszczyźnie” zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Dzięki dużej ofiarności całej społeczności szkolnej udało się przygotować paczki z podstawowymi artykułami spożywczymi i higienicznymi. 19 stycznia odbyło się podsumowanie niniejszej akcji w powiecie. Za pomoc i wkład w organizację paczek nasza społeczność szkolna otrzymała skierowane do Pani Dyrektor Renaty Storzysz podziękowania za udział w akcji.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy okazali serce i pomoc naszym rodakom mieszkającym na Wileńszczyźnie. Sprawiając, że minione Święta Bożego Narodzenia były dla nich, choć trochę bardziej magiczne.
Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego
Debaty, konferencje, koncerty, materiały edukacyjne to jedynie część inicjatyw związanych z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia upamiętniające największy w XIX w. polski zryw narodowy są oddaniem hołdu poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.
Konkurs plastyczny
W ramach szkolnych obchodów 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny przedstawiający projekt biżuterii powstańczej w formie przypinki lub projekt zaproszenia na uroczysty apel w ramach obchodów rocznicowych. Na konkurs wpłynęło 14 prac uczniów z klas IV – VIII. Jury, oceniając brało pod uwagę wartości estetyczne i artystyczne prac.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
● projekt przypinki
I miejsce
Ksawery Pawlik
II miejsce
Kinga Góźdź i Kajetan Pawlik
● projekt zaproszenia
I miejsce
Lena Jurasz
II miejsce
Mikołaj Ogłaza
III miejsce
Ksawery Pawlik
ZABAWA CHOINKOWA
ZABAWA CHOINKOWA
27 STYCZNIA 2023 R.
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE GODZ. 9.00 – 11.30
KLASY I – III GODZ. 12.00 – 15.00
KLASY IV – VIII GODZ. 15.30 – 19.00
ZAJĘCIA W TYM DNIU ODBYWAJĄ SIĘ BEZ ZMIAN.
Z Laboratorium Przyszłości dla babci i dziadka
Uczniowie klasy III b, przygotowywani przez wychowawczynię panią Agnieszkę Rogulę i nauczyciela muzyki pana Jacka Górę, nagrali dla wszystkich, a szczególnie własnych babć i dziadków, piosenki w pozyskanym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości studiu filmowym. Młodzi artyści prezentują dwie piosenki Moja babcia i mój dziadek oraz U babci jest slodko. Występ przed kamerą był nowym doświadczeniem, ale klasa już planuje kolejne. Nagrania i montażu dokonał pan Robert Domański.
„Historia w sztandarze zapisana"
W związku z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Kustosze muzeum przedstawiają historię powstańczych sztandarów na przykładzie chorągwi oddziału Jurijewicza: 21 młodych ludzi, którzy z Kijowa ruszyli na odsiecz powstaniu. Omawiają pochodzenie trzech herbów i ich znaczenie. Dodatkowo prezentują miejsce, w którym stał dom - ostatnia kwatera konspiracyjna Romualda Traugutta.
Konkurs recytatorski
17 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski zorganizowany w ramach szkolnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W przedsięwzięciu wzięło udział 16 uczniów z klas IV – VIII. Recytowali oni utwory poetyckie oraz fragmenty prozy nawiązujące do najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej. Poziom deklamacji był bardzo wysoki. Uczestnicy wykazali się doskonałym opanowaniem tekstów, ich zrozumieniem, właściwą dykcją i odpowiednią intonacją. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.
I miejsce
Krystian Mroczkowski
Maja Lesisz
Kajetan Pawlik
II miejsce
Martyna Mierzejewska
Albert Kozłowski
Oliwia Płoskonka
Dominika Świetlik
Ksawery Pawlik
III miejsce
Wiktoria Lesisz
Miłosz Górecki
Weronika Błędzińska
Dagmara Gębura
Kinga Góźdż
Wyróżnienia
Zuzanna Ulińska
Igor Hińcza
Adam Gostomski
Wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego serdecznie gratulujemy!
MOJA WALENTYNKA - konkurs plastyczny
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Moja Walentynka".
WARSZTATY EDUKACYJNE
- 39
11 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie dla grup przedszkolnych i uczniów klas I - IV. Podczas zajęć każdy uczestnik mógł stworzyć własne mydełka glicerynowe o rozmaitych wzorach, zapachach i kolorach z wybranymi dekoracjami typu: muszelki, cekiny, nasiona, koraliki itp. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadał jak wykonać i jakie właściwości posiadają kosmetyki ręcznej roboty, które mogą być nie tylko dekoracją, ale i pamiątką. Dziecięce wytwory będą także wspaniałym prezentem dla babć i dziadków z okazji ich święta.
Kartki świąteczne.
Realizując priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące wychowania zmierzającego do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na dobro, nawiązaliśmy współpracę ze Szkolnym Wolontariatem Zespołu Szkół Nr 3 w Kielcach (VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego i Technikum Nr 8).
W ramach wspólnego działania uczniowie należący do Szkolnego Wolontariatu, przygotowali z pomocą swoich kolegów i koleżanek, kartki świąteczne dla samotnych mieszkańców Domu Opieki Społecznej na ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Uczniowie z klasy VIII a wypisali życzenia, zaś przedstawiciele klasy VIII b wraz z pedagogiem panią Agnieszką Pawlik-Osuch, która koordynowała tą akcję, przekazali je do Centrum Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kielcach. O akcent religijny, zadbał nasz katecheta ksiądz Michał Mazur, przekazując obrazki świętych z modlitwami. Kartki zostały dołączone do bombek i ozdób przygotowanych przez licealistów.
„ Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”
Kielecki Teatr Lektur przygotował dla uczniów klas siódmych i ósmych spektakl teatralny na temat „ Kartki z pamiętnika” w oparciu o lekturę Mirona Białoszewskiego „ Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Widowisko zachwyciło młodych widzów w dniu 13.01.2023 r. a sceną teatru był Dom Kultury w Rudkach.
Sztuka odgrywana przez aktorów oddziaływała poprzez tekst główny, ale też poprzez tekst modlitwy, którą warszawiacy odmawiali w piwnicach, gdzie się ukrywali.
„ Od bomb i samolotów – wybaw nas, Panie,
Od czołgów i goliatów – wybaw nas, Panie
Od pocisków i granatów – wybaw nas, Panie
Od miotaczy min – wybaw nas, Panie
Od pożarów i spalenia żywcem – wybaw nas, Panie
Od rozstrzelania – wybaw nas, Panie
Od zasypania – wybaw nas , Panie”.
Efekty dźwiękowe to kolejny element wzmacniający sztukę, np.( huki, wybuchy, strzały, odgłosy spadania gruzu itp. oraz efekty świetlne, m.in. ogień, kurz, noc, dzień… . Spektakl pokazał życie warszawiaków w domach, piwnicach, gruzach, zawaliskach, kanałach i na ulicy. Bohaterowie widowiska to zbiorowość warszawskiej kamienicy, ale postacią wiodącą i znaczącą dla utworu scenicznego był Miron Białoszewski – poeta, mieszkaniec stolicy, uczestnik powstania warszawskiego trwającego od 1.08.1944 r. [ nietypowego dnia Słonecznika ] do 2.10.1944 r.
Dziękujemy organizatorom za wyjątkowe przeżycia, wiedzę z historii, historii literatury i form teatralnych.
Wycieczka do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie
- 36
12 stycznia uczniowie klas 0, I a oraz I b wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Wyjątkową atrakcją, która czekała na uczestników wycieczki były warsztaty zdobienia bombek. Mieliśmy okazję zaprojektowac i stworzyć własną najpiękniejsza bombkę, uczniowie własnoręcznie ozdabiali swoje bombki brokatem według własnego pomysłu i uznania. Po wykonaniu ozdób udaliśmy się na halę produkcyjną, aby z bliska przyjrzeć się pracy ludzi zatrudnionych w fabryce. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Podpatrywaliśmy jak bombki nabierają pięknych barw oraz przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Ozdoby wieszane na naszych choinkach tworzą niezwykle bajkowa atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku ubieramy świąteczne drzewko-dekorujemy je, od wielu lat delikatnie bierzemy do rąk kruche, szklane, wielobarwne bombki, niesamowicie prezentujące się na zielonych galązkach. Od lat najpiękniejsze na świecie bombki produkują polskie fabryki min. Fabryka Bombek w Nowej Dębie, którą mieliśmy okazję odwiedzić.
Przedstawienia profilaktyczne
W dniu dzisiejszym kolejni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniach profilaktycznych. Starsi otrzymali garść informacji o zdrowym odżywianiu się i pozytywnym wpływie aktywność fizycznej na zdrowie. Zaś nasi najmłodsi wychowankowie obejrzeli bajkę, której głównym motywem było promowanie wartości dobra, przyjaźni i miłości.
Agnieszka Pawlik-Osuch
31
Archiwum Aktualności