12. Tydzień Biblijny
Nagłówek
Od 2008 roku w Kościele w Polsce odbywa się corocznie Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną. W ramach tej inicjatywy organizowane jest m.in. Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.
Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.
Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Wydarzenie, zarówno hasłem jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza, nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – zaznacza ks. prof. Tadeusz Witczyk. Przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” zwraca uwagę, że ten wielki Papież przez cały swój pontyfikat głosił Ewangelię wszystkim narodom świata. Wypełniał posłannictwo zlecone apostołom i ich następcom przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19).
“Obecny czas odczuwania głodu sensu i szerszego spojrzenia na świat, może być, nieco paradoksalnie, szansą na głębszy kontakt ze słowem Pisma świętego” – powiedział KAI ks. prof. Witczyk. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który nazwał Biblię “kodem kulturowym” Europy.
“Historia zbawienia, przedstawiona w tekstach zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu jest opowiedziana nie tylko po to, byśmy wiedzieli, kim byliśmy i kim byli nasi przodkowie, ale jest opowiadana z nadzieją, że zrozumiemy kim – dzięki wsparciu Słowa życia – możemy się stać” – powiedział biblista.
Uroczyste obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego miały miejsce podczas Mszy Św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ten sam rytuał czytania Pisma Świętego towarzyszył Mszy Św. sprawowanej przez abp. Wacława Depo w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
Do wszystkich parafii trafiły materiały dzieła biblijnego dotyczące zarówno przebiegu liturgii, jak i wskazania dotyczące rozdawania wiernym cytatów z Pisma Świętego, po to, by po powrocie do domów mogli rozważać sens kierowanego do nich Słowa Boga.
Patronat honorowy nad Czwartym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego objął: przewodniczący KEP abp Gądecki oraz Premier RP Mateusz Morawiecki.
Najważniejsze pytania, które zadają sobie ludzie w każdym zakątku świata i w każdym pokoleniu, to pytania o to, kim jest człowiek, jaki jest sens życia i do czego ono prowadzi.
Człowiek sam nigdy nie znajdzie odpowiedzi na te pytania. Taką odpowiedź zna tylko Bóg. Bóg, który przez całe nasze ziemskie życie, szanując naszą wolną wolę, próbuje pomóc znaleźć nam odpowiedź na te pytania, a my zachowujemy się tak, jakbyśmy robili wszystko, by jej nie poznać. Jak pisał papież Jan Paweł II: “współczesny człowiek, rozczarowany tak wieloma niesatysfakcjonującymi odpowiedziami na zasadnicze życiowe pytania, otwiera się na głos pochodzący od transcendencji, a wyrażający się w orędziu biblijnym. Zarazem jednak przejawia on coraz większą niechęć wobec nakazu postępowania zgodnie z wartościami… Dochodzi zatem do rozlicznych prób oddzielania Objawienia biblijnego. Te propozycje, o których pisał papież tak bardzo wciągają nas, że to właśnie dlatego gubimy sens własnego istnienia. Dlatego tak ważne, by w tym pędzie niezliczonych atrakcyjnych “propozycji”, robić wszystko, by ciągle sięgać po odpowiedź na najważniejsze pytania do samego Boga.
Czytanie Pisma Świętego to poszukiwanie sensu życia. Czytanie Pisma Świętego to nie zanurzanie się w opowieść o poprzednich pokoleniach, w ciekawe historie, niesamowite wątki. Czytanie Pisma to – jak pisał papież – spotkanie. Tak mamy traktować lekturę Biblii. Mamy czytać tak, by poczuć, że sami w tych wszystkich wydarzeniach uczestniczymy.
Ta historia to przecież nasza historia, na dodatek piszemy ją cały czas. Dlatego Biblia jest najczęściej czytaną książką na świecie, dlatego wszystkie kolejne pokolenia będą ją pisały swoim życiem, bo ta święta księga to jedyna odpowiedź na pytania skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy.
To kiełkowanie nauki Kościoła, kiełkowanie Pisma w naszych sercach sprawia, że historia stworzenia świata i sensu życia, pisana jest cały czas. Jak pisze w swoim artykule ks. Przemysław Śliwiński: “rozpoczęta w Ewangelii Mateusza mowa Jezusa: Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, jeszcze się nie skończyła.”
Ciężko nam po ludzku sobie wyobrazić, że bierzemy cały czas udział w tamtych wydarzeniach, że ta historia trwa. Dlatego trzeba niestrudzenie każdego dnia czytać, a potem “żyć” Pismem Świętym, bo to jedyna droga do tego, byśmy poznali sens własnego istnienia.
Cytaty z Ewangelii według Św. Mateusza:
- Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki.
- Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie.
- Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.
- I rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.
- Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
- Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują.
- Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
- Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!
- Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
- Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym.
- Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?
- To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!
- Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.
- Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.
- Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych.
Źródła: https://stacja7.pl/temat-numeru/najlepsza-ksiazka-swiata/