Przemoc rówieśnicza
„Słowa ranią głębiej i mocniej niż nóż”
Czy przezywanie kolegi/koleżanki, wyśmiewanie się z kogoś, krytykowanie na forum klasy- pozostaje bez echa?
Dobrze wiesz, że NIE! Dlaczego więc, tak często w różnych grupach nastolatków, pojawiają się zachowania, które można nazwać „agresywnymi” a nawet noszące znamiona przemocy psychicznej? Dlaczego młodzi ludzie są wobec siebie okrutni i nietolerancyjni? Dlaczego brutalnie naśmiewają się z kogoś, komu przypisują rolę „klasowego ofermy”? Powodów zwykle jest wiele, ale żaden nie usprawiedliwia takiego zachowania i traktowania innego człowieka. Każdy z nas zasługuje na szacunek – bez względu na wygląd czy przekonania.
Czy zastanawiałeś się kiedyś do czego prowadzi przemoc rówieśnicza? A może słyszałeś, że ktoś z twoich wyśmiewanych kolegów ma depresję lub nawet myśli samobójcze? Tak!- to jest aż tak poważny problem! Część samobójstw, notowanych co roku wśród młodzieży, wynika z tego, że ktoś ich regularnie „męczył”, znęcał się psychicznie, wyśmiewał.
Pamiętaj- brak reakcji, jest też reakcją!- oznacza to, że zawsze POWINIENEŚ REAGOWAĆ, gdy jesteś świadkiem znęcania się nad kimś, wyśmiewania kogoś czy obrażania. Nigdy też nie przyłączaj się do tych, co tak robią! To złe i krzywdzi drugiego człowieka. Jest naganne.
Jeśli chcesz- ty możesz zostać prawdziwym obrońcą! Osoba, z której drwią inni- czuje się na tyle słaba, że nie umie bronić się sama. Może ty spróbujesz ją obronić? Ale jeśli i ty masz trudność by przeciwstawić się grupie lub kilku „silniejszym oprawcom”- koniecznie zgłoś ten problem starszej osobie: rodzicowi, wychowawcy, pedagogowi- komuś takiemu, kto skutecznie stanie w obronie krzywdzonej osoby. Sprawcy przemocy zawsze powinni być ukarani- bez względu na wiek. Dlaczego? Bo nie wolno bezkarnie krzywdzić innych ludzi. Nigdy! Pamiętaj, że nawet jeśli ktoś wyśmiewa innych i mówi że to „dla zabawy”- to wcale nie jest zabawne! Prawdziwe żarty są tylko wtedy, gdy każdy może się z nich szczerze zaśmiać. Kiedy „zabawę” (ubaw) ma tylko jedna strona- a druga czuje się skrzywdzona- to nie jest humorystyczne a okrutne.
Wielu młodych ludzi lubi fantastycznych SUPER-BOHATERÓW takich jak: Spiderman, Iron Man, Bat Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk i inni - co ich łączy? – oczywiście SUPER moc i siła! Mają różne sprawności, których nie posiadają inni ludzie. Czy wykorzystują swą siłę by poniżać, wyśmiewać słabszych od siebie ?? NIE- nigdy! Oni właśnie zawsze bronią słabszych. Nawet za cenę że sami poniosą szkodę, stratę, klęskę. Są obrońcami. Nikogo nie biją, nikogo nie wyśmiewają – choć dla nich każdy jest „gorszy, słabszy” od nich. Szanują ludzi. To czyni ich BOHATERAMI.
Ty możesz być takim „super-bohaterem” w swojej szkole J SERIO! Nie tylko nigdy nie wyśmiewaj słabszych- ale zawsze ich broń! Może myślisz, że ty przecież nie masz „super mocy i siły”- ale zdradzę ci tajemnicę- masz! Wystarczy , że postarasz się odkryć w sobie moc do przeciwstawiania się tym co znęcają się nad słabszymi, poniżają ich i wyśmiewają. Twoje SŁOWA mogą mieć taką siłę- możesz się sprzeciwić słownie i w ten sposób staniesz w obronie wyśmiewanego kolegi. Bądź klasowym/ szkolnym super BOHATEREM !
Poniżej o przemocy rówieśniczej na podstawie artykułu psycholog Danuta Wieczorkiewicz(źródło: strona http://zobaczjestem.pl/przemoc-rowiesnicza-przemoc-rowiesnicza; oraz Raport z badań nad przemocą w szkole, (2011), Instytut Socjologii UW).
PRZEMOC RÓWIEŚNICZA- Dlaczego warto o tym mówić?
Przemoc rówieśnicza - zwana także mobbingiem lub dręczeniem jest zjawiskiem spotykanym w środowisku szkolnym. Dostępne dane liczbowe obrazują skalę problemu. Badania nad przemocą w szkole przeprowadzone w 2011 roku przez Instytut Socjologii UW pokazały, że ponad 70% uczniów było świadkiem ubliżania, przezywania lub naśmiewania się z innego ucznia. Prawie połowa uczniów była świadkiem lub słyszała o przypadkach agresji fizycznej w ich szkole. O tym, że było dotykanych w sposób seksualny wbrew swojej woli mówi 7% uczniów.
Irena Pospiszyl definiuje przemoc rówieśniczą jako „wszelkie nieprzypadkowe akty godzące w wolność osobistą jednostek lub przyczyniające się do fizycznej, a także psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnych relacji”.
Coraz powszechniejszym rodzajem agresji rówieśniczej jest dręczenie (ang. bullying) jednych uczniów przez drugich.
Sprawcą może być pojedyncza osoba lub grupa. Według Dana Olweusa dręczenie charakteryzuje się tym, że jest działaniem: celowym i świadomym, skierowanym na zadawanie bólu lub wyrządzenie krzywdy ofierze, systematycznie powtarzającym się, zakładającym nierównowagę sił – bo to ofiara jest słabsza od sprawcy.
Formy przemocy bezpośrednie:
- Fizyczna (bicie, szarpanie, popychanie, niszczenie rzeczy, zabieranie i wymuszanie pieniędzy, plucie, kopanie, zmuszanie do wykonywania poniżających, ośmieszających czynności, w tym seksualnych).
- Słowna (przezywanie, ubliżanie, wyśmiewanie, grożenie, prowokowanie poprzez np. robienie min lub wyrażanie różnych opinii).
Formy pośrednie:
- Relacyjna (wykluczenie z grupy rówieśniczej, namawianie innych do odrzucenia ofiary, rozpowszechnianie plotek).
- Cyberprzemoc (nękanie, straszenie, ośmieszanie poprzez wysyłanie sms-ów, e-maili, wiadomości na czatach, umieszczanie lub rozpowszechnianie kompromitujących treści, zdjęć, filmów w Internecie).
W szkołach ofiarą agresji, przemocy rówieśniczej najczęściej staje się uczeń, któremu reszta klasy przypisuje rolę:
„lizus”- za bardzo przymila się nauczycielowi,
„ofiara”- słabo radzi sobie ze wszystkim,
„tchórz”- wszystkiego się boi, słabszy fizycznie, mniej sprawny,
„inny”- odróżniający się (wygląd, ubiór, biedniejszy itp.),
„kujon”- za bardzo przykłada się do nauki,
uczeń pierwszej klasy/ lub uczeń nowy